Polskie firmy zdecydowane, ale niegotowe na robotyzację

7 na 10 z polskich firm jest zdecydowana na automatyzację procesów produkcyjnych – zdecydowane, ale niegotowe na robotyzację

firmy zdecydowane

Według danych Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) w zakładach produkcyjnych na całym świecie w ubiegłym roku zainstalowanych było 2,7 mln robotów przemysłowych, czyli o 12 proc. więcej niż rok wcześniej. Prym wiodą Chiny, Japonia oraz USA. Natomiast na starym kontynencie liderem okazały się Niemcy, Włochy oraz Francja. Co ciekawe, Polska znalazła się na 14 pozycji.

Końcówka 2020 roku może doprowadzić do przyspieszenia procesu robotyzacji przemysłu. Zapotrzebowanie na rozwiązania wdrażające proces automatyzacji w Polsce może w ciągu najbliższych 12 miesięcy wzrosnąć nawet o 25-30 proc. Głównym czynnikiem będzie optymalizacja kosztów produkcji w obliczu niepewności gospodarczej spowodowanej pandemią COVID-19, jak wynika z analizy firmy Next IoT, zajmującej się technologią internetu rzeczy (IoT).

7 na 10 z polskich firm jest zdecydowana na automatyzację procesów produkcyjnych wraz z wykorzystaniem rozwiązań bazujących na technologii internetu rzeczy (IoT). – mówi Mateusz Starański z Next IoT. Jednak chęć wdrożenia nie idzie w tym przypadku w parze z gotowością. Albowiem otrzymujemy od naszych klientów sygnały, że przygotowanie do uruchomienia pierwszych robotów przemysłowych mogą osiągnąć najwcześniej za rok.

Potwierdzają to badania „Barometru Polskiego Rynku Pracy” przeprowadzone przez firmę Personnel Service, z których wynika, że tylko co czwarty przedsiębiorca czuje, iż jego organizacja jest przygotowana do wdrożenia nowoczesnych technologii automatyzacji produkcji. Co ciekawe, z szacunków ekspertów ds. internetu rzeczy w przemyśle z firmy Next IoT, wynika, że polskie przedsiębiorstwa mogą dzięki zautomatyzowaniu procesów produkcyjnych podnieść swoją efektywność biznesową o 10-15 proc.

Test Netatmo – inteligentny dom w zasięgu Twojej ręki

Automatyzowanie procesów produkcji w dobie pandemii COVID-19 może zakończyć się brakiem zwiększenia lub wręcz redukcją etatów. Badacze z Oxford Economic wskazują, że w pierwszym roku od zainstalowania maszyny zatrudnienie zmniejsza się statystycznie o 1,3 pracownika. Obecna sytuacja będzie dla wielu firm sygnałem do działania w kwestii implementacji rozwiązań z dziedziny robotyzacji i automatyzacji. Wbrew pozorom wielu managerów nie utożsamia faktu implementacji tego typu technologii z koniecznością radykalnej redukcji zatrudnienia. Zdaniem większości automatyzacja produkcji wiąże się także ze stworzeniem nowych ról i obowiązków dla pracowników.

Polskie firmy dostrzegają, że warto rozpocząć już dziś przygotowania do wdrożenia procesów automatyzacyjnych. Oznacza to dla nich oszczędność czasu, pieniędzy oraz zwiększenie efektywności biznesowej w ciągu najbliższych lat. W następnej dekadzie nie będziemy rozmawiać i myśleć o modelu człowiek kontra robotyzacja, lecz człowiek i wsparcie ze strony inteligentnych urządzeń. – mówi Mateusz Starański.

źródło: Next IoT:

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: