Oszuści wykorzystują Facebooka by nas okraść

Oszuści wykorzystują Facebooka by nas okraść. BLIK jest najpopularniejszą metodą płatności mobilnych w Polsce. Ten fakt wykorzystują oszuści, którzy za pośrednictwem Facebooka okradają użytkowników na duże sumy pieniędzy. A to wszystko za pomocą metody “na BLIKa”.

oszuści

W Polsce jest już 5,5 mln aktywnych użytkowników BLIKa. W pierwszym kwartale 2020 roku odnotowano blisko 100 mln transakcji. Obok tej popularnej metody płatności nie przeszli obojętnie również oszuści.

Jak okradają nas oszuści za pomocą blika? Włamują się na konta użytkowników Facebooka, a następnie piszą przejmującą wiadomość z prośbą o szybką pożyczką kasy. Ofiara podaje im ciąg cyfr, a oszust wypłaca od razu pieniądze z bankomatu.

Test AlcoSense Elite 3 – ile promili jest po jednym piwie?

Codziennie ktoś pada ofiarą metody “na BLIKa”

 Ofiarą tego przestępstwa padła również Kasia (25l.) z Warszawy. W sobotę wieczorem otrzymała na Messengerze wiadomość od siostry, z prośbą o pilną pożyczkę pieniężną.

Nie widziałam w tym nic podejrzanego. Monika napisała mi w wiadomości, że musi pilnie zapłacić za fryzjera, a myślała, że dostanie dzisiaj wypłatę – opowiada pani Kasia. Kobieta w kilka minut straciła 400 zł. Wystarczyły dwa kliknięcia, by oszuści wzbogacili się jej pieniędzmi.

Kobieta wysłała oszustowi kod BLIK. Dopiero, gdy jej siostra opublikowała wpis na swoim profilu na Facebooku, informując o zhakowaniu konta, zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa. Najgorsze jest to, że również nasz brat i nasi znajomi nabrali się na to kłastwo! Okazało się, że łącznie ukradli 2100 zł! – tłumaczy przerażona Joanna.

Kasia postanowiła odezwać się do specjalistów z CyberRescue, którzy zajmują się ratowaniem ofiar oszustów w sieci. Niestety to bardzo popularna metoda oszustwa. Najlepiej zawsze zweryfikować czy to na pewno znajomy wysłał do nas wiadomość.

Wystarczy zadzwonić do niego, czy napisać wiadomość SMS. To bardzo ważne, aby zweryfikować czy na pewno o pożyczkę prosi nas bliska osoba, znajomy – tłumaczą specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa.

źródło: CyberRescue

One thought on “Oszuści wykorzystują Facebooka by nas okraść

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: