Euro-Par po raz pierwszy w Polsce – Huawei partnerem wydarzenia

Najbliższe lata przyniosą konieczność przetwarzania danych na niespotykaną do tej pory skalę, a branża IT będzie musiała dokonać znaczącego postępu, aby zyskać na wydajności i interoperacyjności” – uważa Bill McColl, Research Director w Huawei Technologies.

Euro-Par

Na temat przemian, jakie czekają branżę, dyskutować będą uczestnicy konferencji Euro-Par – International European Conference on Parallel and Distributed Computing, która odbędzie się w dniach 24-28 sierpnia. Polska po raz pierwszy będzie gospodarzem tego wydarzenia, które w tym roku wyjątkowo odbędzie się w formule online.

Euro-Par jest wiodącą, wysoce specjalistyczną, europejską konferencją z tematyki obliczeń równoległych i rozproszonych. Wydarzenie posiada kategorię A w rankingu CORE konferencji informatycznych, a artykuły prezentowane podczas Euro-Par są publikowane przez Springer w serii LNCS. Huawei jednym z głównych partnerów wydarzenia. Współorganizatorem tegorocznej konferencji są Akademia Górniczo- Hutnicza w Krakowie oraz Uniwersytet Warszawski.
Jak będzie postępował rozwój w dziedzinie obliczeń równoległych i rozproszonych? Jakie nowe narzędzia powstały w ostatnim czasie, a jakie dopiero mogą powstać? Jak przemysł może współdziałać z nauką na polu IT? – debaty i prelekcje, które będą miały miejsce w trakcje konferencji mogą przynieść odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Rozwój inteligentnych miast, transportu przyszłości, nowoczesnej opieki zdrowotnej, zaawansowane obliczenia naukowe i złożone projektowanie – każdy z tych obszarów wymagać będzie stworzenia nowych architektur, które umożliwią nam swobodne korzystanie z rozległych baz wiedzy, przeprowadzanie symulacji i modelowania na olbrzymia skalę oraz inteligentne rozumowanie na podstawie posiadanej wiedzy” – – mówi Bill McColl, Research Director w Huawei Technologies, który będzie jednym głównych prelegentów konferencji.

Jak zauważa, konieczne będzie aby nowo powstające architektury sprostały działaniu na masową skalę, w sposób ciągły, w czasie rzeczywistym, a także aby były energooszczędne.

Aby osiągnąć te cele konieczne będzie integrowanie wielu komponentów – takich jak klastry HPC, sztuczna inteligencja, Internet Rzeczy i sieci 5G” – – dodaje.

W dyskusji dotyczącej AI i Ambient Computingu w ramach konferencji Euro-Par wezmą udział także dr hab. inż. Piotr Bilski – Zastępca Dyrektora ds. Badań Naukowych w Instytucie Radioelektroniki i Technik Multimedialnych Politechniki Warszawskiej, Tommy Zhongmin Deng – Dyrektor Wireless Baseband Lab w Huawei Technologies, dr inż. Krzysztof Kluza – Prodziekan Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH oraz Piotr Sobecki – Kierownik Laboratorium Stosowanej Sztucznej Inteligencji.
Panel dyskusyjny poprowadzi dr hab. Aleksandra Przegalińska-Skierkowska, profesor nadzwyczajny w Centrum Badań nad Ładem Korporacyjnym Uniwersytetu Leona Koźmińskiego oraz w American Institute of Economic Research. Głównym tematem dyskusji będzie styk AI i Ambient Computingu i podejście do AI jako zjawiska kompleksowego. Paneliści poszukają odpowiedzi na pytania dotyczące technologicznych, regulacyjnych i etycznych wyzwań Ambient Computingu, inwestycji jakie powinny objąć tę dyscyplinę a także poruszą kwestie dotyczące sensoryki – poziomu jej rozwoju i jakości oraz możliwości wykorzystania w AI.

Wyzwania jakie przynosi współczesność powodują, że badacze zajmujący się przetwarzaniem równoległym, oraz dziedziną AI i Ambient Computingiem stają przed ekscytującym wachlarzem nowych problemów do rozwiązania – opracowywaniem nowych modeli równoległych, algorytmów, oprogramowania i sprzętu dla systemów w każdej skali. To ważne, że do dyskusji naukowych i technicznych włączają się także koncerny technologiczne, dzieląc się swoją wiedzą, badaniami i zapleczem technicznym. Współdziałanie na styku nauki i biznesu, wymiana myśli w szerokim i zróżnicowanym gronie, pozwala opracowywać kompleksowe rozwiązania, a dodatkowo stanowi niejednokrotnie wzajemną inspirację i pobudza innowacyjność – dr. hab. Aleksandra Przegalińska-Skierkowska

Udział w konferencji jest bezpłatny. Debaty konferencyjne będą transmitowane za na żywo w serwisie YouTube oraz za pośrednictwem platformy Zoom. Organizatorzy zalecają wypełnienie formularza rejestracji konferencji online, aby uzyskać dostęp do usługi Slack, aby móc zadawać pytania i uczestniczyć w dyskusjach z panelistami i prezenterami.
źródło: Huawei

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: