XGS-PON przetestowany dla sieci 10G-PON przez Moico

Rynek pasywnych sieci optycznych PON (ang. Passive Optical Network) stopniowo, lecz nieuchronnie zmierza w kierunku technologii 10G. Podstawą do wdrożenia tego standardu staje się XGS-PON, którego siłą jest możliwość świadczenia użytkownikowi końcowemu symetrycznych usług multigigabitowych (ponad 1 Gb/s) przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury.

XGS-PON
W ostatnich tygodniach Internet Union, dolnośląski operator świadczący usługi m.in. pod marką Moico, pomyślnie przetestował technologię XGS-PON. Celem testów była weryfikacja wydajności tego rozwiązania w warunkach zbliżonych do rzeczywistych,
dlatego przeprowadzono je w istniejącej sieci. Aby w pełni wykorzystać oferowane przez XGS-PON pasmo, wykorzystano dwa potężne serwery z połączeniami 10Gbps oraz końcówek klienckich, z których każda była zdolna do wysycenia 1Gbps połączenia.

Testy zakończyły się pełnym sukcesem. Byliśmy w stanie wysycić oferowane pasmo niemalże w 100% – wynik 9.9Gbps. Sama konfiguracja nie była problematyczna i rozwiązanie zaczęło działać po kilku godzinach pracy – podsumowuje Norbert Dadacz, kierownik działu IT w Internet Union.

Pomyślnie przeprowadzone testy otwierają drogę do dalszego zwiększania zasięgu sieci operatora, co ważne, przy wykorzystaniu istniejącej już infrastruktury światłowodowej. Dzięki możliwości nałożenia sygnału sieci 10G-PON na istniejącą 1G-PON (tzw. overlay), operator może rozwijać obie technologie równolegle i udostępniać w zależności od potrzeb klienta.

Recenzja Creative T100 – głośniki, które obudziły stare radio

Nieograniczony dostęp do sieci
Dzięki wykorzystaniu technologii XGS-PON, górna granica przepustowości zostanie zwiększona dziesięciokrotnie: z 1Gbps na 10Gbps. Technologia XGS-PON jest symetryczna, czyli maksymalna prędkość osiągana przy pobieraniu danych jest równa maksymalnej prędkości przy wysyłaniu danych, co od zawsze stanowi jeden z głównych wyróżników oferty Moico.

Moico – ruch w internecie wzrósł w czasie epidemii koronawirusa o 20%

Wdrożenie przez Moico technologii XGS-PON oznacza dla użytkownika końcowego istotne zwiększenie możliwości łącza internetowego. – Pobranie półtoragodzinnego filmu z Netflixa w najwyższej jakości 4k potrwa około 15 sekund, przy założeniu, że film jest kompresowany do rozmiaru 18GB. Połączenie o prędkości 10Gbps pozwoli na jednoczesne oglądanie 375 filmów w jakości 4K, przy założeniu transmisji na poziomie 26.6Mbps na strumień – deklaruje Norbert Dadacz.

Sprawdzony dostawca
Dostawcą sprzętu do testów była firma FIBRAIN, polski producent kabli światłowodowych oraz osprzętu do budowy sieci światłowodowych. W ostatnim czasie firma wdrożyła modularne rozwiązania GPON oraz XGS-PON na potrzeby projektu rozbudowy Miejskiej Sieci Teleinformatycznej dla Urzędu Miasta w Rzeszowie. To pierwsze tego typu wdrożenie w Polsce i jedno z pierwszych w Europie. Powstała w wyniku budowy Miejskiej Sieci Teleinformatycznej infrastruktura jest przygotowana do wdrożenia sieci 5G (5 generacji).

źródło: Moico

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: