Webinar, wideokonferencje lub wykład online

Jak zrobić webinar, wideokonferencje, szkolenie lub wykład online?

webinar

Doświadczenia z ostatniego półrocza miały prawdopodobnie większy wpływ na postęp cyfryzacji niż niejedna inicjatywa czy program rządowy. Wymóg izolacji sprawia, że konieczne stają się wszelkie rozwiązania online umożliwiające pracę zdalną. Choć spotkań twarzą w twarz nic nie zastąpi, tak wideokonferencje, webinary, szkolenia oraz wykłady lub lekcje zdalne niosą ze sobą wiele korzyści i… zapewne pozostaną z nami na dłużej. Jak zorganizować takie „przedsięwzięcie” i czego będziemy do tego potrzebowali?

 – Dobrze zaplanowana i merytorycznie przygotowana wideokonferencja czy webinar oraz dobry wybór platformy to połowa sukcesu – przekonuje Tomasz Trzaskalski z C4i, jednego z największych w Polsce dystrybutorów urządzeń do przechwytywania wideo i streamowania w sieci. – Sprawna, stojąca na wysokim poziomie realizacja to druga kwestia, szczególnie istotna, gdy zależy nam na uzyskaniu profesjonalnego efektu – informuje ekspert. Przy dużych przedsięwzięciach warto wynająć firmę specjalizującą się w obsłudze streamingu wideo, ale należy się liczyć z bardzo dużymi kosztami. – Każdy z nas prędzej czy później będzie korzystał z wideokonferencji online lub brał udział w szkoleniu online. Warto zastanowić się, czy nie zorganizować takiej transmisji samodzielnie. Rzeczywistość pokazuje, że wcale nie jest to takie trudne – mówi Tomasz Trzaskalski.

Najłatwiej do tego celu wykorzystać kamerę internetową lub wbudowaną kamerkę w laptopie. Są to dobre rozwiązania nie wymagające inwestycji, choć na dłuższą metę doraźne. Jakość wideo z kamer w laptopach jest słaba, zaś kamery internetowe mimo pewnej wygody, mają spore ograniczenia względem dedykowanych amatorskich lub profesjonalnych kamer wideo i aparatów cyfrowych (lustrzanek). Jeśli zatem zależy nam na uzyskaniu najwyższej jakości efektu warto rozważyć wykorzystanie kamery zewnętrznej lub aparatu fotograficznego oraz mikrofonu we współpracy z urządzeniem typu grabber.

Test Huawei MatePad T10s – niedrogi tablet dla całej rodziny

Co to jest grabber?

Komputery nie posiadają dedykowanych wejść cyfrowych wideo. Sprawę rozwiązuje właśnie grabber, czyli urządzenie przechwytujące do którego podłączamy sygnał wideo, który następnie przesyłany jest do komputera przewodem USB. Pozostaje tylko wybrać platformę i możemy wysyłać nasz stream w świat.

W ten sposób zrealizujemy każdą relację online, niezależnie czy będzie to wideokonferencja, czy jakiekolwiek inne spotkanie online, lekcja lub wykład w ramach zdalnego nauczania, webinar, szkolenie lub inna relacja czy transmisja wideo wydarzenia, którym chcemy się podzielić w sieci. Organizacja prezentacji, spotkań lub zebrań biznesowych on-line to obecnie najczęściej spotykane sytuacje. Warto także pamiętać o obowiązku transmisji obrad władz lokalnych. Nie zapominajmy o wydawałoby się trywialnych, ale również bardzo ważnych codziennych spotkaniach online z rodziną i znajomymi przez portale społecznościowe. Trzeba również wspomnieć o gamingu, vlogach i innych relacjach z ciekawych wydarzeń lub opiniach udostępnianych przez dziennikarzy, blogerów i innych obserwatorów życia codziennego.

W sieci nie brakuje platform do transmisji strumieniowej, z których możemy skorzystać posiadając sprzęt wideo z grabberem. – Wybór odpowiedniej zależy od wymagań – tłumaczy Tomasz Trzaskalski z C4i. – Istnieją dedykowane platformy do webinarów z możliwością zapisu, udostępniania ankiet czy materiałów lub zadawania pytań. Jest też szeroki wybór platform do wideokonferencji, w których może uczestniczyć większa grupa osób. Najpopularniejsze rozwiązania to Microsoft Teams, Google Hangouts Meet, Cicso Webex, Click Meeting czy Zoom. Popularne są też standardowe programy typu komunikatory, jak Skype, Messenger czy Whatsapp. Mniejszą interakcję z widzami, jednak łatwy dostęp oferują stricte playery – tj. YouTube czy Facebook.

Cześć z platform działa w ramach przeglądarki, część wymaga zainstalowania aplikacji. W przypadku niektórych serwisów trzeba skorzystać z pośredniczącego programu przechwytującego. Najpopularniejsze to OBS (Open Broadcast Studio), Vmix, XSplit czy ManyCam. Aplikacja taka – w sprawnych rękach – staje się profesjonalnym narzędziem do przygotowania zaawansowanej relacji wideo i pozwala na zapis całego wirtualnego spotkania.

Jaki grabber wybrać, aby działał z naszą platformą i programem przechwytującym?

Najlepiej zdecydować się na urządzenia zgodne ze standardami UVC (USB video class) i UAC (USB audio class). Tylko taki sprzęt komputer, niezależnie od systemu operacyjnego, wykryje jako zewnętrzne urządzenie przechwytujące, czyli wirtualną kamerę. Podobnie zrobią to programy i aplikacje popularnych platform do wideokonferencji. Inne urządzenia będą wymagały instalacji sterowników, a zakres ich wykorzystania będzie mniejszy. Najpopularniejszymi grabberami w ofercie C4i są urządzenia przechwytujące sygnał wideo RAW bez kompresji lub z niedużą kompresją.

Dla źródeł HDMI są to HDR UH6_0P oraz CAP-502MJZ, zaś dla źródeł sygnału SDI idealny będzie HDR US6_0. Urządzenia będą kompatybilne z niemal każdą platformą czy programem przechwytującym. Będą automatycznie wykrywane w systemach Windows, Mac OS i Linux jako zewnętrzna karta przechwytująca. Ponadto, urządzenia posiadają wyjście podglądowe HDMI Loop i pozwalają na dodanie do przechwytywanego sygnału dodatkowej ścieżki audio (wejście 3,5mm) oraz wyodrębnienie sygnału audio z wejściowego strumienia HDMI. To sprzęt oferujący największe możliwości pod kątem wpływu na jakość i parametry transmisji.

Urządzenia przechwytują sygnał RAW, a w aplikacji definiujemy oczekiwane parametry dotyczące strumienia i kompresji. Wymagany jest jednak wydajny komputer, najlepiej z dedykowaną kartą graficzną i koniecznie ze złączem USB 3.0. Co ważne, modele obsługujące źródła HDMI przyjmą sygnały do 4K 60Hz w ramach specyfikacji HDMI 2.0. Przechwycą jednak i wyświetlą na podglądzie maksymalnie Full HD 60Hz.

Alternatywą jest rodzina urządzeń HDR U3 i U1m. Obsługują one na wejściu obraz do 4K (30Hz dla U1m i 60Hz HDMI2.0 dla U3) i pozwalają nagrywać sygnał FHD. Ich cechą charakterystyczną jest wsparcie sprzętowej kompresji do MJPEG lub YUY2. Urządzenia działają z dostarczonym przez producenta oprogramowaniem, w którym możemy regulować parametry przechwytywanego obrazu. Model U3 posiada dodatkowo wyjście HDMI Loop oraz wejście i wyjście audio. Zaletą modeli U3 i U1m jest unikatowa możliwości podłączenia do telefonu lub tabletu z systemem Android i wykorzystanie go zamiast komputera PC. HDR U3 został wyposażony w złącze USB typu C, jednak możliwości podłączenia jest więcej dzięki adapterom USB 3.0 dołączonym przez producenta do zestawu.

Test Lenovo ThinkBook Plus-laptop z dodatkowym ekranem e-link

Ciekawym wyborem jest grabber CE-CVHU, który działa podobnie do HDR U3 i HDR U1m, jednak nie wymaga do prawidłowej pracy komputera ze złączem USB 3.0. Pozwala przy tym na uzyskanie zbliżonej jakości i przyjmowanie sygnałów 4K HDMI 2.0.

Uwagę zwraca także model HDR U5, nie wspierający jednak standardu UVC i obsługujący na wejściu FullHD. Jednak to jedyny grabber na rynku, który posiada wbudowaną baterię litowo-jonową i pozwala na mobilną pracę przy przechwytywaniu wideo. HDR U5 posiada również nieduży wyświetlacz, więc nie musimy posiadać zewnętrznego monitora aby uzyskać podgląd nagrywanego materiału. Jednak w celu streamowania, również ten model musimy podłączyć do komputera PC Windows.

Wszystkie wyżej wymienione urządzenia to graberry „HDMI to USB”. Alternatywą do sprzętu wymagającego współpracy z komputerami typu desktop są grabbery w postaci kart komputerowych PCIE m.in. dobrze znanej w świecie wideo firmy BlackMagicDesign. Modele Intensity Pro 4k czy DeckLink Mini Recorder 4k potrafią przechwycić sygnał 3840×2160 w 30 klatkach i w 12 bitowej przestrzeni kolorów RGB 4:4:4 z deep kolor i HDR, a także nagrać go lub przesłać dalej w formacie stratnym lub bezstratnym wraz z sygnałem audio. Alternatywą dla kart PCIE firmy Blackmagic jest grabber Velocap D421, który obsłuży ponadto sygnały niezabezpieczone na wejściu HDMI i zaoferuje sprzętową kompresję do MJPEG.

Test MSI PRO 22XT 10M-komputer All-In-One, czy to ma sens?

Ofertę produktów BlackMagic uzupełnia Ultra Studio Mini Recorder oraz Ultra Studio Mini Recorder − współpracujące z komputerami poprzez port Thunderbolt. Urządzenia BlackMagicDesign są kompatybilne z większością profesjonalnego oprogramowania do edycji i obróbki obrazu m.in. firmy Adobe. BlackMagicDesign wraz ze sterownikami dostarcza również uniwersalne oprogramowanie Media Express do przechwytywania wideo, współpracujące z komputerami z systemami Windows, MacOs i Linux.

Innym, bardziej zaawansowanym rozwiązaniem od BlackmagicDesign jest urządzenie Atemi Mini HDMI Przełącznik Live Stream, pozwalający zorganizować profesjonalną realizację eventu z 4 kamer HDMI Full HD z miksowaniem i kluczowaniem obrazu, dodawaniem napisów, elementów graficznych i wieloma innymi funkcjami, w tym jednoczesnym streamingiem obrazu przez komputer PC lub Mac z portem USB C. Rodzinę urządzeń ATEM uzupełnia model ATEM Mini Pro z możliwością nagrywania i opcją Multiview oraz ATEM Mini Pro ISO, który obsłuży jednocześnie aż do 5 streamów. Urządzenia serii ATEM Mini z uwagi na doskonały stosunek ceny do funkcjonalności są rozchwytywane przez klientów w takim dużym stopniu, że na dostawę urządzenia w obecnej odsłonie pandemii oczekuje się do 3 miesięcy.

Jeśli szukasz profesjonalnego lub konsumenckiego rozwiązania do przechwytywania sygnału wideo, streamingu na żywo, zdanej pracy lub transmisji eventów, warto konsultować się ze specjalistami – przekonuje przedstawiciel C4i, dodając, że duży wybór urządzeń w ofercie to pewność, że klient znajdzie właściwe dla siebie rozwiązanie do streamingu.

źródło: C4i

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: