Ile kosztuje prąd dla komputera, smartfona

Komputer do pracy potrzebuje prądu, a ten darmowy nie jest i raczej nie tanieje. Sprawdziliśmy, więc ile kosztuje korzystanie z komputera i czy jest o co się martwić.

Statystyczna trzyosobowa rodzina zużywa rocznie 1800 kWh co kosztuje 1116 zł. Co ważne – struktura zużycia energii znacząco zmieniła się w ostatnich latach – także na niekorzyść komputerów. Nie znaczy to jednak, że komputery zużywają więcej energii – wprost przeciwnie, jednak energooszczędność pozostałych urządzeń znacząco wzrosła.

Metoda obliczeń

Na potrzeby tego tekstu przyjęliśmy, że koszt energii elektrycznej jest stały i wynosi 0,62 zł za 1 kWh. Pozostałe wyliczenia są danymi uśrednionymi. Obliczenie kosztów energii elektrycznej jest proste. Za pomocą miernika wystarczy sprawdzić ile watów energii pobiera dane urządzenie. W wypadku tych, co do których mamy pewność pomiar jest niepotrzebny. Żarówka 60 W pobiera faktycznie 60 W, ale np. komputer z zasilaczem 500 W wcale nie pobiera tyle energii, podobnie pralka  o mocy 1000 W nie zużywa tyle energii przez cały czas swojej pracy.

Najwięksi prądożercy

Przez lata głównym winowajcą, odpowiedzialnym za największe zużycie energii elektrycznej w domu było – oświetlenie. Jeżeli w domu mamy 25 klasycznych żarówek o mocy 60W i każda z nich świeci przez 4 godziny dziennie, to rocznie za prąd zapłacimy nieco ponad 1350 zł. Jeżeli jednak wymienimy wszystkie żarówki na LED, z których każda zużywa nie więcej jak 5 W, to rachunek spadnie do 113 zł. Opłacalność takiej wymiany to temat na inny artykuł więc tu pominiemy tą kwestię.

Kolejnym tradycyjnym pożeraczem jest lodówka. I znów przez lata klasa energetyczna tych urządzeń poprawiła się i zużycie energii spadło. Obecnie lodówka klasy A+ (a ciężko dostać gorszą) zużywa według danych producenta ok 250 kWh rocznie. Przyjmując nieco mniej optymistyczne wyliczenia (częste zaglądanie do środka) i średni pobór mocy na poziomie 50 W na godzinę (438 kWh rocznie) za prąd do lodówki zapłacimy 271 zł.

Sprzęt AGD i RTV

Jeżeli elektrycznym czajnikiem zagotujemy 3-4 razy dziennie wodę to w ciągu roku będzie nas to kosztowało ok 135 zł. Prasowanie raz w tygodniu to koszt niecałych 80 zł. Codzienne szybkie odkurzanie to prawie 70 zł. Pranie co drugi dzień wymaga wyłożenia 110 zł. Roczny koszt korzystania z LED-owego telewizora o przekątnej 40-55 cali, włączanego na 4 godziny dziennie to ok 80 zł rocznie.  Jak widać korzystanie ze sprzętów ułatwiających życie nie kosztuje majątku, ale też nie jest takie zupełnie pomijalne.

Elektronika

Na koniec zostawiliśmy najciekawsze informacje. Koszt codziennego ładowania smartfona to w rozliczeniu rocznym zaledwie 4,5 zł, czyli tyle co nic. Jeszcze ciekawszy jest koszt pozostawionej w gniazdku na stałe ładowarki – jeżeli korzystamy z przyzwoitego modelu (co najmniej 50 proc. z tych dostępnych na rynku), który w takiej sytuacji zużywa ok. 0,1 W energii, to za cały rok (22 godziny dziennie, bo 2 godziny ładujemy smartfona) zapłacimy zaledwie 50 groszy.

Bardzo podobna sytuacja ma miejsce w wypadku ładowarki do laptopa – jeżeli zostawimy ją w gniazdku to rocznie zapłacimy 11 zł za zmarnowaną energię. Natomiast koszt codziennego ładowania biurowego laptopa to zaledwie 20 zł rocznie. Oczywiście, jeżeli komputer służy do intensywnej pracy to w praktyce spędzi więcej czasu podłączony do ładowarki w efekcie czego zapłacimy za to ok 40-50 zł rocznie.

Z powyższego wyliczenia wyglądałoby, że koszt korzystania z komputera jest w zasadzie pomijalny w porównaniu do innych urządzeń elektrycznych. Faktycznie jest tak w istocie, ale wyłącznie wówczas, gdy korzystamy z laptopa. Mobilne urządzenia wykorzystują specjalne, energooszczędne podzespoły. W efekcie koszt ich zasilania nie jest wysoki. W wypadku stacjonarnych pecetów nie jest już jednak tak różowo.

Moc komputera możemy określić na kilka sposobów. Jednym z nich jest moc zasilacza – przeciętny pecet wyposażony jest w zasilacz o mocy 550 W. Głównymi odbiorcami energii są procesor i karta graficzna. W obu wypadkach producenci podają tzw. TDP , czyli Thermal Design Power. TDP przyzwoitych procesorów ze średniej półki wynosi obecnie 65 W, a tych najwydajniejszych dochodzi do 140 W.

W wypadku kart graficznych warto zwrócić uwagę na jeden szczegół – pasywnie chłodzony Palit GTX 1650 KalmX pobiera 75W, a karta z identycznym układem, ale większym układem chłodzenia – Palit GTX 1650 Dual – dokładnie tyle samo. Analogicznie w wypadku wydajniejszych kart Palit RTX 2080 SUPER X z jednym wentylatorem pobiera 250W, a wersja Palit RTX 2080 SUPER GP z trzema wentylatorami – tak samo 250 W. Liczba wentylatorów jest pomijalna w ogólnym zużyciu energii i warto więc wybrać model lepiej chłodzony.

W praktyce zużycie energii komputera trzeba policzyć miernikiem. Dobrej klasy komputer dla gracza zużywa średnio 150 W. Przy założeniu, że używamy go przez 8 godzin każdego dnia, za cały rok musimy zapłacić 271 zł. Nie jest to kwota przesadnie wygórowana i kilka lat temu ginęła daleko za światłem i lodówką. Dzisiaj jest to już koszt porównywalny.

W praktyce mało kto gra codziennie przez 8 godzin, więc koszty energii są proporcjonalnie niższe. Nie mniej jednak w profesjonalnych zastosowaniach, apetyt na energię wydajnych maszyn zaczyna stanowić zauważalny punkt w domowym budżecie.

 

Autor: Palit

One thought on “Ile kosztuje prąd dla komputera, smartfona

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: