Huawei 5G smart stadium – inteligentny stadion 5G

4 czerwca w bazie treningowej Luneng Taishan w Jinan w Chinach odbył się mecz towarzyski między Shandong Luneng a Taizhou FC. Shandong Mobile, MIGU, klub sportowy Shandong Luneng Taishan, China Sports Media i Huawei wspólnie zaprezentowały na nim pierwszą w branży aplikację do transmisji wideo 5G opartą na technologii MEC (multi access edge computing), dając fanom zupełnie nowe możliwości doświadczania meczów.

Wielkie wydarzenia na żywo, takie jak mecze piłkarskie czy koncerty, przyciągają dużą publiczność dzięki zapewnianiu ogromnych emocji. Transmisje na żywo z kolei są statyczne, a tworzenie treści na ich potrzeby skomplikowane i wymagające skoordynowania pracy wielu wozów transmisyjnych. Dzisiejsza publiczność oczekuje interakcji, jakiej nie jest w stanie zapewnić tradycyjna transmisja.
W odpowiedzi na oczekiwania klientów, Huawei wraz z Shandong Mobile, MIGU, Shandong Luneng Taishan i China Sports Media opracował rozwiązanie „5G smart stadium”. Firma dostarczyła i zapewniła instalację stacji bazowych 4,9 GHz 5G, sieć rdzeniowej 5G oraz węzłów MEC (multi access edge computing). Inteligentne rozwiązanie przygotowane dla stadionów wykorzystuje zróżnicowane możliwości sieciowe i usługi oferowane wyłącznie w standardzie 5G, aby umożliwić bezproblemową produkcję, w tym gromadzenie, edycję i transmisję treści. Celem tego rozwiązania jest zwiększenie wydajności produkcji i dystrybucji wideo. Jest ono także kompatybilne z aplikacją do transmisji wideo, dzięki czemu zapewnia widzom optymalne wrażenia i umożliwia cyfrową transformację stadionów.
5G stadium.JPG
Elastycznie dopasowane usługi: wiele kamer Ultra HD, umieszczonych w różnych lokalizacjach, rejestruje i przesyła wideo Ultra HD w czasie rzeczywistym do węzłów MEC Jinan Mobile i studia produkcji treści w Pekinie za pośrednictwem sieci bezprzewodowej 5G. Eliminuje to ograniczenie wynikające z ilości kabli w samochodach transmisyjnych, umożliwiając tym samym gromadzenie, produkcję i przesyłanie filmów w jakości Ultra HD w dowolnym miejscu i czasie. Co więcej, usługi takie jak ultra-szerokokątny VR, VR w 180° i panoramiczna transmisja VR w pełnym zakresie 360° mogą być świadczone na węzłach MEC umieszczonych w pobliżu widowni, co umożliwia jeszcze lepsze wykorzystanie profesjonalnych narzędzi i możliwości produkcji treści, takich jak łączenie wideo, transkodowanie i dystrybucja. W efekcie wydajność produkcji i wrażenia widzów ulegają znacznej poprawie, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów produkcji.
Wyjątkowe doznania: odbiorcy mogą cieszyć się bogactwem treści i usług interaktywnych za pośrednictwem aplikacji do transmisji wideo na telefonie 5G lub przy użyciu sprzętu do wirtualnej rzeczywistości. Dzięki aplikacji widzowie zyskują możliwość oglądania meczów w czasie rzeczywistym, przy jednoczesnym dostępie do powtórek. Mogą też swobodnie powiększać lub pomniejszać obraz, a także wyświetlać punktację, rankingi i wyniki w czasie rzeczywistym. Dodatkowo, aplikacja zapewnia wysokiej jakości krótkie klipy wideo z najważniejszymi fragmentami meczu, dzięki czemu fanom sportu nigdy nie umkną najbardziej ekscytujące momenty. Użytkownicy aplikacji otrzymują również możliwość stworzenia w prosty sposób krótkiego spersonalizowanego filmu do opublikowania w mediach społecznościowych. Aplikacja do transmisji wideo jest ponadto wyposażona w funkcę VR, aby zapewnić widzom widok z najbardziej wciągającej perspektywy, np. z loży VIP, z góry, czy zza pleców zawodnika strzelającego gola. Zastosowane rozwiązania pozwalają nawet fanom świętować zdobyte punkty wspólnie z graczami w czasie rzeczywistym za pośrednictwem technologii sztucznej inteligencji i rozszerzonej rzeczywistości.
Inteligentna obsługa stadionu: Inteligentny stadion to nie tylko miejsce, w którym odbywają się wydarzenia sportowe, ale w pełni połączona platforma informacyjna. 5G zasila inteligentne stadiony, zapewniając im znaczną poprawę możliwości cyfrowych, dzięki którym operatorzy stadionów zyskują szansę świadczenia usług na wyższym poziomie, a co za tym idzie, bardziej opłacalnych. Stadion może przekazywać fanom informacje w czasie rzeczywistym zarówno o zawodnikach, jak i wydarzeniach sportowych, a także ułatwiać zakupy, udostępniać platformę interakcji online. Możliwe staję się też świadczenie bardziej inteligentnych usług takich jak nawigacja, wyświetlanie na dużym ekranie, inteligentne zabezpieczenia, reklama w rozszerzonej rzeczywistości, czy zdalna pierwsza pomoc. Dzięki nowym rozwiązaniom, widz zyskuje niespotykane wcześniej cyfrowe doświadczenie, a operatorzy stadionów mogą powstrzymać odpływ klientów, rozszerzyć możliwości biznesowe, a także poprawić rozpoznawalność marki i zmaksymalizować zwrot z inwestycji.
Inteligentny stadion 5G jest dowodem na postęp cyfryzacji i ewolucję inteligentnych rozwiązań w miastach, stanowiąc ważny scenariusz użytkowy 5G. Rozwiązania przygotowane dla inteligentnego stadionu 5G mają obiecujące szanse na rozwój oraz wpasowują się w  ogromną niszę na rynku. Zastosować można je do wszelkiego rodzaju wydarzeń i lokalizacji, od lig piłkarskich, igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i koncertów po atrakcje turystyczne i ulice handlowe. Dotrzymując kroku 5G, inteligentny stadion staje się siłą napędową rozwoju miasta.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: