Menopauza – zmiana na lepsze!
18 października obchodzimy Światowy Dzień Menopauzy. Może stać się on okazją do rozmowy o tym ważnym i nieuniknionym etapie życia wszystkich kobiet.
I chociaż każda przejdzie ten czas inaczej, to pierwsze zauważalne oznaki menopauzy pojawią się na skórze. Jak się do niej przygotować? Co zrobić, aby faktycznie była zmianą na lepsze? Rada Ekspertów Neovadiol ds. Menopauzy, powołana przez markę VICHY, przygotuje i przeprowadzi kobiety przez ten proces oraz pomoże właściwie zadbać o skórę.
O menopauzie
Menopauza to naturalny i nieunikniony moment w życiu każdej kobiety. To po prostu moment ostatniej miesiączki spowodowany zmianami hormonalnymi: spadkiem stężenia estradiol a następnie wzrostem FSH. Zmiany te rozpoczynają się już 3-4 lata przed menopauzą dając powoli objawy takie jak: uderzenia ciepła, rozdrażnienie, bezsenność a także zwiotczenie i brak napięcia skóry – mówi prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog, endokrynolog i seksuolog, członkini Rady Ekspertów Neovadiol ds. Menopauzy.
W okresie okołomenopauzalnym proces starzenia się skóry znacznie przyspiesza. Spowolnienie produkcji kolagenu i elastyny powoduje, że skóra traci jędrność, co z kolei prowadzi do zanikania konturu twarzy, opadania policzków oraz uwidocznienia bruzd na czole i w okolicach ust. Znaczny spadek poziomu estrogenów w organizmie ma zaś duży wpływ na zdolność zatrzymywania wody w naskórku. Jest on również przyczyną utraty tkanki tłuszczowej pod skórą twarzy, szyi, piersi i w okolicy ramion, co powoduje wiotczenie i ścieńczenie skóry.
Utrata znaczącego odsetka lipidów naskórkowych może mieć wpływ również na uczucie dyskomfortu skóry i jej swędzenie. Największym problemem moich pacjentek jest jednak zazwyczaj nie sam fakt postępujących zmian, a tempo ich powstawania: zdarza się bowiem, że rano wyglądają już inaczej niż poprzedniego wieczora. Tak właśnie dzieją się zmiany skórne podczas menopauzy – zachodzą często nagle i w sposób wyraźnie widoczny.
Test AlcoSense Elite 3 – ile promili jest po jednym piwie?
Jak dbać o skórę w okresie menopauzalnym?
Dzięki pielęgnacji dostosowanej do potrzeb skóry okołomenopauzalnej, zmiany będą zachodziły wolniej i mniej skokowo. Z wiekiem pH skóry się podwyższa, bariera hydrolipidowa staje się słabsza, więc tym łatwiej o utratę wody. Aby przywrócić jędrność i nawilżenie, do pielęgnacji warto włączyć mało- i wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy w formie serum lub kremu oraz skorzystać z nieinwazyjnych, regenerujących zabiegów kosmetycznych. Warto też sięgnąć po produkty bogate w kwasy omega-3-6-9, które pomagają przywrócić obniżony poziom kwasów tłuszczowych odpowiedzialnych za elastyczność i prawidłowe funkcjonowanie bariery ochronnej skóry.
Jednym z odkryć w pielęgnacji anti-aging jest Proksylan, czyli cząsteczka, która wnika między komórki skóry, a ponadto pobudza produkcję kolagenu, co powoduje, że kremy bogate w Proksylan wyróżnia wyjątkowa skuteczność. Ważne jest również uzupełnianie poziomu lipidów poprzez aplikację specjalistycznych kosmetyków, co pozwoli zminimalizować uczucie dyskomfortu, swędzenia i ściągnięcia skóry – dodaje dr Sura.
Kompleksowe podejście
– Neovadiol Magistral odżywia, nawilżając bardzo suchą skórę znosząc dyskomfort spowodowany ściągnięciem i swędzeniem skóry, a także przeciwdziałając wiotczeniu skóry. Zalecany już w trakcie menopauzy i przez rok po niej.
– Neovadiol Rose Platinium nadaje skórze promienność, witalność, blask oraz ujednolica jej koloryt. To doskonały produkt na czas po menopauzie, kiedy skóra dojrzała, o innych już potrzebach, potrzebuje stałego, codziennego wsparcia.
18 października – Światowy Dzień Menopauzy
1 Test instrumentalny porównujący odsetek lipidów naskórkowych z 2 grup:
Pierwsza grupa kobiet w wieku 28–35 lat o skórze normalnej i suchej. Druga grupa: kobiety w wieku 55–60 lat z normalną lub suchą skórą, która pojawiła się w okresie menopauzy.