Mapa Smogo!wa innogy go!

Mapa Smogo!wa już ponad pół roku pokazuje jakość powietrza w stolicy nawet w miejscach, gdzie dotychczas nie było pomiaru

Ponad 100 tys.kilometrów przejechały po Warszawie elektryczne auta innogy go! z czujnikami Airly. Dzięki bezemisyjnej jeździe do atmosfery nie trafiło blisko 14 ton C02, a warszawiacy zyskali najdokładniejszą, aktualizowaną w czasie rzeczywistym, mobilną mapę smogu na świecie. Po raz pierwszy jakość powietrza poznali mieszkańcy Pragi Północ, gdzie nie było dotąd czujnika stacjonarnego.

Nowe dane jakich dotąd nie było
Na Pradze Północ od 5 marca do 25 maja wykonano aż 1 milion 380 tysięcy pomiarów jakości powietrza dzięki samochodom innogy go! użytkowanym przez mieszkańców w ramach projektu. Dane pokazały, że jakość powietrza w tej dzielnicy była gorsza, niż w sąsiadującym z nią Śródmieściu i Żoliborzu. Dokładność przestrzenna pomiarów dokonanych za pomocą czujników mobilnych Airly umożliwiła również identyfikację hotspotu czyli największego lokalnego miejsca zanieczyszczenia powietrza dzielnicy. Zazwyczaj koncentrował się on w rejonie stacji kolejowej Warszawa-Praga.


Przypomnijmy, że w stolicy znajduje się tylko kilka oficjalnych punktów pomiaru zanieczyszczenia powietrza, z których dane udostępnia Urząd Miasta Warszawy. Pomiar innogy go! i Airly to uniwersalne rozwiązanie, które dostarcza informacji o smogu z dzielnic i okolic Warszawy, które do tej pory nie były oznaczane w pomiarach stacjonarnych. Oprócz Pragi Północ dokładniejsze informacje o zanieczyszczeniu powietrza zyskali m.in. mieszkający w Falenicy, Konstancinie Jeziornie, Otwocku, Ożarowie Mazowieckim, Ząbkach, Markach. Wcześniej musieli oni polegać na odczytach z czujników często oddalonych o wiele kilometrów.

Mobilne czujniki nie tylko zapewniły pomiar we wszystkich dzielnicach Warszawy – w tym dla Pragi Północ, gdzie nie było stacjonarnego pomiaru jakości powietrza – mówi Marcin Gnat, communication & PR manager Airly. Umożliwiły również znacznie dokładniejsze zobrazowanie w przestrzeni jakości powietrza w Warszawie. Pozwoliły zidentyfikować hotspoty zanieczyszczenia powietrza, związane z lokalną emisją, dając znacznie lepszy obraz zjawiska smogu – podkreśla.

Test Netatmo – inteligentny dom w zasięgu Twojej ręki

Pokazuje to poniższa mapa po prawej, wykonana na podstawie zagregowanych pomiarów z czujników w samochodach innogy go! Widać na niej hotspoty i daje znacznie lepszy obraz sytuacji, niż mapa po lewej, opracowana wyłącznie na podstawie danych z czujników stacjonarnych.

Mapa Smogo!wa

 

Unikatowa dokładność – 108 tys. odczytów na dobę
25 aut innogy go! aktualizuje Mapę Smogo!wą od 5 marca br. Dane zebrane przez samochody widoczne są na żywo, na dynamicznie generowanej mapie, na stronie airly.eu/mapasmogowa oraz w aplikacjach mobilnych na systemy Android i iOS. Na mapie można śledzić auta i trasy. Ich kolory, pokazują poziom smogu w danym miejscu. Czerwony oznacza wysoki, zielony – niski. Dane dotyczą najbardziej szkodliwych dla zdrowia pyłów PM1, PM 2.5, PM10, aktualnej temperatury, ciśnienia i wilgotności powietrza.

Test Navitel R700 GPS Dual – dodatkowa para oczu dla Twojego bezpieczeństwa

Mapa Smogo!wa była aktualizowana z niezwykłą dokładnością: 25 czujników daje wynik 144 tys. odczytów w ciągu doby (jedno auto – 4 odczyty na minutę). Przykładowo 29 marca, kiedy jakość powietrza była najgorsza od momentu uruchomienia akcji, dzienna liczba sesji na stronie airly.eu osiągała wynik do 3 tysięcy. Od czasu uruchomienia Mapy Smogo!wej podczas jazdy i postoju auta zrealizowały 31 mln 392 tys. pomiarów.

Wierzymy, że Mapa Smogo!wa to przełomowy projekt na skalę światową – mówi Andrzej Popławski, head of e-mobility w innogy Polska. – Pokazuje mieszkańcom Warszawy informacje o zanieczyszczeniu powietrza w mieście i okolicach, których wcześniej nie mieli. Ułatwia podejmowanie codziennych decyzji, by być najmniej narażonym na smog: czy i gdzie można pobiegać lub wyjść na spacer – dodaje.

Test AlcoSense Elite 3 – ile promili jest po jednym piwie?

W kontekście ostatnich wydarzeń warto podkreślić, że również ze względu na pandemię, czyste powietrza ma duże znaczenie dla zdrowia płuc. Potwierdzono, że słaba odporność i choroby układu oddechowego, mogą wpłynąć na negatywny przebieg COVID-19. Stąd informacje dostarczane przez Mapę Smogo!wą mają dla wielu duże znaczenie.

źródło: innogy Polska

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: