DNB Bank Polska – sprzedaż detaliczna w czerwcu 2020r

Dziś GUS opublikował dane dotyczące dynamiki sprzedaży detalicznej w czerwcu 2020 roku. Poniżej zamieszczamy komentarz Ewy Białek, Dyrektora Departamentu Handlu oraz Przemysłu Wytwórczego i Spożywczego w DNB Bank Polska.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu spadła o 1.3% w ujęciu rocznym, ale w ujęciu miesięcznym wzrosła o 8.4%. Wyniki sprzedaży detalicznej za czerwiec potwierdziły oczekiwania co do dalszego wyhamowania spadków sprzedaży detalicznej spodziewanego na poziomie 5 procent (w okresie styczeń – czerwiec 2020r). Wzrost sprzedaży detalicznej w porównaniu do maja widoczny jest we wszystkich kategoriach, z tym, że największe wzrosty odnotowały kategorie „pojazdy samochodowe, motocykle, części” oraz „tekstylia, odzież obuwie”. Zniesienie kolejnych ograniczeń w handlu dotyczących liczby klientów w sklepach oraz powracający optymizm konsumentów, pozwala prognozować dalsze wzrosty sprzedaży detalicznej w ujęciu miesięcznym w kolejnych miesiącach.

W kategorii „pojazdy samochodowe, motocykle, części” w czerwcu odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej o 42.9% w ujęciu miesięcznym, co pokazuje ożywienie tak długo wyczekiwane w tym segmencie rynku. Spadek w ujęciu rocznym jest już na poziomie 6.4%. Optymizm w tym segmencie rynku potwierdza także wzrost liczby nowo zarejestrowanych samochodów w Polsce.

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

Z kolei w kategorii „meble, rtv, agd” widać wyraźnie znaczące wyhamowanie wzrostu sprzedaży detalicznej w ujęciu miesięcznym, co jest głównie wynikiem wygasania efektu skumulowanego popytu.

Warto zwrócić uwagę na sprzedaż detaliczną przez internet. Zniesienie ograniczeń i restrykcji w handlu spowodowało, że Polacy zmniejszyli swój udział zakupów przez internet. W porównaniu do maja, udział sprzedaży internetowej w cenach bieżących spadł z 9.1% do 7.7%.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl