Mixed Reality odciąży laboratoria, szybsza analiza

Nagły wzrost zapotrzebowania na usługi laboratoriów diagnostycznych, którego przyczyną jest pandemia COVID-19, spowodował, że laboranci są mocno obciążeni pracą. Dziś nie tylko wykonują standardowe badania, ale przeprowadzają również tysiące testów dziennie, osób potencjalnie zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Presja czasu i duże obciążenie pracą zwiększają ryzyko popełnienia błędu. Polski start-up Holo4Labs opracował rozwiązanie, które pozwala na odciążenie laborantów i zdalne przeprowadzanie procedur analitycznych.

Spółka w czerwcu z sukcesem przeprowadziła kampanię crowdfundingu udziałowego w 10 dni pozyskując 1,2 mln zł od inwestorów. Rozwiązanie proponowane przez ekspertów od Mieszanej Rzeczywistości (Mixed Reality) z Holo4Labs pozwala maksymalnie zautomatyzować proces analizy próbek, minimalizując ryzyko popełnienia błędu przez laboranta, również w laboratorium diagnostycznym, ale nie tylko. System opracowany przez Polaków korzysta z najnowszej generacji wirtualnych gogli Microsoft HoloLens 2 oraz jest zintegrowany z oprogramowaniem LIMS wykorzystywanym w laboratoriach.
Szybsza analiza 
Holo4Labs działa jak przenośny komputer, którego nieskończony ekran użytkownik zawsze ma przed oczami. Laborant korzystający z rozwiązania nie musi wprowadzać ręcznie danych do komputera, a ponadto dzięki goglom posiada podgląd do kluczowych informacji na temat próbek z dowolnego miejsca.

Cały proces analizy badanego materiału wspomagany jest poprzez nasze autorskie rozwiązanie. Oprogramowanie automatycznie skanuje próbkę i podpowiada laborantowi, jaki następny krok powinien wykonać. W dodatku wszystko może się odbywać pod nadzorem zewnętrznego supervisora, który będąc poza laboratorium może śledzić proces i poinstruować personel, co do warunków przeprowadzenia bardziej skomplikowanych i wieloetapowych procedur – mówi Przemysław Budnicki, CEO Holo4Labs.

Przemysław Budnicki, CEO Holo4Labs

Przemysław Budnicki, CEO Holo4Labs

​Rzeczywiste wirtualne wsparcie
System ułatwia zarządzanie takimi obszarami, jak zdalne szkolenia, zapewnienie zgodności procedur, zarządzanie instrumentami badawczymi i umożliwia pracę na wirtualnych instrumentach laboratoryjnych. Automatyzacja procesu analizy materiału pozwala efektywniej wykorzystywać czas pracy laborantów przyspieszając w ten sposób sam czas badania próbek.
Opracowane przez Holo4Labs narzędzie wykorzystujące najnowszą technologię Mieszanej Rzeczywistości pozwala na optymalizację całego procesu analizy i ograniczenie obecności pracowników w laboratorium do absolutnego minimum. Wirtualna praca pozwala lepiej wykorzystywać zasoby doświadczonych pracowników, którzy z poziomu własnego komputera mogą nadzorować pracę całych zespołów w wielu lokalizacjach.
źródło: Holo4Labs

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: