Samsung – przegląd możliwości audio telewizorów QLED 2020

Tegoroczne telewizory QLED dostarczają niesamowitych wrażeń podczas oglądania, łącząc wysoką jakość obrazu z rozszerzonymi możliwościami audio. Szereg nowych funkcji i technologii, takich jak Aktywny Wzmacniacz Głosu (AVA) czy Dźwięk Podążający za Obiektem (OTS) przekłada się na rzeczywiste wrażenia i pozwala doświadczyć kinowej jakości dźwięku w domu.

Dźwięk Podążający za Obiektem (OTS)
  • Nowy system rozmieszczenia głośników przyniósł Dźwięk Podążający za Obiektem (OTS), czyli technologię, dzięki której dźwięk podąża za akcją na ekranie.
  • Wśród nowości znalazł się także Aktywny Wzmacniasz Głosu (AVA). To funkcja, która zadba o komfort oglądania w każdych warunkach, a nieprzewidziane hałasy nie zakłócą filmowego seansu.
  • Z Funkcją Adaptacji Dźwięku+ widzowie mogą liczyć na rzeczywiste wrażenia audio. Tryb dźwięku zostanie automatycznie dopasowany do rodzaju treści, tak aby zaproponować najlepsze możliwe ustawienia.

 

Dźwięk podążający za akcją

 Wrażenia z oglądania to nie tylko świetna jakość obrazu, ale także optymalnie dopasowany dźwięk. Połączenie obu tych elementów pozwala pełniej przeżywać emocje, zarówno te filmowe, jak i sportowe. Wyobraźmy sobie wielki stadion i płynącą sektorami falę radości po kolejnej bramce. Widzimy ludzi, którzy się unoszą, a teraz będziemy mogli śledzić tę eksplozję radości także za pomocą dźwięku.

Dźwięk Podążający za Obiektem (OTS) pozwoli wejść na wyższym poziom wrażeń. Jest to nowa technologia, którą Samsung zastosował w wybranych telewizorach QLED na 2020 rok. Niesamowite efekty audio to zasługa zaprojektowanego na nowo systemu rozmieszczenia głośników. W praktyce oznacza to, że dźwięk wydobywa się z odpowiedniego głośnika, w zależności od tego co dzieje się na ekranie.

W telewizorach Samsung QLED 4K – Q80T, Q90T oraz Q95T – wykorzystano cztery zestawy głośników, które zostały rozmieszczone w różnych miejscach w tylnej obudowie. Z kolei w modelach QLED 8K – Q800T i Q950T – zastosowano aż sześć zestawów głośników, a technologia zyskała „plusa” w nazwie – znajdziemy tu bowiem Dźwięk Podążający za Obiektem (OTS+).

Aktywny Wzmacniacz Głosu (AVA)  

Aktywny-Wzmacniacz-Glosu-AVA

Nieoczkiwany hałas zakłóca filmowy seans? W tym roku Samsung zaproponował rozwiązanie, dzięki któremu nie stracimy ani słowa z filmowego dialogu. Z pomocą przyjdzie Aktywny Wzmacniacz Głosu (AVA). Funkcja ta po wykryciu niepożądanego hałasu, takiego jak pracujący blender czy suszarka do włosów, automatycznie wzmocni dźwięk dialogów w oglądanym materiale. Warto podkreślić, że rozwiązanie to nie podnosi głośności dla całej ścieżki dźwiękowej, skupiając się jedynie na słowach wypowiadanych przez filmowych bohaterów. To zwiększa komfort oglądania, a jednocześnie nie przeciąża słuchu. Funkcja działa automatycznie, co oznacza, że gdy hałas przycichnie, poziom dźwięku wróci do tego pierwotnego.

Aktywny Wzmacniacz Głosu dostępny jest w obu modelach telewizorów QLED 8K oraz QLED 4K Q70T, Q80T, Q90T i Q95T.

Dźwięk dopasowany do treści

Kinomani, a szczególnie fani thrillerów, wiedzą doskonale, jak bardzo dźwięk wpływa na odbiór i buduje napięcie, a czasami wręcz przyprawia o gęsią skórkę. Zarówno filmy, jak i seriale mają zróżnicowaną ścieżkę dźwiękową. Oznacza to, że czasem na pierwszym planie będą dialogi, by w następnej scenie skupić się na efektach specjalnych.

Teraz, aby uzyskać rzeczywiste efekty nie trzeba zmieniać ustawień manualnie. Zadba o to Funkcja Adaptacji Dźwięku+, dzięki której telewizor dopasuje ustawienia do wyświetlanych treści. W praktyce oznacza to, że gdy wymaga tego scena dialogi będą bardziej wyraziste, a podczas oglądania meczu dźwięk tła, czyli doping kibiców, nada transmisji realizmu i pomoże poczuć sportowe emocje.

Funkcja Adaptacji Dźwięku+ dostępna jest w modelach QLED 8K oraz QLED 4K Q70T, Q80T, Q90T i Q95T.

źródło: Samsung

One thought on “Samsung – przegląd możliwości audio telewizorów QLED 2020

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: