Plaga skradzionych tożsamości w mediach społecznościowych

Robert Lewandowski i 300 szczęśliwców, czyli plaga skradzionych tożsamości w mediach społecznościowych.

Plaga skradzionych tożsamości

Przeglądasz media społecznościowe i nagle trafiasz na drugi profil swojego znajomego albo wyświetla Ci się post, w którym rzekomo znana osoba ogłasza konkurs? Bądź uważny! To może być oszustwo.

 Niestety w mediach społecznościowych dochodzi do sytuacji, gdzie oszuści podszywają się pod znane osoby, marki, czy też zwykłych użytkowników social mediów. Kradną zdjęcia, dane osobowe czy tworzą nieprawdziwe profile. Co zrobić, gdy przestępca założył konto, przywłaszczając nasze dane osobowe, zdjęcia?

Test Lenovo ThinkBook Plus – laptop z dodatkowym ekranem e-link

Robert Lewandowski i 300 szczęśliwców

 Wojtek trafił ostatnio na Facebooku na profil, który rzekomo należał do Roberta Lewandowskiego. Pojawiały się tam posty z transmisją live, informujące o konkursie.

Na początku nie pomyślałem, że to oszustwo. W końcu była to transmisja live! Wyglądało dość prawdziwie. Zapaliła mi się lampka, bo kiedyś czytałem o takim oszustwie na blogu CyberRescue. – tłumaczy Wojtek.

Niestety przestępcy bardzo często wykorzystują wizerunek znanych osób oraz marek. W ciągu kilku godzin pojawiło się kilka kont, podszywających się pod znanego piłkarza.

Samsung Galaxy Z Fold2 5G – design z wyrafinowaną techniką w naszych rękach

Czy taki oszust jest bezkarny?

 Jeżeli ktoś się pod nas podszywa lub zauważymy, że oszust wykorzystuje wizerunek firmy lub znanej osoby, należy przede wszystkim zgłosić taki profil z poziomu medium społecznościowego. Instagram oraz Facebook posiadają opcję zaznaczenia, że ktoś bezprawnie wykorzystuje czyjś wizerunek – tłumaczy Piotr Derlecki z CyberRescue.

Warto również zachęcić innych użytkowników portali społecznościowych, aby zgłaszali nieprawdziwe konto. Należy także jak najbardziej rozgłosić sprawę, by nikt nie stał się ofiarą oszustwa.

źródło: CyberRescue

Czytaj też: Kupujesz na Facebooku? Nie daj się oszukać!

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: