Wiemy jak Polacy zachowują się na drogach?

Polacy najczęściej w Europie zachowują bezpieczny dystans i rzadziej od innych narodów sięgają po telefon w trakcie jazdy. Niestety co ósmy polski kierowca miał wypadek z powodu senności za kierownicą. To wnioski z Barometru Odpowiedzialnej Jazdy 2020 – badanie przeprowadzone na grupie 12 400 kierowców z 11 krajów europejskich, w tym Polski, podsumowuje zachowania Europejczyków na drogach.

polacy

Jak pokazuje raport, co drugi kierowca w badanych krajach przyznaje się do używania wulgaryzmów wobec innych użytkowników dróg i nie korzysta z zestawu głośnomówiącego, a co trzeci siada za kierownicę zbyt zmęczony. Aż 13% kierowców z krajów europejskich miało zdarzenie drogowe spowodowane sennością za kierownicą (w Polsce także jest to 13%), a 11% że przyczyną było korzystanie z telefonu (9% w Polsce). Oznacza to, że tylko te dwa czynniki odpowiadają łącznie za niemal co czwarty wypadek drogowy w krajach europejskich.

Test AlcoSense Elite 3 – ile promili jest po jednym piwie?

Jednocześnie badania pokazują, że 61% spośród kierowców nie utrzymuje w trakcie jazdy bezpiecznej odległości od pojazdu z przodu (w Polsce 50% – to najniższy wynik spośród badanych krajów). Aż 78% kierowców ze wszystkich krajów przyznaje, że zdarza im się oderwać wzrok na ponad 2 sekundy od drogi. W Polsce to aż 85% kierowców!

Niemal wszyscy, bo 97% badanych opisuje swoje zachowanie za kierownicą używając minimum jednego pozytywnego określenia, natomiast 83% określa innych co najmniej jedną negatywną cechą (w Polsce odpowiednio 98% ocenia pozytywnie siebie, a 88% negatywnie innych). Tymczasem nadal wielu kierowców z krajów europejskich uważa, że dopuszczalne jest prowadzenie pojazdu pod wpływem zmęczenia (28%) i że zmęczeni są tak samo dobrymi kierowcami (39%). Ponad 80% wyruszających w długą trasę śpi przed nią zbyt krótko.

Autor: Vinci AutoroutesCategories: Raporty, Bezpieczeństwo, Newsy

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: