Guma z opon, cząsteczki kremu przeciwsłonecznego, a nawet DNA chlamydii. Mikrobiolodzy Dyson ujawniają co znaleźli w powietrzu z naszych pomieszczeń
Zwykły wentylator, obojętnie czy jest to kawałek poskładanego papieru, czy wysokowydajny air multiplier, pokazuje swoje możliwości, gdy szukamy chłodnego powiewu w cieplejszych miesiącach. Co jednak wiemy o powietrzu, które rozprowadzamy po naszych domach? Mikrobiolodzy Dyson używają skanujących mikroskopów elektronowych do analizowania zużytych filtrów z oczyszczaczy powietrza i teraz dzielą się z nami swoją wiedzą o niektórych spośród najdziwniejszych rzeczy, jakie znaleźli badając filtry z całego świata.
Jeśli wezmę ludzki włos, to w jego przekroju zmieści się 30 malutkich cząsteczek PM2.5, w przekroju jednego ludzkiego włosa. Skoro są one tak małe, wdychasz je i trafiają one głęboko do twoich płuc” – Frank Kelly, profesor Zdrowia Środowiskowego, Imperial College w Londynie.
Rys.1: a. Włos ludzki i zwierzęcy b. Komórki skóry
Owady
Podmuchy przemieszczające powietrze w naszych mieszkaniach niosą znacznie więcej, niż zwykłe zanieczyszczenia domowe. W Zespole Mikrobiologii Dyson pracuję już od 10 lat i robię tu wiele niesamowitych i wspaniałych rzeczy – od hodowania i badania roztoczy kurzu poprzez pracę z żywymi kulturami bakterii, aż do testowania naszej nowej i ekscytującej technologii. Jednak jednym z najbardziej zadziwiających aspektów jest prowadzenie analizy filtrów oczyszczających, gdyż nie ma się pojęcia co się tam znajdzie. Tak więc od znalezienia skrzydła owada, ale bez korpusu, po wykrycie obecności DNA chlamydii, wiele z tego co identyfikuję na filtrach na zawsze pozostanie tajemnicą” – Karen Holeyman, Kierowniczka Działu Badawczego – Mikrobiologia.
Rys. 2 Skrzydło owada
Przedmioty z gospodarstwa domowego
Rys. 3: Osad smolisty
Działalność człowieka
Zazwyczaj najwięcej uwagi poświęcamy tym zanieczyszczeniom w naszym powietrzu, które mają najmniejsze rozmiary – LZO, gazom, pyłowi węglowemu. To są takie rodzaje związków, o których wiecie z mediów, że są przedmiotem badań ze względu na potencjalne zagrożenia dla zdrowia. Dla mnie jednak najbardziej interesujące są największe cząsteczki – one mogą opowiadać całe historie i pozwalają dowiedzieć się tak dużo o ludziach. Zazwyczaj potrafię odkryć, czy ktoś ma zwierzę domowe, czy jest palący, czy mieszka w pobliżu ruchliwej drogi – lista jest długa” – Gem McLuckie, Główny Naukowiec ds. Badań – Mikrobiologia.
Rys.4 Cząsteczki gumy Rys.5 Kulki silikonowe
Analiza SEM
[1] Weschler, C. J., Langer, S., Fischer, A., Bekö, G., Toftum, J., & Clausen, G. (2011). Skwalen i cholesterol w kurzu z duńskich mieszkań i domów opieki dziennej. Nauka o środowisku i technologia (Waszyngton), 45(9), 3872-3879. https://doi.org/10.1021/es103894r