Czesi nie dla USA – tak dla budowy 5G od Huawei

Czesi odrzucają amerykańskie porozumienie ws. bezpieczeństwa sieci 5G, dając zielone światło Huawei

Czechy potwierdzają swoje stanowisko dotyczące równego traktowania wszystkich dostawców technologii 5G. Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo miał podpisać w Pradze protokół ustaleń na temat cyberbezpieczeństwa z premierem Czech, Andrejem Babisem. Memorandum dotyczyć miało m.in. przedłużenia czesko-amerykańskiej umowy o bezpieczeństwie sieci 5G, obowiązującej od maja br. Strona czeska odmówiła jednak podpisania nowego dokumentu.

Jak podaje czeski portal INFO.CZ, strona czeska przekonuje, że zajmuje wspólne z Unią Europejską stanowisko i nie chce podejmować jednostronnych kroków, mimo trwających od dawna nacisków ze strony Stanów Zjednoczonych, dążących do zakazania Huawei budowy nowoczesnych sieci komunikacyjnych. UE uzgodniła już procedurę i zasady, które opisano w tak zwanym toolboxie. Zasady te nie wykluczają żadnej konkretnej firmy, ale nakładają na wszystkich dostawców te same wymogi bezpieczeństwa.

Republika Czeska musi dokładnie zbadać każdego potencjalnego dostawcę pod kątem cyberbezpieczeństwa. Zasady przebiegu tego procesu będą zawarte w Akcie o cyberbezpieczeństwie, a obecna aukcja 5G będzie zgodna z tym prawem. Jasno określamy parametry tego, czym jest to bezpieczeństwo i jak musi się zachować potencjalny operator, który wprowadzi sieć 5G. I nie mówmy, czy to ta czy ta firma, ale wprowadzimy konkretne zasady, których będzie należało ściśle przestrzegać”Karel Havlíček, czeski wicepremier oraz minister przemysłu, handlu i transportu w wywiadzie dla publicznej telewizji czeskiej.

Polska na razie nie wyklucza Chin przy budowie sieci 5G

Przedstawiciele Republiki Czeskiej uczestniczyli w przygotowaniu unijnego toolboxa, można więc o nich mówić jak o jednym z liderów w kwestii cyberbezpieczeństwa w Europie. Tym bardziej cieszy nas fakt, że czeski rząd w swoich decyzjach dotyczących rozwoju sieci komunikacyjnych bierze pod uwagę faktyczne kwestie dotyczące cyberbezpieczeństwa, a nie grę polityczną. Mam nadzieję, że podobnie racjonalne i merytoryczne podejście zaproponuje rząd polski” – Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska.

źródło: Huawei

 

One thought on “Czesi nie dla USA – tak dla budowy 5G od Huawei

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: