Bosch – test na koronawirusa w 39 minut

Nowy szybki test na koronawirusa opracowany przez Bosch: wynik w 39 minut

Bosch - test
fot. Bosch

Firma Bosch oferuje nowy szybki test na obecność wirusa SARSCoV-2 przeznaczony do produkowanego przez siebie analizatora Vivalytic.
Wynik testu jest dostępny już w ciągu 39 minut – aktualnie nie ma na świecie szybszego testu opartego na łańcuchowej reakcji polimerazy (PCR).

Nowy szybki test firmy Bosch jest przeznaczony zwłaszcza do zdecentralizowanych zastosowań w laboratoriach mobilnych – np. w miejscach obsługi podróżnych na autostradach lub na lotniskach. Osoby poddane testowi mogą otrzymać wynik w tym samym punkcie, w którym pobrano od nich próbkę. Test ze znakiem CE jest już dostępny w Europie. Mobile rozwiązanie pomaga ograniczać konieczność odbywania kwarantanny, odciążać laboratoria oraz przywrócić bezpieczeństwo pracy i podróżowania.

Kluczem do zatrzymania pandemii jest szybkie wykrywanie ognisk choroby. Dlatego po opracowaniu naszego pierwszego testu na koronawirusa ważne było dla nas skrócenie czasu otrzymania wyników – powiedział dr Volkmar Denner, prezes zarządu spółki
Robert Bosch GmbH. – Teraz jesteśmy w stanie dostarczyć pewny wynik testu jeszcze szybciej – dodał Denner.

Opracowanie przez firmę Bosch nowego testu PCR typu singleplex to część projektu badawczo-rozwojowego, realizowanego przy wsparciu Federalnego Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych w Niemczech (BMBF).
Czułość testu wynosi 98 proc., a swoistość 100 proc. Test to wynik kooperacji należącej do Grupy Bosch spółki Bosch Healthcare Solutions
firmy technologicznej R-Biopharm, która jest wiodącym dostawcą manualnych testów PCR o wysokiej czułości.
Światowa nowość: równoczesna analiza pięciu próbek. Już pod koniec marca br., po zaledwie sześciu tygodniach prac badawczorozwojowych, firma Bosch opracowała pierwszy szybki test na koronawirusa do produkowanego przez siebie analizatora Vivalytic.

Test PocketBook Color – kolorowy czytnik e-booków dla całej rodziny

W nowym teście czas konieczny do analizy próbki został skrócony do 39 minut Intensywne prace badawczo-rozwojowe w firmie Bosch są kontynuowane: od października tego roku możliwa będzie równoczesna analiza pięciu próbek na jednym kartridżu, przy utrzymaniu porównywalnego czasu przeprowadzenia testu. Pozwoli to zwiększyć wydajność urządzenia Vivalytic do ponad 160 próbek
dziennie. W najbliższych tygodniach, dzięki optymalizacji oprogramowania, dalszemu skróceniu ulegnie czas trwania testu na SARS-CoV-2 w przypadku wyniku dodatniego.

Vivalytic: łatwość stosowania analizatora w miejscu pobrania próbek. Zaletą szybkich testów Bosch jest nie tylko krótki czas badania, lecz także łatwa obsługa analizatora. Za pomocą patyczka wymazowego pobiera się próbkę do badania z nosa lub gardła pacjenta i umieszcza ją w kartridżu. Następnie należy włożyć kartridż, który zawiera już wszystkie potrzebne do przeprowadzenia badania odczynniki, do urządzenia Vivalytic. Analiza jest wykonywana w pełni automatycznie. Obsługa analizatora Vivalytic jest prosta i wymaga jedynie krótkiego przeszkolenia personelu medycznego. Opracowanie systemu Vivalytic, składającego się z analizatora i kartridży, to efekt wieloletniej współpracy działu badań i rozwoju firmy Bosch ze spółką Bosch Healthcare Solutions.

Do końca roku Bosch planuje zwiększyć moce produkcyjne do jednego miliona testów. Ponieważ popyt na analizator i szybkie testy utrzymuje się na wysokim poziomie, przedsiębiorstwo wraz ze swoimi dostawcami intensywnie pracuje nad maksymalną rozbudową i zwiększeniem mocy w zakresie dostaw.

źródło: Bosch

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: