Philips Dual Scan – pies w domu a alergie

Philips Dual Scan – pies w domu a alergie. Kichanie, katar, zmiany skórne i łzawienie oczu jako reakcja na psa? To wyjątkowo przykry wariant alergii. Jak to się dzieje, że psy uczulają i jak sobie z tym poradzić? Czy alergik może mieć zwierzęta w domu, czy lepiej tego unikać? 

Pies

Alergia na psy prędzej czy później doprowadzi do trudnej sytuacji w każdym domu, w którym mieszka alergik. Jeśli Twoje dziecko bardzo chce mieć pupila, a Ty nie jesteś pewny, czy to dobry pomysł ze względu na alergię – swoją lub dziecka, powinieneś wiedzieć
o kilku sprawach.

To jednak nie sierść

To prawda, że u psów wykryto aż 28 alergenów. Na szczęście nie wszystkie z nich są istotne z alergologicznego punktu widzenia. Wbrew powszechnej opinii największym problemem w przypadku psów nie jest sierść, lecz złuszczony naskórek i obecna w ślinie albumina osoczowa. To te substancje sprawiają, że kontakt z sierścią zwierzęcia może wywołać reakcję alergiczną. Najbardziej drażniąca jest lipokaina Can f1. Co ciekawe, jej wyższe stężenia obserwuje się u samców niż u samic, niezależnie od rasy. Warto wiedzieć, że uczulać mogą też wydaliny psów – mocz, kał, a nawet krew.

Philips Dual ScanPhilips z serii Dual Scan

Popularna przypadłość

Szacuje się, że 8% populacji ma stwierdzone uczulenie na alergeny psa. U dzieci można zaobserwować interesującą zmienność. Wśród dzieci w wieku 7-8 lat 5% jest uczulonych na alergeny tego zwierzaka, zaś wśród dzieci starszych (11-12 rok życia) odsetek ten wzrasta do 10%. Alergię na psa diagnozuje się za pomocą testów skórnych, które bywają zawodne. Jedynie u co piątego pacjenta z objawami alergicznymi testy dają wynik dodatni.

Co więcej, alergia jest alergii nie równa – niektóre osoby mają bardzo nasilone objawy po kontakcie z psem, inni niewielkie. Dzieje się tak dlatego, że nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na czynnik alergizujący. Warto też pamiętać, że naskórek psa jest świetną pożywką dla roztoczy kurzu domowego. Jeśli więc ktoś jest dodatkowo uczulony na alergeny roztoczy, z pewnością będzie miał silniejsze objawy alergii.

oczyszczacz powietrza

Jeśli nie testy, to co?

Podejmując decyzję o adopcji zwierzęcia, lepiej nie bazować na negatywnych testach alergicznych. Zanim zabierzesz psa do domu, warto zaobserwować reakcję układu immunologicznego dziecka na kontakt z tym zwierzakiem. Można odwiedzieć znajomych czy krewnych, u których jest już pies. Jeśli okaże się, że po przytulaniu się do niego, po polizaniu przez niego skóry dziecka, a w najgorszym wypadku tylko po pobycie w mieszkaniu, w którym przebywa  zwierzak wystąpią objawy alergiczne (katar, kichanie, reakcje skórne, swędzące czy zaczerwienione spojówki lub duszność), można przyjąć, że piesek nie jest najlepszym pomysłem dla malucha.

 

Pies u alergika – to możliwe

Jeżeli objawy alergii nie są bardzo silne i czworonóg zamieszka w domu, konieczne jest zadbanie o kilka rzeczy. Po pierwsze: trzeba często i dokładnie go kąpać – czysta sierść niesie mniej alergenów. Po drugie: często i dokładnie sprzątać wszystkie powierzchnie, w tym kanapy i fotele tak, by sierść czy psia ślina nie zalegały niepotrzebnie w mieszkaniu. Po trzecie: warto pomyśleć o oczyszczaczu powietrza.

Oczyszczacze Philips są w stanie wychwycić  z powietrza nie tylko złuszczony naskórek i sierść zwierząt domowych, ale też cząsteczki smogu o różnej wielkości (PM2.5 i mniejsze), grzyby, pleśnie, wirusy, bakterie, gazy, lotne związki organiczne, pyłki roślin, alergeny roztoczy i kurz. W efekcie pomagają  łagodzić objawy alergii, co potwierdziło badanie kliniczne[1].

U osób cierpiących na alergię pyłkową, które używały oczyszczaczy powietrza Philips, można było stwierdzić mniejsze objawy, takie jak: kichanie, łzawienie, zaczerwienienie oczu, świąd nosa, świąd skóry i katar. Oczyszczacze Philips posiadają rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, co jest najlepszym potwierdzeniem, że powinny się znaleźć w domu alergika – szczególnie, jeśli źródło alergii też przebywa w mieszkaniu.

Oczyszczacze powietrza Philips z serii Dual Scan wyposażone są w trójstopniowy system filtracji i podwójny, inteligentny czujnik sprawdzający jakość powietrza aż 1 000 razy na sekundę. Dzięki zastosowaniu filtra wstępnego, węglowego i HEPA zdolne są usuwać cząsteczki nawet 800-krotnie mniejsze od cząsteczek wchodzących w skład smogu, eliminując aż 99,97 proc. cząsteczek o wielkości od nawet tak mikroskopijnych jak 0,003 μm. System obiegu powietrza 3D ze spiralnym wylotem powietrza usuwa zanieczyszczenia w pomieszczeniu o powierzchni 20 m² w czasie krótszym niż 6 minut. Dla alergików to niemal błyskawiczna ulga.

Ceny nowych modeli oczyszczaczy Philips wynoszą: 

  • AC3055/50 – 2 239,00 pln
  • AC3059/50 – 2 239,00 pln
  • AC3854/50 – 2 679,00 pln
  • AC3858/50 – 2 679,00 pln

źródło: Royal Philips

***

[1] Test kliniczny przeprowadzony na oczyszczaczach powietrza Philips przy użyciu pyłków traw, prof. Bergmann; ECARF; sierpień 2015 .

 

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: