Cyberprzestępcy zarabiają na fałszywych sklepach internetowych

Cyberprzestępcy zarabiają na fałszywych sklepach internetowych!

fałszywych sklepach internetowych

W tym roku Black Friday i listopadowe promocje będą wyglądały zupełnie inaczej. Pandemia koronawirusa sprawiła, że sklepy całkowicie przeniosły swoją sprzedaż do internetu. Niestety wykorzystują to cyberprzestępcy, codziennie tworząc fałszywe sklepy internetowe.

Test Plantronics Savi W8210 – zwiększy komfort naszej pracy

Czy przed złożeniem zamówienia, weryfikujesz wiarygodność sklepu internetowego? Czy zapłaciłeś za produkt, a towar nie przyszedł? Poznaj sposoby działania oszustów w sieci. Oto 5 najczęstszych metod działania cyberoszustów.

  1. Wiele domen na jednym serwerze. Oszuści tworzą jeden szablon fałszywego e-sklepu, a następnie publikują go na wielu stronach internetowych zmieniając jedynie nazwę sklepu. Wiele z nich działa kilka dni albo nawet jeden dzień (są aktywowane oraz wyłączane tego samego dnia). Każdy taki e-sklep ma na celu wyłudzić dane oraz pieniądze.
  2. Jak największe zasięgi. Kupowanie reklam na Facebooku czy Google pozycjonuje wysoko stronę, która wyświetli się na pierwszym miejscu w przeglądarce. Dzięki temu oszuści docierają do ogromnej liczby odbiorców, których interesuje dany asortyment. Wykorzystują w ten sposób zaufanie jakim darzymy media społecznościowe, ponieważ uważamy, że selekcjonują one pojawiające się w reklamach oszustwa. Nic bardziej mylnego. Niestety, często zgłoszenie strony, czy posty opublikowane przez oszusta okazują się nie być skuteczne – jest to uznawane przez serwis jako bezzasadne (nienaruszające standardów społeczności i kampanii reklamowych).
  3. Atrakcyjne ceny produktów. Same reklamy nie byłyby dla nas tak kuszące, gdyby nie cena produktów. Niski koszt, który sięga nawet 10 % ceny w stosunku do oferty w wiarygodnym sklepie internetowym powoduje, że stajemy się “łowcą okazji”. Bez większego zastanowienia klikamy w link i dokonujemy zakupów, żebyśmy zdążyli skorzystać z promocji.
  4. Wielkie wyprzedaże. Zegary na stronie odliczające czas do końca promocji, zmuszają nas do jak najszybszej reakcji, w końcu oferta ograniczona jest czasowo. Kupując pod presją czasu, możemy nie zwrócić uwagi na istotne elementy e-sklepu, które mogą bezpośrednio wskazywać na oszustwo.
  5. Płatność przelewem korzystna dla oszustów. Cyberprzestępcy zarabiają naprawdę dużo pieniędzy w ciągu kilkudziesięciu godzin “żniw” i to tylko za pomocą dostępnej płatności przelewem. Okazuje się, że ta forma zapłaty jest sprzymierzeńcem oszustów, ze względu na utrudnioną możliwość odzyskania środków.

Test Teufel Supreme ON – z funkcją współdzielenia muzyki

Gdy podczas przeglądania stron internetowych, natrafisz na atrakcyjną ofertę, zastanów się najpierw czy aby na pewno nie jest ona “zbyt piękna by była prawdziwa”.  Dokładna weryfikacja e-sklepów często nie jest łatwa. To proces wymagający dogłębnej analizy i przede wszystkim wiedzy na temat wiarygodności sklepów internetowych. Specjaliści CyberRescue od roku prowadzą listę podejrzanych sklepów internetowych. Zebrali już ponad 500 pozycji! Spis e-sklepów znajduje się na https://pl.cyberrescue.me/tag/sklep-online/.

źródło; CyberRescue

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: