Black Friday i Cyber Monday – oszuści wykorzystują zakupowy szał

Listopadowe wyprzedaże już się rozpoczęły. To idealny moment dla przestępców, którzy tworzą coraz więcej fałszywych sklepów internetowych, kusząc klientów atrakcyjnymi cenami. Uważaj! Przed nami Black Friday i Cyber Monday.

           Black Friday i Cyber Monday

W 2019 roku w samym listopadzie powstało ponad 20% więcej nieprawdziwych sklepów internetowych niż w roku ubiegłym. Pandemia koronawirusa spowodowała, że większość okazji dostępna jest w sieci, a Klienci chętniej i częściej robią zakupy w sklepach internetowych.

Test Huawei P smart 2021 – 4 aparaty i niedrogi, czy warto?

Promocja na złotą biżuterię

 Agata przeglądała oferty internetowe, poszukując idealnego świątecznego prezentu dla mamy. Trafiła na e-sklep oferujący złotą biżuterię w niskiej cenie. Trwa Cyber Week, dużo sklepów rozpoczęło już wyprzedaże, więc nie zdziwiła mnie niska cena biżuterii – tłumaczy kobieta. Agata w ostatnim momencie zrezygnowała z zakupu, ponieważ znalazła stronę na prowadzonej przez CyberRescue liście podejrzanych sklepów internetowych.

Test Huawei MatePad T10s – niedrogi tablet dla całej rodziny

Czy niska cena to od razu oszustwo?

Weryfikacja e-sklepu nie należy do łatwych zadań, dlatego warto powierzyć je ekspertom ds. cyberbezpieczeństwa, którzy w dokładny sposób sprawdzą oraz wskażą, czy warto dokonywać zamówienie w wybranym sklepie online. W CyberRescue każdego dnia weryfikujemy kilkadziesiąt sklepów internetowych i ofert w sieci.

Na wiarygodność sklepu składa się wiele elementów. Można podzielić je na takie dotyczące bezpieczeństwa strony i danych, które na niej pozostawiamy oraz takie, które potwierdzają, że sprzedawca wywiąże się z zawartej z nami umowy. – tłumaczy Dominika Kociołek z CyberRescue.

Po pierwsze zerknij na adres e-sklepu. Jeżeli przed www znajduje się https oznaczone zamkniętą kłódką oznacza to, że połączenie na stronie sprzedawcy jest szyfrowane. Niestety w obecnych czasach cyberprzestępcy wykorzystują także darmowe certyfikaty bezpieczeństwa (również oznaczone zamkniętą kłódką) co nie jest wystarczającym dowodem na to, że sprzedawca jest wiarygodny, a nasze dane nie zostaną przechwycone i wykorzystane przez oszustów.

Test TP-Link Archer AX10 – Wi-Fi 6 bardziej dostępne

Jeżeli chcemy dokonać zakupu na popularnej platformie, a link otrzymaliśmy od kogoś w wiadomości, warto sprawdzić również adres strony, czy rzeczywiście zgadza się z on z prawdziwym, należącym do naszego ulubionego sklepu internetowego.

Należy sprawdzić również dane firmy i dane kontaktowe. Trzeba przeczytać regulamin, a także prywatność sklepu. Jeżeli nie znajdziemy niczego podejrzanego, kolejnym krokiem do weryfikacji e-sklepu są opinie innych klientów znalezione w internecie. Tak naprawdę wystarczy kilka kroków, aby uchronić swoje dane oraz pieniądze. Postaw na ostrożność – dodaje Dominika.

Na sam koniec, gdy już zdecydujemy się przejść do płatności, warto zwrócić uwagę na dostępne metody. Sklep, który oferuje jedynie płatność przelewem daje sygnał, że korzystanie z ich oferty jest ryzykowne. Najbezpieczniejszą formą płatności, przy zakupach online, jest płatność kartą ze względu na ewentualną możliwość odzyskania środków za pośrednictwem naszego banku.

źródło: CyberRescue

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: