Lenovo – inteligentne rozwiązania HPC i AI

Lenovo prezentuje przełomowe, inteligentne rozwiązania HPC i AI wspierające rozwój firm

  • Nowe rozwiązania Lenovo ThinkSystem SD650-N V2 i ThinkSystem SR670 V2 z technologią chłodzenia cieczą Lenovo Neptune oraz przodującymi w branży kartami graficznymi NVIDIA przyspieszają głęboką analizę i działanie sztucznej inteligencji, przetwarzając do 3 PetaFLOPS danych na regał1
  • Nowe narzędzie Lenovo Genomics Optimization and Scalability Tool (GOAST) umożliwia szybsze pozyskiwanie wiedzy z analiz genomicznych i innych projektów bioinformatycznych, skracając czas i zwiększając efektywność przetwarzania próbek bez specjalistycznego sprzętu w porównaniu z typowymi środowiskami GATK
  • Instytut Techniczny w Karlsruhe (KIT) wykorzystuje pogłębioną analizę i sztuczną inteligencję na nowym poziomie do mierzenia się z największymi wyzwaniami dla ludzkości, dbając jednocześnie o zrównoważony rozwój i efektywność ekologiczną

Test Lenovo ThinkBook Plus – laptop z dodatkowym ekranem e-link

Dział firmy Lenovo Data Center Group (DCG) zapowiedział wprowadzenie do oferty przełomowych rozwiązań z dziedziny wysokowydajnych systemów obliczeniowych (HPC), które będą pomagać klientom w rozwoju działalności przy użyciu pogłębionej analizy oraz sztucznej inteligencji (AI). Rozwiązania te szybciej przetwarzają i optymalizują dane, dostarczają wnioski z analiz w krótszym czasie i po niższych kosztach, a także pomagają w podejmowaniu lepszych decyzji z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Bezprecedensowe przyspieszenie przetwarzania danych

Serwer Lenovo ThinkSystem SD650-N V2 to pierwszy w branży serwer z układem bezpośredniego chłodzenia cieczą (Direct-to-Node, DTN) do kart graficznych NVIDIA® A100 Tensor Core. To urządzenie o wysokości 1U zawiera cztery montowane na płycie karty NVIDIA® A100, które umożliwiają osiąganie mocy obliczeniowej 3PFLOPS w jednym regale1. Układ chłodzenia cieczą Lenovo Neptune zmniejsza zużycie energii o nawet 40%2, podtrzymując bezprecedensową moc obliczeniową i gęstość zasobów sprzętowych.

Nasza intensywna koncentracja na innowacyjności w dziedzinie HPC wynika z dążenia do wspierania klientów, którzy ratują ludzkie życie i rozwiązują największe problemy stojące przed ludzkością” — powiedział Scott Tease, dyrektor generalny ds. HPC i AI w Lenovo Data Center Group. „Dzięki temu Lenovo zajmuje 1. miejsce na liście dostawców superkomputerów TOP500, co odzwierciedla nasze zaangażowanie w tworzenie przełomowych innowacji w dziedzinie HPC, analityki i AI dla firm o każdej wielkości”.

Test Lenovo ThinkPad X1 Carbon (7th Gen) – wydajny laptop o niepowtarzalnym stylu dla biznesu

Przełomowa innowacja w dziedzinie AI

Z myślą o zadaniach wymagających wysokiej mocy obliczeniowej Lenovo prezentuje Lenovo ThinkSystem SR670 V2 — modułowy system wyposażony w nawet osiem kart graficznych NVIDIA A100 Tensor Core lub NVIDIA T4 w jednym urządzeniu o wysokości 3U, które jest w stanie przetwarzać do 160 TFLOPS. Dostępny jest model wykorzystujący wymienniki ciepła ciecz‑powietrze Lenovo Neptune  (niewymagające dodatkowej instalacji hydraulicznej) do chłodzenia czterech zamontowanych na płycie kart graficznych NVIDIA A100. Dzięki temu klienci uzyskują przełomową wydajność sztucznej inteligencji przy zmniejszonym poborze mocy i poziomie hałasu w porównaniu z systemami chłodzonymi powietrzem.

Niemiecka uczelnia Instytut Techniczny w Karlsruhe (KIT) planuje wdrożenie systemu o wydajności 17 PFLOPS z chłodzonymi ciepłą wodą kartami graficznymi NVIDIA A100 Ampere. W projekcie realizowanym w nadchodzących miesiącach pomogą jej w tym Lenovo i partner biznesowy Pro‑Com. Dr Jennifer Buchmüller kierująca Wydziałem Obliczeń i Symulacji Naukowych w KIT powiedziała: „Cieszymy się ze współpracy z Lenovo nad naszym najnowocześniejszym superkomputerem HoreKa wykorzystującym nagradzaną technologię bezpośredniego chłodzenia cieczą Neptune Direct Water Cooling (DWC). Osiągnięcia ekologiczne tego rozwiązania oraz optymalizacja wydajności całego systemu doskonale wpisują się w nasz cel — rozwój coraz efektywniejszego oprogramowania naukowego zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju. To z kolei umożliwia prowadzenie symulacji w różnej skali, w tym znacznie większych niż kiedykolwiek przedtem, do celów badań w dziedzinie energetyki i mobilności w inżynierii, materiałoznawstwa, nauk o Ziemi, nauk biologicznych oraz fizyki cząstek i astrocząstek”.

Nowe serwery mogą także wykorzystywać obszerny katalog oprogramowania NVIDIA NGC, w tym platform kontenerowych, aplikacji, wstępnie szkolonych modeli, skryptów i wykresów Helm, które można pobierać bezpłatnie. Platforma NVIDIA do centrów danych przyspiesza obecnie działanie ponad 700 aplikacji HPC.

Rozwiązywanie największych problemów ludzkości

Przy użyciu konfiguracji Lenovo GOAST (Genomics Optimization and Scalability Tool) naukowcy mogą korzystać ze zweryfikowanego i prekonfigurowanego rozwiązania bioinformatycznego zbudowanego na serwerach o wysokiej niezawodności Lenovo ThinkSystem. Przetwarzanie całego genomu (WGS) zajmuje zazwyczaj kilka dni, ale konfiguracja Lenovo GOAST (Genomics Optimization and Scalability Tool) dostarcza wyniki już w niecałą godzinę przy użyciu standardowego sprzętu x86.

Dzięki systemowi Lenovo GOAST (Genomics Optimization and Scalability Tool) mogę analizować więcej danych i szybciej wyciągać nowe wnioski. W naszym nowym środowisku HPC prowadzimy przełomowe badania, które pomogą w opracowaniu bardziej pożywnych i odpornych na suszę oraz choroby roślin, które będą dawać wysoki plon i pomogą nakarmić świat” — powiedział dr Paritosh Kumar, badacz stopnia podoktorskiego w Centrum Manipulacji Genetycznej Roślin Uprawnych Wydziału Genetyki Uniwersytetu w Delhi.

Aby zapewnić centrom danych wymaganą moc i chłodzenie do obecnych i przyszłych projektów, dział Lenovo Professional Services oferuje nowe warsztaty z najlepszych praktyk do centrów danych. We współpracy z ekspertami w dziedzinie zasilania i chłodzenia Lenovo może bezpłatnie zdiagnozować infrastrukturę IT w ramach serii badań na podstawie potrzeb klienta i opracować sprawdzone metodyki chłodzenia, zasilania oraz efektywności energetycznej.

Więcej informacji o nagradzanych rozwiązaniach Lenovo można uzyskać na stronie Lenovo na SC20. Na warsztaty z zasilania i chłodzenia można zapisać się tutaj.

źródło: Lenovo

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: