Nie chowaj PESELa w sejfie – łatwo i szybko zastrzeż go online

Kontynuując wczorajszy temat Wakacje to czas żniw dla oszustów…, który wywołał bardzo duże zainteresowanie, proponujemy kolejny temat z tym związany. Bezpłatne zastrzeżenia numeru PESEL na wypadek kradzieży tożsamości lub utraty dokumentów. Jak to zrobić krok po kroku?

Bezpieczny PESEL

Ochrona danych osobowych to temat, który zwykle wypełnia pierwsze strony mediów w związku z wyciekami baz. Warto mówić jednak o prewencji również bez tego typu okazji i edukować prewencyjnie, zwłaszcza w okresie wakacji.

A przed nami wakacje. Miesiące izolacji społecznej związanej z wybuchem pandemii COVID-19 bezsprzecznie przeniosły nasze życie do internetu, ostatnio zaś wyzwoliły w nas potrzebę wszelkiego rodzaju aktywności poza domem. Zarówno przestrzeń online, jak i offline, to miejsce, gdzie ochrona naszych danych osobowych jest w naszych rękach, bądźmy tego świadomi i dbajmy o to jak, kiedy, komu i jakie dane osobowe udostępniamy.

Działania prewencyjne w zakresie kradzieży tożsamości konsumenta i wykorzystania ich w celu nieprawnego zaciągnięcia pożyczki można bezpłatnie wykonać korzystając w Systemu Bezpieczny PESLE na bezpiecznypesel.pl (dla osób 18+). Bezpieczny PESEL zmienił się w tym roku wizualnie, ale przede wszystkim w rękach konsumentów jest każdy etap procesu zastrzegania numeru PESEL.

Jak to działa?

System Bezpieczny PESEL pozwala zastrzec numer PESEL i w ten sposób poinformować firmy z rynku pożyczek pozabankowych, że nie jestem zainteresowany/zainteresowana zaciąganiem pożyczki; jeśli na zastrzeżony numer PESEL osoba trzecia złoży wniosek o pożyczkę, firma pożyczkowa sprawdzi w Systemie, czy numer PESEL jest zastrzeżony i w podobnej sytuacji nie powinna udzielić pożyczki.

W nowym serwisie bezpiecznypesel.pl zastrzeżenie numeru jest łatwe i szybkie, proces został prawie w 100% zautomatyzowany, dzięki funkcjonalnością realizowanym przez konsumenta.

Zrób to sam …krok po kroku…

Łatwo – funkcjonalności oparte na doświadczeniach konsumentów w internecie

Wszystkie informacje, które wymagane są do zastrzeżenia numeru PESEL mieszczą się w kilku polach, w krótkim formularzu na stronie www. Wymagane skany dowodu osobistego, konieczne do weryfikacji zgłoszenia, usuwane z bazy po weryfikacji zgłoszenia, powinny być odpowiednio przygotowane w sposób zasłaniający informacje nieistotne do zastrzeżenia. Po prawidłowym wypełnieniu formularza zgłoszenia tylko 1 KLIK dzieli nas od sukcesu! Konieczne jest sprawdzenie poczty e-mail, której adres podaliśmy w formularzu i kliknięcie w link weryfikacyjny.

Taki zautomatyzowany proces zastrzegania oparliśmy na user expirience użytkowników interentu i proponujemy w Systemie powszechnie znane mechanizmy związane z weryfikacją zgłoszenia za pomocą kliknięcia w link, również jako bezpieczną formę  weryfikacji intencji zgłaszającego.

Jeśli przygotowaliśmy scany dowodu osobistego (awers i rewers | przód i tył) i mamy te pliki w odpowiednim rozmiarze ( do 1MB), to wypełnienie formularza zgłoszenia jest równie łatwe z komputera stacjonarnego, jak i z telefonu.

Dodatkowo warto wiedzieć, że w oparciu o najczęściej zadawane przez konsumentów pytanie przygotowaliśmy FAQ, jako praktyczne kompendium wiedzy o Systemie Bezpieczny PESEL.

Szybko – konsument decyduje, ale System nie czeka…

 Potwierdzenie zgłoszenia zastrzeżenia numeru PESEL czeka na nas w poczcie elektronicznej 7 dni, ale zdecydowanie lepiej jest potwierdzić link weryfikacyjny natychmiast po wypełnieniu formularza i wysłania zgłoszenia. Jeśli mail z linkiem aktywacyjnym został zagubiony lub nie kliknęliśmy w niego na czas, zgłoszenie musi być wykonane od nowa. Przy dostępności do interentu zawsze i wszędzie i istotnej potrzebie zastrzeżenia numeru PESEL nie ma co czekać – wystarczy kliknąć  w link korzystając z laptopa czy smartfona.

Nie czekaj, sprawdź bezpiecznypesel.pl i jego nowe funkcjonalności już teraz!

źródło: Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego

 

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: