Nauka Bez Barier – o sytuacji niepełnosprawnych studentów

Nauka nie musi stawiać barier – podsumowanie wirtualnej konferencji na temat niepełnosprawności

Nauka bez barier

Warunki studiowania dla osób z niepełnosprawnościami są w Polsce coraz lepsze. Dotyczy to zarówno warunków ekonomicznych, technicznych, jak i społecznych.

O sytuacji niepełnosprawnych studentów i naukowców dyskutowano podczas wirtualnej debaty pt. „Nauka Bez Barier. V Ogólnopolska Konferencja Naukowa. Genom. Medycyna personalizowana”. Konferencję zorganizowała Fundacja Neuron+ we współpracy z Polską Akademią Nauk.

Czy sterylizator UV nada się do dezynfekcji smartfona – sprawdziliśmy?

Prof. Stanisław Jerzy Czuczwar, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk, zwrócił uwagę na to, że wartością konferencji było zgromadzenie przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych, dzięki czemu można było spojrzeć na omawiane problemy z różnych perspektyw. – Zwraca uwagę szeroki udział humanistów, którzy zajmują się problemami kształcenia osób niepełnosprawnych – stwierdził prof. Czuczwar.

Natomiast w kontekście leczenia różnych schorzeń, które dotykają także osoby z niepełnosprawnościami istotny okazał się według profesora temat terapii z użyciem komórek macierzystych. Prof. Stanisław Czuczwar podkreślił, że cały czas trwa debata wśród lekarzy na temat wskazań i przeciwwskazań do stosowania terapii komórkami macierzystymi i ta konferencja też była ważnym głosem w dyskusji. Pełna wypowiedź:

Z kolei Iwona Michałek, Wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii, zachęcała środowisko akademickie i samych beneficjentów do intensywniejszych działań które będą służyć wzrostowi ich skolaryzacji na poziomie wyższym. – Na polskich uczelniach studiuje coraz więcej osób z niepełnosprawnościami. Ich sytuacja z roku na rok poprawia się, ale przed nami jeszcze wiele do zrobienia. Chcemy też wciąż zwiększać dostępności oferty edukacyjnej dla osób z niepełnosprawnościami ponieważ nie wszystkie uczelnie wystarczająco dbają o wyrównywanie szans edukacyjnych – dodała wiceminister. I apelowała o promowanie we wszystkich środowiskach idei likwidowania barier w dostępie do kształcenia na poziomie wyższym. Pełna wypowiedź: Tutaj.

Test Microsoft Surface Laptop 3 15’’ – idealnie dopracowany

W trakcie konferencji przedstawiono wyniki badań, z których wynika, że na uczelniach jest coraz mniej przeszkód, które stoją na drodze osobom z niepełnosprawnościami do kontynuowania edukacji na poziomie akademickim. Ale wciąż te bariery istnieją, nie tylko architektoniczne, ale także organizacyjne czy mentalne ze strony innych studentów lub pracowników akademickich.

źródło; Fundacja Neuron +

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: