Co jest właściwie sztuczna inteligencja? Po co nam ona?

Co jest właściwie sztuczna inteligencja? Po co nam ona?

sztuczna inteligencja

Pierwszy raz sformułowanie sztuczna inteligencja padło ponad 50 lat temu z ust amerykańskiego informatyka John’a McCarthe’go i chociaż od tego czasu pracę nad AI (artifical intelligence) nabrały tempa to start  należałoby rozważać już w czasie II wojny światowej. Tutaj można przedstawić tylko jedno nazwisko i pierwszy archetyp – Alan Turing oraz Enigma.

Prowadzone przez niego badania opierające się na dokonaniach polskich matematyków i kryptologów, doprowadziły do rozszyfrowania niemieckich kodów maszyny szyfrującej Enigma, wykreował on coś na kształt podstawowego komputera z mocą 10 do potęgi 114. Eksperyment utwierdził Turinga w swojej teorii, że w przyszłości to algorytmy będą dokonywały skomplikowanych obliczeń.

eSIM – co to jest – poradnik

Nie ma jednoznacznej definicji AI ale złożoność procesów tworzących algorytmy pozwala stwierdzić, że sztuczna inteligencja jest działem informatyki, który ma za zadanie tworzenie modeli zachowań inteligentnych. Prościej mówiąc są to systemy lub maszyny naśladujące ludzką inteligencję podczas wykonywania poleceń (zadań).

„Taka definicja pozwala odczytywać AI niemal w większości programów wykorzystujących wiedzę ludzką”. – Te i podobne argumenty przytaczane są przez osoby prezentujące sztuczną inteligencję jako narzędzie służące wyłącznie do marketingu bez dokładnego zbadania tematu. Należy mieć na uwadze, że owszem nawet program mówiący na podstawie imienia jaką osoba ma płeć, albo znacznie bardziej skomplikowane systemy rozpoznające mowę człowieka i z nim rozmawiające są przejawem słabej sztucznej inteligencji. Jednak samo pojęcie i zastosowanie modelu AI czyli m.in. ML (machine learningu) jest znacznie szersze.

Dzisiaj sztuczna inteligencja nie jest pojęciem nieszablonowym. Określenie, że to nowa rzeczywistość, do której należy się dostosować nie jest przerysowane. Błyskawiczny rozwój i sprawne implementowanie algorytmów w wiele sektorów gospodarki wg. prognoz McKinsey Global Institute wpłynie na globalną gospodarkę do tego stopnia, że w 2030 r. technologia odpowiadać będzie za wytworzenie dodatkowej wartości światowego PKB w wysokości około 13 bln USD.

Recenzja Creative SXFI Gamer – zmienia oblicze gry

Dlaczego? Nie ma żadnych wątpliwości co do inteligencji człowieka i jego nie zastępowalności ale tak samo nie ma złudzeń co do tego, że komputer może przetworzyć zdecydowanie większą ilość danych. Budowanie świadomości o AI nie jest łatwe mimo, że codziennie korzystamy z jej rozwiązań.

Asystenci głosowi

Cortana Microsoftu, Siri Apple’a, Google Assistant i Alexa Amazona. Najwięksi rynkowi gracze wśród asystentów głosowych. Z ich pomocą uzupełnisz kalendarz, wyślesz wiadomość, zarezerwujesz bilety do kina. To tylko kilka prostych przykładów. Personalizacja naszych predyspozycji u asystentów głosowych to kwestia czasu.

Obsługa klienta

Kojarzysz Maxa? Głos sztucznej inteligencji z Orange? Zadaniem asystenta jest przeprowadzenie wstępnego wywiadu oraz przekierowanie klienta do odpowiedniego działu. Max odpowiada również na wstępne pytania  i rozwiązuje proste problemy.

Rekomendacje

Nieprzypadkowe jest, że po Twojej ulubionej piosence w spotify pojawiają się kolejne (trafne) propozycje. Systemy rekomendacji mają za zadanie podpowiedzieć lub dopasować kolejne opcje na podstawie poprzednio przeglądanych. Nie jest to może wysoki stopień zaawansowania jednakże korzystamy z niego niemal codziennie.

Antyfraud

Bardziej zaawansowanymi algorytmami opartymi na ML są systemy ograniczające łatwe uzyskania korzyści finansowych w czasie rzeczywistym. Takie algorytmy opracowała m.in. firma badawczo – rozwojowa Provema z Katowic. Dokładna analiza pozwala bardzo mocno ograniczyć potencjalne ataki i wyłudzenia środków pieniężnych.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: