Capgemini – rozpoczyna rekrutację „Start w IT”

Kraków jest polskim liderem pod względem zatrudnienia w centrach usług biznesowych. Tylko w tym mieście w sektorze pracuje ponad 77 700 osób, z czego 21 proc. stanowią miejsca pracy w firmach o charakterze IT – wskazuje raport ABSL. Jednym z pracodawców na terenie Krakowa jest także Capgemini, które właśnie rozpoczyna rekrutację w ramach programu płatnego stażu „Start w IT”.

Capgemini

Stolica Małopolski stanowi jedną z głównych lokalizacji sektora usług biznesowych na świecie, zajmując 11 miejsce według Tholons Services Globalization CITY INDEX w 2019 r. A jak wynika z raportu ABSL „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2020” Kraków ma aż 23 proc. udziału w ogólnym zatrudnieniu w sektorze, co stawia go na pozycji lidera w kraju. W perspektywie ostatniego roku w Krakowie powstało ponad 2 700 nowych miejsc pracy w centrach usług biznesowych, a prognozy wskazują, że zapotrzebowanie na pracowników w tym sektorze nieustannie będzie rosło.

Kraków miastem specjalistów i ekspertów

W 2021 r. przewidywany jest wzrost liczby krakowskich miejsc pracy w centrach usług biznesowych nawet do 78 tys. Rynek ten jest niezwykle otwarty i atrakcyjny dla nowych inwestorów – zarówno polskich, jak i zagranicznych, a co więcej także firmy już zlokalizowane na tym terenie otwierają nowe filie, departamenty poszerzając zakres oferowanych miejsc pracy.
Na tak atrakcyjną sytuację krakowskiego rynku pracy wpływ ma wiele czynników – między innymi kluczową kwestią jest duża ilość wykwalifikowanych pracowników. W 21 małopolskich uczelniach wyższych studiuje prawie 130 tys. osób, a rocznie na tutejszy rynek pracy wchodzi ponad 37 tys. specjalistów. W strukturze zatrudnienia sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce już ponad 50% pracowników obsługuje procesy zaawansowane o wysokiej wartości dodanej, jak mówi raport o zatrudnieniu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.
Specjalista pracujący w centrach biznesowych Capgemini to statystycznie osoba z wykształceniem wyższym, znająca dwa języki obce, w wieku 32 lat. Najczęściej to właśnie u nas pracownicy zdobywają wiedzę i umiejętności z obszaru IT od podstaw. Są wśród nas przedstawiciele trzech pokoleń, z których większość stanowi pokolenie Y, bo jest to ponad 70 proc. zatrudnionych. Pozostałe 16 proc. to pracownicy należący do pokolenia Z oraz ponad 13 proc. stanowią osoby z generacji X. Jesteśmy też bardzo dumni z faktu, że ponad połowa naszych pracowników to kobiety – mówi Monika Chajdacka, dyrektor HR w Cloud Infrastructure Services w Capgemini Polska.

Test Xblitz X300 PRO – zestaw głośnomówiący z transmiterem FM

Co słychać w IT?

Choć ostatnie miesiące są dla wielu branż niezwykle trudne, także ze względu na nowe wyzwania, z którymi dotychczas firmy nie miały okazji się zmierzyć, to sektor IT w dużej mierze może czuć się bezpiecznie. Jak wskazuje serwis Pracuj.pl, w pierwszych trzech kwartałach (styczeń-wrzesień) 2020 r. pojawiło się ponad 53 tys. ogłoszeń kierowanych do osób specjalizujących się w tematach nowych technologii, co stanowi 14 proc. wszystkich ogłoszeń umieszczonych na portalu. Oznacza to, że pracownicy IT są trzecią najbardziej popularną grupą kandydatów wśród pracodawców.
Dane przytoczone przez Pracuj.pl wskazują, że branża IT jest dość odporna na dynamiczną sytuację rynkową. Popyt na usługi z zakresu nowych technologii jest duży i zgodnie z prognozami wciąż rośnie. Większym zainteresowaniem cieszą się specjaliści o bogatszym doświadczeniu – przede wszystkim inżynierowie i architekci IT. Jednak sektor IT jest na tyle chłonny, że pracownicy o zróżnicowanym poziomie wiedzy i doświadczenia, w tym także osoby o kompetencjach miękkich, mogą liczyć na pracę w branży, tym bardziej, że prowadzone są programy stażowe, czy też szkolenia wewnętrze z określonych narzędzi lub technologii – mówi Bruno Bouquet, wiceprezydent w Capgemini Polska.

Test Microsoft Surface Book 3 – odłączany 2 w 1 laptop

Czas na rozwój w IT

Blisko 9 tys. studentów kierunków informatycznych oraz 7,5 tys. uczniów na kierunkach językowych – to atrakcyjna wizja rynku dla centrów usług biznesowych o charakterze IT. Stąd też ponad 16 200 krakowskich miejsc pracy oferowanych przez właśnie tak sprofilowane centra.
Wśród 234 centrów biznesowych zlokalizowanych w Krakowie znajduje się także Capgemini – jeden z największych pracodawców sektora, zatrudniający ponad 9 400 tys. osób w Polsce, w tym blisko 4 400 osób na rynku małopolskim. Marka w Krakowie prowadzi działalność w ramach dwóch jednostek biznesowych: Capgemini Cloud Infrastructure Services oraz Capgemini Business Services, gdzie zatrudnia szerokie spektrum specjalistów z obszaru IT, w tym m.in. cloud computing, projektowania, tworzenia, testowania i wdrażania rozwiązań IT, zarządzania projektami IT, wsparcia infrastruktury IT i transformacji cyfrowej firm.
Właśnie teraz rusza płatny program stażowy „Start w IT”, w ramach którego Capgemini planuje zrekrutować do końca roku 50 specjalistów. Program zakłada 6-miesięczną umowę o pracę z możliwością przedłużenia w ramach 10 różnych specjalizacji m.in. AI i analityki, DevOps, bezpieczeństwa cybernetycznego, czy też testowania. Oferta kierowana jest przede wszystkim do specjalistów IT oraz studentów 3, 4 lub 5 roku kierunków IT.
Wymagana jest również znajomość języka angielskiego na poziomie min. B2, a także dyspozycyjność w wymiarze nie mniejszym niż 20 godzin tygodniowo. Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną wdrożenie oraz staż są prowadzone w formie online, jednak w perspektywie powrotu do pracy stacjonarnej, oferujemy miejsce w naszej krakowskiej lub katowickiej siedzibie.
Aby poznać szczegóły i wziąć udział w rekrutacji, zapraszamy na Start w IT .

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: