Xerox pomaga niepełnosprawnym dzieciom – drukarki za uśmiech

Nawet drobnymi czynami jesteśmy w stanie odmienić czyjąś rzeczywistość. Udowadnia to firma Xerox, która w ostatnim czasie przekazała sprzęt swojej marki Lubelskiemu Stowarzyszeniu na rzecz Dzieci Niepełnosprawnych “Zdobywcy Marzeń”, dając im tym samym szansę na rozwój i lepszą edukację.

„Zdobywcy Marzeń” działają na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych w Lublinie. Zostali założeni z inicjatywy grupy nauczycieli, którym zależy nie tylko na tym, żeby dbać o wykształcenie dzieci z dysfunkcjami, ale też ułatwić im poznawanie świata i funkcjonowanie w nim bez względu na życiowe przeciwności. Pod swoją opieką mają około setkę dzieci i młodzieży – od przedszkola, nawet do 20 roku życia. Są to osoby niewidome, niedowidzące, niesłyszące, słabosłyszące, z niepełnosprawnością intelektualną od stopnia lekkiego do głębokiego, a także podopieczni niepełnosprawni ruchowo, poruszający się na wózkach, z autyzmem i zespołem aspergera.
Stowarzyszenie nie jest finansowane przez władze samorządowe, co w znaczny sposób ogranicza środki pieniężne, jakimi dysponują. Skromne zasoby Ośrodka jak i “Zdobywców Marzeń” nie pozwalały do tej pory na zakup potrzebnych urządzeń. Nauczyciele zaczęli więc szukać innych form pozyskiwania sprzętu. Zaczęli zgłaszać się do różnych w firm, w zależności od potrzeb Stowarzyszenia i prosili ich o pomoc i wsparcie edukacji dzieci.
– Każde z dzieci wymaga indywidualnego podejścia, innych pomocy dydaktycznych, innych materiałów. Bez odpowiedniego sprzętu nasza praca jest o wiele trudniejsza, a edukacja dzieci nie jest na takim poziomie, jaki byśmy sobie życzyli. Dzieci są chłonne nowej wiedzy,  są aktywne i ambitne. Chcą robić więcej, a my po prostu nie zawsze mamy szansę, by im dodatkowe materiały dostarczyć, a bardzo byśmy chcieli. – mówi Agnieszka Wardzińska, Wiceprezes Stowarzyszenia “Zdobywcy Marzeń”.
118495184_341174810396982_3611718607084045850_n.jpg

Nieoceniona pomoc

W ośrodku brakuje różnych sprzętów, przede wszystkim drukarek, maszyn brajlowskich i komputerów. Dostarczeniem tych pierwszych zajęła się firma Xerox, która o sytuacji, jaka panuje w Stowarzyszeniu, dowiedziała się z wiadomości na Facebooku, którą dostała od Pani Wiceprezes “Zdobywców Marzeń”. Ten krótki kontakt okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ Xerox, we współpracy z firmą Nat-Com z Warszawy, przekazał stowarzyszeniu 3 drukarki, dzięki którym nauczyciele ośrodka, nie muszą już korzystać ze swoich domowych urządzeń, podczas przygotowywania materiałów dla podopiecznych.
 Pomoc “Zdobywcom Marzeń” zorganizowaliśmy wspólnie z firmą Nat-Com, jednym z naszych największych partnerów w Polsce. To oni zajęli się przygotowaniem i wysyłką sprzętu. Bardzo cieszymy się, że nasze działania mogą odmienić codzienność dzieci i zapewnić im odpowiednio przygotowane materiały do nauki i rozwoju. Dzięki naszym urządzeniom ćwiczenia mogą być drukowane w czcionce dostosowanej do potrzeb podopiecznych ośrodka, a karty pracy opracowywane przez nauczycieli, będą mogły być kopiowane i skanowane– mówi Stuart Price, general manager w Xerox Polska.
Brak sprzętu był szczególnie odczuwalny przez nauczycieli w czasie zamknięcia szkół, spowodowanego pandemią koronawirusa. Sporo podopiecznych uczących się w ośrodku, mieszka na terenach wiejskich, gdzie dostęp do Internetu bywa mocno ograniczony, a nawet niedostępny. Z kolei niektórzy uczniowie nie posiadają swoich komputerów w domu.
W związku z tym podczas nauki zdalnej nauczyciele napotkali wiele problemów w komunikacji ze swoimi wychowankami – awarie platformy do nauczania, trudności w nawiązaniu video połączeń i odbiorze poczty elektronicznej przez niepełnosprawne dzieci. Jedynym wyjściem dla skutecznej edukacji, było drukowanie przez nauczycieli materiałów we własnych domach i wysyłanie ich do uczniów tradycyjną pocztą. Przekazany przez Xerox sprzęt jest w użyczeniu ośrodka, tak aby od teraz można było na nim drukować nie tylko materiały w trakcie roku szkolnego, ale także w sytuacji, gdyby doszło do kolejnego zamknięcia szkół.
118599753_1698746470281136_8287982194287806292_n.jpg
źródło: Xerox

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: