ThinkAgile – bądź sprytny w biznesie

Prowadzenie nowoczesnego biznesu nie jest możliwe w oderwaniu od nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Jednak te rozwiązania powinny być też racjonalne pod względem ekonomicznym, a także elastyczne względem zmieniających się potrzeb danej organizacji. Zmiany to jedyne co jest pewne, nie tylko w biznesie, ale i w otaczającym nas świecie. Ostatnie miesiące doskonale pokazują, że zdolność adaptacji prowadzonej działalności jest kluczowa nie tylko do zachowania konkurencyjności na rynku, ale do przetrwania. Warto postawić na sprytne rozwiązania, które to ułatwią. Zdecydowanie sprytną ideą jest infrastruktura hiperkonwergentna (HCI). Dlaczego warto postawić na HCI w biznesie?

Klasyczne rozwiązania IT są wymagające pod względem logistycznym i infrastrukturalnym. Na posiadanie własnych serwerowni mogli pozwolić sobie jedynie najwięksi gracze na rynku. Odkąd pojawili się usługodawcy oferujący rozwiązania oparte na chmurze obliczeniowej, funkcje „wielkiego IT” stały się dostępne również dla małych i średnich przedsiębiorstw. Wciąż jednak dane przetwarzane były przez podmiot zewnętrzny. Infrastruktura hiperkonwergentna to rozwiązanie, które łączy zalety zarówno klasycznych serwerowni jak i usług oferowanych przez operatorów chmur obliczeniowych. Innymi słowy dysponując własnym sprzętem, który nie musi mieć tak wygórowanych wymagań lokalizacyjnych, infrastrukturalnych, konserwacyjnych i budżetowych, możemy jednocześnie zyskać elastyczność jaką obiecują rozwiązania stricte chmurowe. Zacznijmy od samego sprzętu.

ThinkAgile

Sprytny sprzęt

Gdy mowa o infrastrukturze informatycznej w biznesie, wyobraźnia podsuwa obrazy dużych serwerowni i centrów danych. Dzięki hiperkonwergencji kluczowy sprzęt IT w organizacji o dowolnej praktycznie skali działania może być jednocześnie skuteczny i… niewidoczny. Doskonałym tego przykładem są nowoczesne serwery brzegowe Lenovo ThinkAgile MX1021.

Te niewielkie gabarytowo urządzenia (nie są większe od dwóch sklejonych laptopów czy klasycznego komputera biurkowego) zapewniają dużą moc obliczeniową (co najmniej 8-rdzeniowe procesory serwerowe Intel Xeon D) i są zbudowane ze sprawdzonych, certyfikowanych komponentów. Ponadto konstrukcyjnie są one zbudowane zgodnie z wymogami dotyczącymi sprzętu klasy rugged, co oznacza zwiększoną wytrzymałość serwerów na niekorzystne czynniki zewnętrzne takie jak pył, wysoka temperatura otoczenia (nie zaszkodzi im nawet 55-stopniowy upał), czy drgania.

Wszystko to oznacza, że tego typu serwery nie wymagają dedykowanych im, specjalnych, klimatyzowanych pomieszczeń – można je ustawić praktycznie wszędzie, wliczając w to tak niekorzystne dla sprzętu IT lokalizacje jak np. zakłady produkcyjne czy hale fabryczne. Dzięki kilku różnym sposobom montażu (np. na ścianie czy suficie) wybierając taki sprzęt nie ma potrzeby zakupu dodatkowego specjalnej szafy serwerowej.

Niezawodność systemów Lenovo potwierdzają niezależne badania. Zgodnie z najnowszym, tegorocznym raportem ITI 2020 Global Server Hardware, Server OS Reliability Report, serwery Lenovo ThinkAgile charakteryzują się najwyższym współczynnikiem uptime (czas pracy serwerów) w klasie serwerów opartych o architekturę x86. Rezultat ten Lenovo utrzymuje już od 7 lat z rzędu.

Sprytny system

Oczywiście sam sprzęt, to jeszcze nie infrastruktura informatyczna. Istotne jest też oprogramowanie. Każdy serwer Lenovo ThinkAgile MX1021 dostarczany jest z licencją na system Windows Server Datacenter. W tym miejscu warto podkreślić, że Lenovo wraz z firmą Microsoft przygotowało ofertę unikalną, bo to jedyna firma, która oferuje 8-rdzeniowe serwery brzegowe klasy x86 z licencją na Windows Server Datacenter na 8 rdzeni.

Jest to o tyle istotne, że Microsoft uzależnia koszt licencji systemu Windows Server Datacenter od liczby rdzeni, przy czym de facto nie oferuje tego systemu w konfiguracjach mniejszych niż 16-rdzeniowe serwery. Lenovo jest w tym przypadku wyjątkiem. To o tyle istotne dla potencjalnych klientów zainteresowanych modernizacją własnej infrastruktury IT, że dzięki temu koszt licencji na Windows Server Datacenter w nowoczesnym serwerze Lenovo ThinkAgile jest o połowę niższy niż w przypadku jakichkolwiek innych, dostępnych na rynku rozwiązań sprzętowych z tym systemem.

Należy też mieć na uwadze, że mniejszy koszt licencji absolutnie nie oznacza mniejszej funkcjonalności samego oprogramowania. Serwery są certyfikowane dla Azure Stack HCI, a Azure Stack HCI jest wbudowane w Windows Server Datacenter.

Serwery Lenovo ThinkAgile to certyfikowane węzły sprzętowo dla programowo realizowanej, hiperkonwergentnej infrastruktury realizowanej w oparciu o Azure Stack HCI. Ich uruchomienie, konfiguracja i wdrożenie w docelowej lokalizacji: w centrali firmy czy dowolnym jej oddziale to kwestia zaledwie godzin, a nie wielu dni, których wymagałyby tradycyjne rozwiązania.

Sprytna administracja

W przypadku tradycyjnych systemów informatycznych wymagają one znacznych zasobów począwszy od ich opracowywania, poprzez testowanie, implementację i wreszcie zarządzanie. W przypadku sprzętowo-programowego rozwiązania Lenovo i Microsoftu otrzymujemy opracowaną i przetestowaną już „infrastrukturę w pudełku”, która jednocześnie jest znacznie prostsza w administracji w porównaniu z klasycznymi systemami IT.

Bieżąca konserwacja i zarządzanie hiperkonwergentną infrastrukturą zbudowaną w oparciu o serwery Lenovo i Azure Stack HCI upraszcza programowo definiowana struktura. Dobrym przykładem pokazującym prostotę administrowania HCI jest Storage Space Direct (S2D). Jest to programowo definiowana pamięć masowa, której fizycznym odpowiednikiem są fizyczne nośniki pamięci masowej obecne w poszczególnych węzłach (serwerach Lenovo ThinkAgile), tworzące klaster systemu Windows Server Datacenter.

Administrator „widzi” wszystkie dostępne w firmowej sieci nośniki danych jako jedną spójną pulę zasobów pamięci masowej, w ramach której może konfigurować różne funkcje takie jak np. deduplikację, opcje odporności (redundacja, ochrona danych itp.), kompresję danych i wiele więcej.

Z wprowadzeniem infrastruktury hiperkonwergentnej wiąże się też usprawnienie pracy zespołu IT. Dzięki Windows Admin Center (WAC) i Lenovo XClarity Management zarządzanie całą strukturą węzłów, maszyn wirtualnych i przestrzeni dyskowej odbywa się z jednego miejsca. Dodatkowo na całe rozwiązanie kupujemy tylko jedną licencję Windows

Uproszczenie rutynowych zadań administracyjnych ma jeszcze tę zaletę, że pozostawia znacznie mniej miejsca na błąd ludzki. Tworzenie maszyn wirtualnych to kwestia dosłownie chwili, na dodatek każda z tych maszyn może dziedziczyć ustalony i skonfigurowany wcześniej zbiór polityk bezpieczeństwa, co ułatwia zarządzanie i niweluje szanse pojawienia się w firmowej strukturze IT luk bezpieczeństwa.

Test Lenovo ThinkPad X1 Carbon (7th Gen) – wydajny laptop o niepowtarzalnym stylu dla biznesu

Sprytna modernizacja

Również rozwój i modernizacja infrastruktury hiperkonwergentnej to działania znacznie prostsze i mniej obciążające budżet niż w przypadku klasycznych struktur informatycznych.

Certyfikowane dla Azure Stack HCI serwery Lenovo ThinkAgile mogą pracować w konfiguracjach od dwóch do szesnastu urządzeń w jednym klastrze i dzięki walidacji oraz tuningowi są w stanie spełniać stale rosnące wymagania. Zasoby każdego węzła ThinkAgile są widoczne dla administratorów nie jako odrębny byt, lecz po prostu zwiększenie istniejącej puli np. pamięci masowej.

Skalowanie HCI jest nie tylko proste, ale też wydajne. Infrastruktura oparta na opisywanym rozwiązaniu może pracować z bardzo dużymi zbiorami danych. Baza danych w pojedynczym klastrze może mieć wielkość nawet 300 TB. Oczywiście istotna jest też wydajność i szybki dostęp do danych, ale za to odpowiada wspomniana już wcześniej technologia Storage Spaces Direct (S2D), której zadaniem jest równe obciążenie pracą wszystkich węzłów. Odpowiada ona za podział plików między szybsze i wolniejsze dyski w taki sposób, aby te najczęściej używane przez maszyny wirtualne były zawsze dostępne. S2D odpowiada też za bezpieczeństwo danych w całym klastrze.

Reasumując, rozwiązanie HCI oparte na serwerach Lenovo i Azure Stack HCI to połączenie sprytnie opracowanego, wydajnego sprzętu Lenovo ze sprytną wirtualizacją różnych warstw infrastruktury, która w klasycznym wydaniu realizowana jest za pomocą odrębnych podsystemów. Nie zapominajmy też, że hiperkonwergentna infrastruktura w wydaniu Lenovo nie wymaga olbrzymiego budżetu, jest dostępna kosztowo dla małych i średnich przedsiębiorstw, łatwa we wdrożeniu i zarządzaniu, a przy tym elastyczna, co pozwala zabezpieczyć IT w prowadzonym biznesie na lata. Sprytnie.

Więcej można dowiedzieć się odwiedzając stronę lenovo-dcg-academy.com

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: