Teleporady na celowniku hakerów

Pandemia przyspieszyła procesy cyfryzacji w służbie zdrowia. Niestety, tym samym sektor bardzo szybko znalazł się na celowniku hakerów.

Teleporady

 

Raport SecurityScorecard oraz Dark Owl wskazuje na kilka istotnych zagrożeń wynikających z przyspieszonej cyfryzacji służby zdrowia. Z danych amerykańskiego Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej wynika, że ​​liczba udzielanych teleporad w szczytowym okresie pandemii wzrosła 350-krotnie w porównaniu z poziomem sprzed koronawirusa. Analitycy z SecurityScorecard i Dark Owl przyjrzeli się 148 największym dostawcom usług telezdrowia i wytypowali kilka niepokojących trendów.

Najważniejsze z nich to:

  • 117 proc. wzrost alertów bezpieczeństwa
  • 65 proc. wzrost częstotliwości instalowania poprawek
  • 16 proc. wzrost incydentów związanych z naruszeniem bezpieczeństwa aplikacji
  • 42 proc. wzrost interwencji związanych z FTP (protokołem transmisji danych)
  • 27 proc. wzrost interwencji związanych problemów związanych z RTP (protokół zdalnego pulpitu).

Autorzy raportu zwracają również uwagę, że począwszy od lutego 2020 roku nastąpił znaczny wzrost wycieków danych z placówek świadczących teleporady. W Darknecie coraz częściej zaczęły pojawiać się oferty sprzedaży bazy danych pacjentów, a także zestawy oprogramowania ransomware, zaprojektowanego specjalnie z myślą o destrukcji infrastruktury medycznej służby zdrowia. Natomiast pewnego rodzaju pocieszeniem może być fakt, iż pomimo narastających zagrożeń, sektor medyczny nie zamierza się poddawać.

Recenzja Deerma DEM-TB900 – 2w1 – zamiatarka + mop natryskowy

Badacze podkreślają, że opieka zdrowotna poprawiła swój stan bezpieczeństwa, przesuwając się w tym roku z 10 na 9 miejsce wśród 18 ocenianych branż.

  • Należy doceniać działania służby zdrowa, która pomimo tego, że jest przytłoczona napływem pacjentów i musi radzić sobie z wyzwaniami związanymi z COVID-19, nie zapomina o kwestiach związanych z ochroną danych oraz infrastruktury IT. To bardzo pozytywny trend, który dostrzegamy również na naszym rodzimym rynku. Choć należy przyznać, że są też placówki zdrowia traktujące cyberochronę po macoszemu – przyznaje Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

źródło: Bitdefender

 

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: