Polskie 5G – opóźnienie może kosztować gospodarkę nawet 4,8 mld euro

Opóźnienie wdrożenia sieci 5G to dla polskiej gospodarki nawet 4,8 mld euro strat

5g

Trwają ostatnie dni konsultacji rządowego projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ewentualne zakwalifikowanie Huawei  jako “dostawcy wysokiego ryzyka” w Polsce zmusi krajowych operatorów do poniesienia ogromnych kosztów wymiany sprzętu, co w konsekwencji przełoży się na znaczne opóźnienia we wdrażaniu sieci 5G – ostrzegają eksperci z międzynarodowej firmy konsultingowej Assembly Research.

Z ich analizy wynika, że nawet 3-letnie opóźnienie może kosztować naszą gospodarkę prawie 5 mld euro strat.

Całkowite wykluczenie Huawei z wdrażania technologii 5G w Polsce doprowadziłoby do sporych opóźnień w pracach rozwojowych po stronie operatorów. Konieczność wymiany obecnego sprzętu Huawei i zakupu nowego odbije się nie tylko na kieszeniach firm telekomunikacyjnych, ale również uderzy w Polską gospodarkę – wynika z analizy Assembly Research. Straty, wynikające między innymi z obniżenia konkurencyjności polskich firm, mogą wynieść dla naszej gospodarki nawet 4,8 mld euro w ciągu 3 lat.

W wyniku rosnącej presji USA, której celem jest wykluczenie Huawei z budowy sieci 5G, polscy operatorzy mogą ponieść wielomiliardowe koszty wymiany sprzętu sieciowego. Nasz raport potwierdza ponadto daleko idące konsekwencje dla całej gospodarki, która nie może pozwolić sobie na opóźnienie we wdrażaniu sieci 5G przy obecnych uwarunkowaniach –Matthew Howett, założyciel i główny analityk w Assembly Research.

Analitycy Assembly Research oparli swoje szacunki na hipotetycznym scenariuszu, w którym przyjęta zostaje nowelizacja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, a Huawei zostaje zaklasyfikowany jako „dostawca wysokiego ryzyka”. Z raportu jasno wynika, że wykluczenie sprzętu Huawei z budowy infrastruktury 5G w Polsce opóźniłoby prace w skali, która uniemożliwiłaby osiągniecie 10,2 mld euro korzyści gospodarczych, jakie polski rząd prognozował na lata 2020-2025.
Z analizy Assembly Research wynika, że 3-letnie opóźnienie we wdrożeniu technologii 5G przełoży się dokładnie na 2,68 mld euro strat z potencjalnych korzyści strategicznych, operacyjnych, konsumenckich i korzyści dla osób trzecich. Pozostała część szacunku (2,17 mld euro) to strata w całej gospodarce.
Test Huawei Watch GT2 Pro – smart zegarek do garnituru

Nowoczesne sieci teleinformatyczne w tym przede wszystkim sieci 5G są fundamentem gospodarki 4.0, czyli automatyzacji procesów i jeszcze większej digitalizacji ekonomii. Cyfrowe technologie już dziś decydują o wydajności i wartości zarówno firm jak i całych gospodarek. Ich rola będzie się stale zwiększać. Najlepszym dowodem na to jest wymuszona konieczność przejścia w tryb zdalnej pracy, podczas gdy ciągłość procesów biznesowych zależy od wydajnych i stabilnych rozwiązań telekomunikacyjnych.

Opóźnienie we wdrożeniu technologii 5G spowoduje nie tylko zastopowanie inwestycji oraz projektów infrastrukturalnych w Polsce, ale także będzie przyczyną stopniowego zmniejszania konkurencyjność naszej gospodarki w porównaniu do krajów które 5G już wdrażają. Obecnie w Europie już kilkanaście krajów korzysta z sieci 5G i wykorzystuje ich możliwości do budowy przewagi w wyścigu technologicznym – Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska

Konsekwencją opóźnień będzie także zmniejszenie atrakcyjności dla inwestorów i w konsekwencji spowolnienie rozwoju gospodarczego. Nie stać nas na to, żeby startować w tym wyścigu z dalekiej pozycji, gdy mamy możliwość szybkiego wdrożenia rozwiązań dających nam atuty w cyfrowym świecie – Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska

źródło: Huawei

 

One thought on “Polskie 5G – opóźnienie może kosztować gospodarkę nawet 4,8 mld euro

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: