Finney: blockchainowe smartfony – teraz i w przyszłości

Technologia blockchain podlega stałej ewolucji, tworząc możliwości rozwoju w takich dziedzinach jak autonomiczne samochody, ochrona zdrowia, łańcuch dostaw, czy też Internet rzeczy. Coraz więcej ludzi oraz organizacji wykorzystuje połączone ze sobą urządzenia, dzięki czemu wymiana danych jest dużo prostsza. Chociaż technologia łańcucha blokowego pozytywnie wpływa na urządzenia Internetu rzeczy poprzez ochronę danych oraz większe prędkości, smartfony blockchainowe nie są jeszcze szeroko dostępne.

Finney

Wiele firm telekomunikacyjnych inwestuje środki w próbę połączenia technologii blockchain i smartfonów w celu stworzenia zdecentralizowanych urządzeń. Jedno z pierwszych blockchainowych urządzeń mobilnych, Finney od Sirin Labs, pojawiło się na rynku z końcem zeszłego roku. Jego cena jest porównywalna do tej, jaką zapłacić trzeba za smartfony z wysokiej półki, takie jak iPhone czy wybrane modele Samsunga.

Smartfon Finney to urządzenie łączące wiele funkcji” — stwierdził współzałożyciel Sirin Labs Moshe Hogeg podczas premiery urządzenia. “Wcześniej potrzebowałeś rejestru, komputera, portfela, a do tego trzeba było znaleźć giełdę. Wszystko to znajdziesz na Finney w jednym urządzeniu.

Finney nie jest jednak jedynym blockchainowym smartfonem dostępnym na rynku. Również HTC oferuje technologię łańcucha blokowego na swoim telefonie, który nazwany został Exodus 1. Firma ogłosiła niedawno współpracę z Bitcoin.com, dzięki której aplikacja portfela Bitcoin Cash (BCH) będzie fabrycznie instalowana na wszystkich nowych telefonach Exodus 1.

Urządzenia te wykorzystują technologię blockchain w celu ułatwienia dostępu do kryptowalut, ale ludzie już teraz zastanawiają się, jakie możliwości czekają w kolejnych latach. Phil Chen z HTC przewiduje, że blockchainowy smartfon przejdzie taką ewolucję, że ludzie będą wykorzystywać go do zabezpieczenia i kontrolowania swoich danych osobowych.

Samsung Galaxy Note 20 5G – jeszcze bardziej zaawansowany

Przyszłość blockchainowych smartfonów

 Entuzjaści łańcucha blokowego wierzą, że urządzenia blockchainowe doprowadzą do stworzenia zdecentralizowanej sieci. Tego typu “Sieć 3.0” umożliwiłaby blockchainowi oraz podobnym technologiom obsługę zdecentralizowanych aplikacji, które działałyby w publicznych sieciach peer-to-peer, zamiast znajdować się na prywatnych serwerach korporacji.

Inną korzyścią, jaką przynosi technologia blockchain jest zmniejszenie ilości plastiku w smartfonach. Verizon otrzymał niedawno patent na system, który wykorzystuje łańcuch blokowy do tworzenia wirtualnych kart SIM. Blockchain kojarzyłby wirtualną kartę SIM (vSIM) z unikalnych kontem użytkownika, a następnie aktywował kartę SIM. Urządzenie wysyła wtedy sygnał do łańcucha blokowego aby zweryfikować aktywację.

Wirtualne karty SIM nie stanowią zupełnie nowej technologii. Przykładowo, WorldSIM oferuje wirtualne karty SIM, które umożliwiają korzystanie z usług telefonii komórkowej na terenie innego kraju niż macierzysty. Co jednak istotne, vSIM umożliwia całkowitą rezygnację z fizycznych kart SIM. Wszystko może odbywać się wyłącznie w świecie cyfrowym, ponieważ blockchain jest w stanie zaszyfrować dane użytkownika, a każda karta vSIM byłaby unikalna dla danego urządzenia.

Ponieważ coraz więcej firm odkrywa możliwości łańcucha blokowego, technologia blockchain przechodzi szybki rozwój. Wygląda na to, że w najbliższych latach będzie w stanie namieszać również w świecie urządzeń mobilnych.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: