Jaką drukarkę wybrać do domu i biura? – poradnik dla początkujących

Jaką drukarkę wybrać do domu, domowego biura czy małej firmy? Atrament czy laser? Jednofunkcyjna czy wielofunkcyjna? Na jakie parametry zwrócić uwagę i jakie funkcje w specyfikacji są kluczowe do konkretnych zastosowań? W końcu – jak kontrolować koszty materiałów eksploatacyjnych i jak skutecznie je ograniczać? Odpowiedzi na te (i inne najważniejsze) pytania postaramy się nakreślić w niniejszym materiale. Zaczynamy!

Canon PIXMA TS8350

Laser czy atrament?

To zwykle pierwsze pytanie, jakie zadajemy sobie przed wyborem urządzenia. Z perspektywy użytkownika, sama technologia druku nie jest aż tak kluczowa – ważniejsze jest, co w praktycznym użytkowaniu niesie za sobą każda z nich i która oferuje więcej zalet w konkretnym środowisku pracy.

Sercem drukarek atramentowych jest głowica, która podczas pracy przesuwa się co kilka milimetrów, nakładając mikrokrople atramentu na papier. Z kolei w przypadku urządzeń laserowych – tusz nakładany jest poprzez naelektryzowany laserem (lub światłem LED) bęben, a następnie toner jest utrwalany na arkuszu w podwyższonej temperaturze. I to tyle jeśli chodzi o teorię.

Z perspektywy użytkowej ważniejsze wydaje się to, jak sposób druku przekłada się na efekty i codzienną pracę urządzenia? W zasadzie zarówno technologie atramentowe, jak i laserowe są obecnie na tyle zaawansowane, że różnice w jakości czy obsłudze obu tych rozwiązań ograniczono do minimum. Słowem – najnowsze atramentowe urządzenia potrafią drukować z prędkością zbliżoną do laserówek, a z drugiej strony – najlepszym laserówkom udaje się osiągnąć zbliżoną do ich atramentowych odpowiedników jakość wydruków w kolorze.

Warto jednak wiedzieć, że urządzenia laserowe, mimo wszystko, w większości przypadków osiągają wyższą szybkość druku, jak również (w założeniu) oferują szersze możliwości np. szybkiego kopiowania dużych partii dokumentów w krótkim czasie dzięki dużemu podajnikowi. Generalnie drukarki laserowe to urządzenia nastawione na wyższe nakłady pracy w bardziej dynamicznych środowiskach, jak np. punkty sprzedaży, placówki handlowo-usługowe, kancelarie, urzędy czy banki. Oczywiście urządzenia atramentowe także świetnie sprawdzą się w tych okolicznościach, szczególnie te z automatycznym podajnikiem dokumentów (jak PIXMA G7040).

Canon PIXMA G7040

Drukarki – domowe centrum rozrywki

O ile w przypadku druku biurowego ogromną część materiałów stanowić będą czarno białe dokumenty (w większości tekstowe, ewentualnie z prostymi elementami graficznymi), o tyle zastosowania urządzeń domowych często wykraczają poza monochromatyczne materiały. Drukarki domowe od kilku lat przejmują rolę centrum domowej rozrywki, na którym drukujemy już nie tylko wysokiej jakości zdjęcia z wakacji czy rodzinnych spotkań do albumu, ale też gotowe szablony do samodzielnego składania, kalendarze okolicznościowe, kartki świąteczne czy graficzne naklejki i magnesy na lodówkę. Tak jak w przypadku drukarek PIXMA TS5350, TS6350 czy TS8350 i magnetycznego papieru fotograficznego Canon MG-101, z pomocą którego przekształcimy zwykłe magnesy w narzędzie edukacyjne, zadrukowując je i tworząc zagadki z obrazkami, tablice alfabetyczne czy serie numerów na swojej lodówce, aby nauka w domu stała się świetną, interaktywną zabawą. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę kupując domowe urządzenie na potrzeby całej rodziny?

Zdecydowanie na jakość tuszów, które powinny charakteryzować się nasyconymi barwami na grafikach, ale jednocześnie zapewniać trwałość zdjęć. W drukarkach Canon serii PIXMA TS wykorzystano atramenty ChromaLife100 i autorską technologię FINE, która dzięki specjalnej formule odpornej na zadrapania czy przebarwienia zachowuje swoje właściwości nawet do 100 lat (w przypadku zdjęć przechowywanych w albumach).

Drukarka bez kabli, czyli pracuj z dowolnego miejsca w domu i biurze

Drukarki z Wi-Fi i Bluetooth cieszą się coraz większą popularnością wśród użytkowników domowych, ale też wśród małych i mikro przedsiębiorców, dla których podłączenie kilku stanowisk pracy do jednego urządzenia drukującego jest kluczowe w codziennej pracy. W zastosowaniach domowych, takie urządzenia zapewniają przede wszystkim wygodę obsługi, brak plączących się kabli, ergonomię przestrzeni domowej czy łatwość komunikacji bezprzewodowej, gdy chcemy wydrukować zdjęcie z Facebooka, Instagrama czy też popularnych platform chmurowych, jak Google Drive, One Drive czy DropBox.

Większość funkcji bezprzewodowych w drukarkach Canon obsługuje aplikacja Canon PRINT. Umożliwia ona bezprzewodowy druk i skanowanie dokumentów bezpośrednio do pamięci urządzenia przenośnego – zarówno w sieci lokalnej lub za pomocą wbudowanego w drukarkę trybu punktu dostępu. Można także sprawdzać stan drukarki i informacje o atramentach oraz uzyskiwać dostęp do internetowego podręcznika drukarki i usług PIXMA Cloud Link. Co więcej, korzystając z usługi PIXMA Cloud Link, możemy w dosłownie kilka sekund drukować ulubione historie z mediów społecznościowych, takich jak Instagram czy Facebook, bezpośrednio z poziomu wyświetlacza drukarki.

Użytkownicy smartfonów Apple mogą łączyć się z drukarką nawet bez konieczności instalowania aplikacji. Wszystko dzięki funkcji ApplePrint, która automatycznie wykrywa drukarkę w tej samej sieci Wi-Fi co smartfon i umożliwia bezprzewodowe drukowanie zdjęć, wiadomości e-mail, stron internetowych i innych dokumentów.

Koszty druku – urządzenia MegaTank

To jedna z kluczowych kwestii przy wyborze technologii i samego urządzenia, niezależnie od zastosowań. Tutaj warto zwrócić uwagę na dwa czynniki – koszt samej drukarki oraz koszty eksploatacji, czyli atramentu (atramentowe) lub tonera (laserowe). Coraz bardziej popularne są atramentowe urządzenia z samodzielnie uzupełnianymi atramentami, tzw. drukarki MegaTank, jak np. modele PIXMA serii G.

To rodzina wydajnych urządzeń Canon, gdzie na jednym zestawie atramentów wydrukujemy nawet 18 000 stron czarno-białych i 7700 stron w kolorze (G7040/G6040/G5040/G3411), a jeśli dodamy do tego podajnik o pojemności do 350 arkuszy – drukarki te w praktyce okazują się niemal bezobsługowe. Szczególnie, że dzięki Wi-Fi wszystkie czynności (druk, skanowanie czy kopiowanie) możemy wykonać z poziomu aplikacji Canon PRINT lub funkcji Apple AirPrint na urządzenia z iOS. W skrócie – seria urządzeń PIXMA G to połączenie najwyższej wydajności, jakości i funkcjonalności przy minimalnym koszcie druku w przeliczeniu na stronę.

Warto pamiętać, że najtańsza drukarka niekoniecznie będzie najbardziej efektywna i ekonomiczna w użytkowaniu. Przed zakupem warto sprawdzić dostępność i koszty materiałów eksploatacyjnych. Pozwoli to oszacować rzeczywisty koszt druku w przeliczeniu na jedną stronę i wybrać bardziej opłacalne urządzenie.

źródło: Canon

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl