Vertiv w czołówce dostawców na rynku modułowych centrów danych

Vertiv, globalny dostawca krytycznej infrastruktury cyfrowej i rozwiązań zapewniających ciągłość biznesu, został sklasyfikowany przez firmę analityczną Omdia jako jeden z wiodących producentów na rynku prefabrykowanych modułowych (PFM) centrów danych, z drugim co do wielkości udziałem w rynku na świecie. Opublikowane właśnie badania wykazały, że zapewniane przez te rozwiązania korzyści, takie jak gwarantowana skalowalność, wpływają na znaczący wzrost adopcji systemów PFM we wszystkich regionach geograficznych.

Vertiv

W opublikowanym przez Omdia na początku 2020 r. raporcie „Prefabrykowane modułowe centra danych” oszacowano wartość rynku PFM na ponad 1,2 mld USD w 2018 r., zaś wzrost liczby wdrożeń w 2019 r. na ponad 65%. Analitycy powiązali ten silny wzrost z kilkoma czynnikami, m.in. ze skalowalnością, szybkością wdrożeń oraz korzyściami płynącymi z możliwości montażu i integracji poza siedzibą klienta.

Test Netatmo – inteligentny dom w zasięgu Twojej ręki

Lucas Beran, główny analityk Omdia zajmujący się zagadnieniami chmury obliczeniowej i centrów danych, a także autor raportu, określił szybkość wdrożenia PFM jako kluczowy czynnik skłaniający do podjęcia decyzji o zakupie przez wielu właścicieli centrów danych i dostawców usług.

Gwałtowny wzrost ilości danych i wciąż niezaspokojone zapotrzebowanie na moc obliczeniową są przyczynami tak szybkiej rozbudowy centrów danych – mówi Lucas Beran. – Biorąc pod uwagę, że wdrożenie tradycyjnej infrastruktury trwa od 18 do 24 miesięcy, często potrzebne jest szybsze rozwiązanie. Przeciętnie, dostawcy prefabrykowanych modułowych centrów danych mogą dostarczyć je w ciągu czterech do sześciu miesięcy.

W raporcie Omdia zdefiniowano kilka typów centrów danych PFM o różnych zastosowaniach, w tym przeznaczone dla branży IT, specyficzne dla danego obiektu oraz tzw. moduły „wszystko w jednym” (ze zintegrowaną infrastrukturą IT, zasilania i chłodzenia), które są powszechnie wykorzystywane w edukacji, przemyśle i placówkach ochrony zdrowia, a także w odległych obiektach, funkcjonujących w trudnych warunkach środowiskowych.

Według firmy Omdia, zapotrzebowanie na rozwiązania działające na brzegu sieci napędza zainteresowanie modułami „wszystko w jednym”, które wymagają obecności małej serwerowni zlokalizowanej w pobliżu użytkowników końcowych. Dzięki prostemu wdrożeniu nie tylko skracany jest czas oddania rozwiązania do użytku (kilka dni zamiast tygodni czy miesięcy), ale także zmniejszona jest liczba potencjalnych problemów z jakością, ponieważ wszystkie jego komponenty docierają wstępnie zintegrowane i przetestowane przez producenta. W oczywisty sposób wpływa to też na obniżenie kosztów, co ma szczególne znaczenie dla europejskich firm, które doświadczają coraz większych cen za energię elektryczną oraz kupno lub wynajem nieruchomości.

Jak opisano w raporcie, na portfolio produktów PFM firmy Vertiv składają się rozwiązania spełniające specyficzne potrzeby klientów. Przykładowo, Vertiv SmartMod to rodzina w pełni autonomicznych, łatwo konfigurowalnych i gotowych do zamówienia produktów PFM, dzięki którym możliwe jest szybkie wdrożenie i uruchomienie nowych centrów danych. Produkty SmartMod zostały niedawno wyróżnione przez Uptime Institute TIER-Ready jako odporne na działanie czynników zewnętrznych w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce (EMEA). Dzięki temu Vertiv może oferować klientom usługi z certyfikatem Uptime Institute Tier Certification of Constructed Facilities (TCCF) wraz z modułami TIER-Ready. Producent zapewnia również rozwiązania PFM tworzone na indywidualne zamówienie, obejmujące projektowanie, zarządzanie projektem oraz integrację systemów.

źródło: Vertiv

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: