Fortune Global 500 – awans Xiaomi o 46 pozycji

Xiaomi Corporation poinformowała, że została sklasyfikowana na 422 miejscu na liście Fortune Global 500. Pozycję udało się osiągnąć w ciągu 10 lat od powstania Grupy. To drugi rok z rzędu, w którym Xiaomi znalazła się na tej liście. W 2019 roku jako najmłodsza firma w rankingu, uplasowała się na 468 pozycji.

Fortune Global 500

Xiaomi, która w tym roku zajęła 422 miejsce, miała 29,795 mld USD przychodu (205,84 mld juanów) i zysk netto 1,453 mld USD (34,8 mld juanów) w poprzednim roku podatkowym, ze wzrostem 34,8 procent r/r. Grupa została sklasyfikowana również na siódmym miejscu w kategorii Internet Services and Retailing.

W tym roku mija 10. rocznica powstania Xiaomi. Patrząc na ostatnią dekadę, Xiaomi nie osiągnęłoby sukcesu, bez ciągłego wsparcia naszych prawie 19 000 pracowników z całego świata, Mi Fanów, użytkowników, partnerów biznesowych i przyjaciół – powiedział Lei Jun, założyciel, prezes i dyrektor generalny Xiaomi.

W tym niezwykłym 2020 roku, kiedy na nasze życie wpłynęły różne radykalne zmiany, chciałbym, aby wszyscy przyjęli moją wdzięczność i uznanie w tak trudnych czasach. Chciałbym również skorzystać z szansy, aby podkreślić nasze zaangażowanie w ciągłe tworzenie i wprowadzanie innowacyjnych produktów w najbardziej przystępnych i uczciwych cenach, skierowanych do każdego Mi Fana i użytkownika z każdego zakątka świata – dodał.

Xiaomi jako firma internetowa założona w 2010 roku, której głównymi produktami są smartfony i inteligentne urządzenia połączone za pośrednictwem platformy IoT, w lipcu tego roku znalazła się na liście Fortune China 500, zajmując 50 miejsce, co oznacza wzrost o trzy pozycje r/r.  Według Boston Consulting Group Xiaomi zajmuje również 24 miejsce wśród 50 najbardziej innowacyjnych firm na świecie w 2020 roku oraz 384 miejsce na liście Forbes Global 2000 w 2020 roku.

Xiaomi wciąż wykazuje nastawienie na konsumenta i silny potencjał wzrostu dzięki unikalnemu modelowi biznesowemu firmy („triatlon”) oraz wynikom w obszarze 5G.

Według IDC, międzynarodowej firmy zajmującej się badaniami rynku, Xiaomi pozostaje czwartą marką smartfonów na świecie pod względem wielkości dostaw urządzeń (stan na czerwiec 2020 r.). Grupa przeprowadziła również inkubację i zainwestowała w ponad 200 firm zajmujących się ekosystemem, z których wiele specjalizuje się w opracowywaniu inteligentnego sprzętu i zbudowała największą na świecie konsumencką platformę IoT z około 252 milionami połączonych inteligentnych urządzeń, z wyłączeniem smartfonów i laptopów (stan na koniec marca 2020 r.).

Odkąd około 6 lat temu rozpoczęła się światowa ekspansja Xiaomi, według danych firmy badawczej Canalys obejmującej okres do czerwca 2020 roku, pod względem dostaw smartfonów, Xiaomi było w pierwszej piątce na 50 rynkach, na ponad 90 rynkach na świecie, na których jest oficjalnie obecne.

Canalys 2Q2020 r.: rynek smartfonów – Xiaomi nr 1 w Polsce

W ciągu tego roku na rynkach, poza Chinami, notujemy dobre wyniki, a patrząc na dane z pierwszego kwartału 2020 r., nasze zagraniczne przychody stanowiły połowę ogólnych przychodów firmy. 6 lat temu rozpoczęliśmy przygodę z rynkiem globalnym i teraz skupiamy nasze zasoby na dalszej ekspansji, by wypełnić naszą misję, by wszyscy na świecie mogli cieszyć się innowacyjnymi produktami – powiedział Chew Shou Zi, Prezes ds. Międzynarodowych w Xiaomi.

Skutki pandemii były odczuwalne w pierwszych kilku miesiącach tego roku, ale wraz ze stopniowym rozluźnianiem restrykcji widzimy odbicie. Dzieje się to dzięki naszym wysiłkom podjętym w celu zabezpieczenia łańcucha produkcji i dostaw, ściśle współpracując z naszymi globalnymi partnerami, jak również wykorzystując potencjał naszego wielokanałowego systemu sprzedaży detalicznej online-offline – dodał.

Według danych IDC, drugi kwartał 2020 roku, był dwunastym z rzędu, w którym Xiaomi było numerem jeden na rynku smartfonów w Indiach z udziałem na poziomie 29,4 procent.

Zarówno w pierwszym, jak i drugim kwartale tego roku Xiaomi była największą marką smartfonów w Hiszpanii, z udziałem w rynku odpowiednio 28 i 37 procent, zaledwie w nieco ponad dwa lata od oficjalnego pojawiania się w listopadzie 2017 roku. W drugim kwartale 2020 roku Grupa zajmowała drugą pozycję we Francji z 15 procentowym udziałem w rynku i wzrostem 82 procent r/r.

Xiaomi rozwija również swoje kanały sprzedaży zarówno offline, jak i online. Według danych z czerwca 2019 roku, było 520 autoryzowanych sklepów Mi Home poza granicami Chin, co oznacza wzrost za poziomie 92,6 procent r/r.

Na początku 2020 roku Xiaomi przekształciła swoją strategię „Smartphone + AIoT” do „5G + AI + IoT and next generation super internet” planując zainwestować co najmniej 50 miliardów juanów w ciągu pięciu lat w „5G + AIoT”, aby podwoić swoją przewagę w tym obszarze. W 5G nie chodzi tylko o prędkość przesyłu w smartfonach. „5G + AIoT” to również możliwości Xiaomi do oferowania usług w ramach swojej szerokiej linii produktów. Daje to również szansę zaoferowania wyjątkowych rozwiązań AIoT. Strategia doskonale wpisuje się w internetowe DNA firmy, co ma zapewnić sukces w nowej erze urządzeń smart.

Grupa osiągnęła próg 10 miliardów juanów przychodów ze sprzedaży w 2012 r., 100 miliardów juanów w 2017 r., a w 2019 r jej całkowite przychody przekroczyły 200 miliardów juanów.

źródło: Xiaomi

***

Fortune Global 500, znany również jako Global 500, to coroczny ranking 500 największych korporacji na świecie, przygotowywany i publikowany przez magazyn Fortune od 68 lat, mierzony przychodami z poprzedniego roku podatkowego.

500 największych firm na świecie, zestawionych w 2020 roku, wygenerowało 33,3 bln USD przychodów i 2,1 bln USD zysków w 2019 r. Tegoroczne firmy zatrudniają łącznie 69,6 mln ludzi na całym świecie i pochodzą z 32 krajów i regionów.

 

One thought on “Fortune Global 500 – awans Xiaomi o 46 pozycji

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: