Muzeum Narodowe – wirtualny spacer po wystawie

Huawei Polska został głównym partnerem technologicznym Muzeum Narodowego w Warszawie. Pierwszy wspólnie przygotowany projekt to wirtualny spacer po wystawie „Polska. Siła Obrazu”, już teraz dostępny jest dla wszystkich chętnych na dedykowanej stronie Muzeum Narodowego.

Muzeum Narodowe w Warszawie

Na wystawie zgromadzono ponad 100 obrazów najwybitniejszych polskich malarzy XIX wieku, m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Boznańskiej, Józefa Mehoffera oraz Jana Matejki. Każdy z artystów prezentował swoją własną wizję ojczyzny, która wtedy nie istniała na mapie Europy. Zwiedzanie wystawy jest dostępne bez logowania na stronie Muzeum Narodowego w Warszawie.

Naszym zdaniem sztuka, podobnie jak technologia, nie zna ograniczeń i powinna być dostępna dla wszystkich. Możliwość podziwiania dzieł mistrzów malarstwa i ich interpretacji polskości oraz Polski, zanurzenie się w bogactwie kulturowego dziedzictwa narodowego: to wszystko nie może być zarezerwowane tylko dla tych, którzy mają fizyczną możliwość pojawienia się w muzeum. Dzięki naszemu wspólnemu projektowi, wszyscy, którzy są zainteresowani malarstwem i bogatą historią Polski, mają teraz możliwość swobodnego podziwiania wystawy w dowolnym miejscu i czasie – mówi Ryszard Hordyński, dyrektor ds. komunikacji i strategii Huawei Polska.

Test Huawei MatePad T10s – niedrogi tablet dla całej rodziny

W ramach współpracy z Muzeum, każde z dzieł zostało zeskanowane w technologii 3D . Pełna wersja aplikacji wraz z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych będzie dostępna w drugiej połowie października. Natomiast już teraz do aplikacji została dodana ścieżka audio z nagranym oprowadzaniem przez kuratora.
Przeniesienie wystawy w świat wirtualny to dopiero początek współpracy między Muzeum a Huawei Polska. Firma zaoferowała również instytucji infrastrukturę do bezprzewodowego przesyłu danych.

Wyposażenie Muzeum w technologię do bezprzewodowego transferu danych pozwoli nam w znaczny sposób przyspieszyć transformację cyfrową muzeum. Planujemy m.in. udostępnienie naszych zbiorów online, archiwizację oraz szereg atrakcji dla zwiedzających, w tym również inicjatywy edukacyjne – tłumaczy Łukasz Gaweł, p.o. dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wsparcie technologiczne instytucji publicznej wpisuje się w szerszą strategię Huawei Polska, której celem jest walka z wszelkiego rodzaju wkluczeniami za pomocą najnowszej technologii. Firma aktywnie działa na rzecz aktywizacji społecznej osób z niepełnosprawnościami, jest sygnatariuszem rządowego programu „Partnerstwo na Rzecz Dostępności”, którego celem jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach. Huawei wspiera osoby z niepełnosprawnościami także na inne sposoby – poprzez współpracę z Fundacją „Leżę i Pracuję” oraz jako sponsor główny Olimpiad Specjalnych.
Huawei zdaje sobie przy tym sprawę, że nie tylko niepełnosprawność może stanowić czynnik wykluczający. Także utrudniony dostęp do edukacji czy wykluczenie cyfrowe, może stanowić barierę w dążeniu do równych szans. Huawei Polska aktywnie działa na rzecz Polskiej nauki, realizując programy edukacyjne takie jak Seeds for the Future, czy współpracując z uczelniami. Niedawno podpisane zostało porozumienie z Politechniką Warszawską, na mocy którego firma przekaże do dyspozycji polskich studentów najnowszy sprzęt do pracy ze sztuczną inteligencją.

Ekspozycja Polska. Siła obrazu stanowi adaptację wystawy Pologne 1840–1918. Peindre l’âme d’une nation (Polska 1840–1918. Zobrazować ducha narodu), zorganizowanej we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza i prezentowanej do stycznia 2020 w filii Luwru w Lens. Sukces wystawy we Francji – duże zainteresowanie publiczności oraz szeroki odzew w mediach – stał się dla MNW zachętą do zorganizowania jej warszawskiej odsłony. Oprócz Muzeum Narodowego w Warszawie w wydarzeniu uczestniczą: Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Fundacja im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu oraz kolekcjonerzy prywatni.

Kuratorzy: Iwona Danielewicz (MNW), Agnieszka Rosales Rodríguez (MNW), Marie Lavandier (Musée du Louvre-Lens), Luc Piralla-Heng Vong (Musée du Louvre-Lens). Wystawa zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z Musée du Louvre-Lens, Muzeum Narodowym w Poznaniu i Instytutem Adama Mickiewicza.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: