Blockchain – nie tylko kryptowaluty

Branża Blockchain pomimo swojej ponad 10-cio letniej historii wciąż jest jeszcze stosunkowo młoda. Technologia Blockchain rozwijana jest w zawrotnym tempie, rośnie jej popularność, a co za tym idzie, coraz więcej ludzi zaczyna rozumieć jej olbrzymi wpływ na każdy aspekt naszego życia. O ile innowacyjne mechanizmy mogą wydawać się skomplikowane to ich zastosowanie w wielu przypadkach jest jasne i logiczne.

Blockchain

Blockchain – Co się kryje pod tą nazwą?

Ten artykuł pozwoli ci zrozumieć podstawowe aspekty tej technologii, jej zalety oraz założenia. Im wcześniej ją poznasz tym łatwiej będzie ci się odnaleźć w nowym, cyfrowym świecie. W trzech słowach to rozproszona baza danych, która zawiera informacje o operacjach przeprowadzanych w danej sieci.

W tłumaczeniu dosłownym “łańcuch bloków” oznacza sposób zapisywania informacji cyfrowej w powiązanych ze sobą blokach, co skutecznie uniemożliwia ich podrobienie. Do nadpisywania kolejnych informacji wykorzystywana jest kryptografia, a większość zachodzących procesów w sieci jest zautomatyzowana.

Szereg zalet technologii blockchain:

  • Brak centralnego zarządzania – Baza danych jest rozproszona pomiędzy wielu użytkowników sieci, dzięki czemu nie ma obaw o utratę danych np. w wyniku pożaru serwerowni czy ataku hakerskiego. Została również wyeliminowana potrzeba angażowania podmiotów trzecich w weryfikację rzetelności informacji, co pozwala na redukcję kosztów.
  • Transparentność – Rejestr danych jest publiczny i dostęp do niego ma każdy. W dowolnym momencie możesz sprawdzić każdy zapis, jego wartość i czas.
  • Brak możliwości manipulacji danymi – Kopie bazy danych są rozproszone po całym świecie i stale aktualizowane. Wszelkie próby manipulacji w zapisach zostaną wykryte podczas weryfikowania transakcji przez pozostałych użytkowników sieci.
  • Otwarty kod sieci – Jawny kod sieci blockchain daje każdemu możliwość weryfikacji, czy nie zostały w nim umieszczone niepokojące mechanizmy umożliwiające manipulację i oszustwa. Wiele blockchainów umożliwia również wprowadzanie zmian w kodzie, usprawniania go i dodawania nowych użyteczności po wcześniejszym porozumieniu większości podmiotów sieci.
I wiele wiele innych…

Jedna technologia – wiele zastosowań

Płatności online stały się nieodłączną częścią naszego życia. Coraz częściej wykonujemy przelewy lub sięgamy po karty kredytowe niż po gotówkę.

Ewolucja pieniądza przebiega w zawrotnym tempie. Przykładem mogą być metody płatności możliwe dzięki technologii blockchain. Jej pochodną są kryptowaluty, które często mogą być przesyłane w kilka chwil bez ponoszenia dużych prowizji. Płatności w sieci blockchain są szybkie, tanie i bezpieczne. Kolejną ich zaletą jest dostępność 24/7 co w przypadku płatności bankowych jest obecnie niemożliwe.

Jeśli chodzi o finanse, coraz więcej instytucji bankowych wykorzystuje tą technologię do rozliczania się pomiędzy odrębnymi bankami, dzięki czemu ich klienci obsłużeni są dużo szybciej, a zaangażowanie wielu pracowników staje się niepotrzebne. Dodatkowo zapisy bankowe są przechowywane w dużo bardziej bezpieczny sposób.

Powyższe zastosowanie jest najbardziej oczywiste, jednak blockchain obecnie jest już wykorzystywana w większości obszarów naszego życia: 

  • Technologia blockchain pozwala na uproszczenie wielu procesów sprzedażowych, logistycznych i finansowych dzięki czemu świetnie spisuje się na rynku energetyki.
  • W sferze ubezpieczeń przyczynia się ona do sprawniejszego zawierania umów, uniknięcia niepotrzebnej dokumentacji oraz dodatkowych kosztów.
  • Znajduje ona szerokie zastosowanie w opiece zdrowotnej umożliwiając lekarzom i innym pracownikom służby zdrowia szybki, bezpieczny i łatwy dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta. Bez względu na miejsce i przebieg leczenia cała dokumentacja w jednym miejscu jest dostępna dla uprawnionych do tego osób.
  • Technologia blockchain spełnia swoją rolę wszędzie tam gdzie konieczne jest potwierdzenie i zabezpieczenie praw własności. Branża muzyczna, graficzna czy artystyczna zyskuje rzetelny rejestr praw autorskich oraz pozwala na łatwiejsze rozliczanie się z artystami za korzystanie z ich dzieł.
  • Sprzedaż i wynajem nieruchomości w tradycyjnym modelu wiąże się z obszerną ‘papierologią’. Dzięki technologii blockchain proces jest uproszczony do minimum formalności, a wykorzystanie inteligentnych umów eliminuję  potrzebę angażowania dodatkowych podmiotów.
  • Łańcuch bloków znajduje zastosowanie również w cyfryzacji biznesu, czyli tokenizacji.
Rozwój technologii blockchain postępuje w szybkim tempie. Ciężko się nie zgodzić ze stwierdzeniem, że jest to przełom technologiczny w wielu sektorach. Kolejne państwa pracują nad regulacjami prawnymi, aby umożliwić legalne jej wykorzystanie w jeszcze większym stopniu. W naszej opinii w niedalekiej przyszłości każdy z nas będzie miał z nią styczność w codziennym życiu, dlatego już teraz warto zagłębiać o niej wiedzę.
źródło: OneMillion.com

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: