Internet Society ws. amerykańskiego programu czystej sieci „Clean Network Program”

Oświadczenie stowarzyszenia Internet Society w sprawie amerykańskiego programu czystej sieci (Clean Network Program) i jutrzejszej wizyty Mike’a Pompeo w Polsce

Clean Network Program

Jesteśmy bardzo rozczarowani. Stany Zjednoczone, kraj, który ufundował wczesny rozwój Internetu, rozważa obecnie strategie, które doprowadziłyby do rozbicia go na kawałki. Jest to część większego niepokojącego trendu, w ramach którego rządy państw bezpośrednio ingerują w Internet, próbując zdobyć krótkoterminowe punkty polityczne bez względu na długoterminowe szkody, które z tego wynikną.

Polska na razie nie wyklucza Chin przy budowie sieci 5G

Internet to globalny układ sieci, w którym łączą się one ze sobą na zasadzie dobrowolności, bez centralnego organu. To właśnie ta architektura sprawiła, że Internet odniósł taki sukces. Ogłoszenie amerykańskiego programu Clean Network podważa samą jej istotę. Same tylko programy „Clean Carrier” i „Clean Cable” zmusiłyby ogromną ilość ruchów internetowych do przeniesienia do krajów trzecich, zwiększając odległości, które muszą pokonywać dane, zwiększając potencjał nadzoru i manipulacji ruchem internetowym, zwiększając ryzyko przerw w dostawach Internetu, i ogólnie zwiększając koszty dla wszystkich w Internecie.

 To, że rząd dyktuje w jaki sposób sieci łączą się ze sobą w zależności od polityki, a nie pod względem technicznym, jest sprzeczne z samą ideą Internetu. Takie interwencje będą miały znaczący wpływ na sprawność, trwałość i elastyczność Internetu.

 Gdyby to podejście miało się dalej rozpowszechniać, zdolność Internetu do generowania szerszych korzyści ze współpracy, zasięgu globalnego i wzrostu gospodarczego będzie znacząco zagrożona.

Takie polityki tylko zwiększają globalny pęd w kierunku „Splinternetu” – podzielonej sieci, a nie Internetu, który zbudowaliśmy przez ostatnie cztery dekady i którego potrzebujemy teraz bardziej niż kiedykolwiek.

https://www.internetsociety.org/news/statements/2020/internet-society-statement-on-u-s-clean-network-program/

źródło: Huawei

 

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: