2020 – rok pracy zdalnej. Jak go oceniamy?

Chociaż komputer od dawna jest narzędziem powszechnie wykorzystywanym w codziennym życiu, to wydarzenia związane z pandemią Covid-19 dobitnie pokazały, że jest on nam niemal niezbędny. W wielu krajach uczniowie przeszli na nauczanie zdalne, a pracownicy opuścili biura. Jak pokazują badania przeprowadzone przez Microsoft, dostawcę systemu operacyjnego Windows 10, przepytane osoby doceniają pracę w trybie zdalnym i wspierające ją narzędzia i technologie. Jednak okazję, wynikającą z faktu że jeszcze więcej rzeczy wykonujemy komputerowo, starają się wykorzystać także cyberprzestępcy, których ataki są coraz powszechniejsze.

home office

Nie ma jak… home office

Rok 2020 upływał pod znakiem pracy z domu. Jak go oceniamy? Chwalą go sobie zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Microsoft, 85% użytkowników docenia osiągniętą dzięki temu oszczędność czasu, a 68% – łatwiejsze łączenie pracy z życiem prywatnym. Ponad jedna trzecia respondentów pracowała poza tradycyjnymi godzinami pracy.

Test Lenovo ThinkBook Plus – laptop z dodatkowym ekranem e-link

Prawdziwym wybawieniem okazały się technologie ułatwiające komunikowanie, niezależnie czy chodziło o prowadzenie zajęć szkolnych, omawianie działań firmy czy spotkania z klientami. Wśród rozwiązań, z których często korzystamy są narzędzia powiązane systemem operacyjnym Windows 10: Microsoft Teams czy OneDrive.

Poza wymienionym zaletami warto podkreślić, że praca z domu wymaga jednak większej dyscypliny. Również tu w sukurs przychodzi nam technologia. Szereg unikalnych funkcji zwiększających produktywność oferuje Windows 10.

home office

Funkcje ułatwiające pracę zdalną

Jedną z nich jest Skupienie, które pozwala wyłączyć rozpraszające uwagę powiadomienia (aktywacja przez kliknięcie ikony centrum akcji w prawym dolnym rogu ekrany i wybór kafelka Skupienie). Przydatny, gdy pracujemy z wieloma aplikacjami, jest wirtualny pulpit (kombinacja Windows+ctrl+D wykorzystywana do założenia nowego pulpitu albo układ klawiszy Windows+ctrl+strzałka w bok do przechodzenia między pulpitami). Jeżeli kogoś czeka praca do późnych godzin nocnych, może skorzystać z trybu nocnego, który pozwoli na późniejszy lepszy sen. Polega on na takim zmodyfikowaniu kolorów, by ekran nie emitował niebieskiego światła.

Test Microsoft Surface GO 2 – najmniejszy i najlżejszy laptop 2 w 1 idealny dla podróżników

Szybki dostęp do informacji

Kluczową sprawą w dzisiejszym świecie jest dostęp do informacji. Naszym oknem na świat staje się przeglądarka internetowa, z której korzystamy do surfowania. Obecnie drugą najczęściej używaną przeglądarką na świecie jest Microsoft Edge. Dzieło inżynierów Microsoft w ostatnich latach została nie tylko znacznie zoptymalizowana. Także nowy silnik (Chromium) i solidny facelifting przyczyniły się do tego, że Edge jest dynamicznym narzędziem, nawet na mniej wydajnych systemach. Oferuje także szereg ciekawych funkcji (np. zapis informacji w tzw. Collections czy automatyczne porównywanie cen w sklepach internetowych).

home office

Bezpłatna chmura dla każdego

Ważnym aspektem jest również przechowywanie i udostępnianie danych. Użytkownicy pakietu Microsoft 365 mogą korzystać z magazynu umieszczonego w chmurze, czyli z wirtualnego dysku Microsoft OneDrive. Usługa działa jak klasyczna lokalna pamięć (np. twardy dysk), z tą różnicą, że o ile do pamięci lokalnej można dostać się jedynie na danym urządzeniu, to do „magazynu na chmurze” dostęp, przez internet, możliwy jest z dowolnego miejsca. Podstawowa subskrypcja OneDrive Basic jest bezpłatna i oferuje 5 GB wolnej pamięci. W ramach usługi OneDrive można korzystać z online-owych wersji popularnych narzędzi Word, Excel lub PowerPoint. W płatnej wersji w ramach pakietu usług Microsoft 365 dostępne są aplikacje klasyczne Microsoft Word, Excel, PowerPoint oraz większa pamięć magazynu OneDrive.

Test Microsoft Surface Laptop 3 15’’ – idealnie dopracowany

Ochrona przed zagrożeniami

Szacuje się, że codziennie ma miejsce ponad 80 tys. ataków cybernetycznych. Ich liczba wciąż rośnie. Podstawą zachowania bezpieczeństwa jest ostrożność, w tym przede wszystkim omijanie szerokim łukiem podejrzanych stron internetowych, linków i załączników otrzymywanych przez pocztę  e-mail.
O bezpieczeństwo użytkowników dba również Windows 10. Oprócz zintegrowanego antywirusa użytkownicy mogą korzystać z firewalla, włączyć kontrolę aplikacji i przeglądarek (w efekcie otrzymają ostrzeżenie o próbie dostępu do niebezpiecznych stron i plików). System oferuje także opcję logowania
z użyciem danych biometrycznych przez Windows Hello, funkcję dynamicznej blokady, automatycznie blokującej komputer, gdy użytkownik od niego odejdzie ze swoim smartfonem (wyposażonym w system operacyjny Android). Wszystkie funkcje zabezpieczeń są dostępne w jednym miejscu w systemie (Start->Ustawienia ->Aktualizacje i zabezpieczenia ->Zabezpieczenia systemu Windows).

home office

Nie samą pracą żyje człowiek

Urządzenia, z których korzystamy w trakcie pracy świetnie sprawdzają się także w czasie wolnym. Komputer staje się na przykład domowym centrum multimedialnym. Urządzenia z systemem Windows 10 oferują zaawansowane i intuicyjne odtwarzacze muzyki i video (m.in. Groove, Filmy i programy TV, Windows Media Player). Z kolei miłośnikom gier komputerowych Win10 umożliwia tzw. tryb gry, który zapewnia lepszą wydajność komputera, gdy uruchomiona gra posiada priorytet wyższy niż inne procesy. Natomiast aplikacja Game Bar (otwierana skrótem Windows+G) oferuje różne ustawienia i narzędzia umożliwiające na przykład zapis czy streaming wideo z gry.

Codzienne doświadczenia z pracy czy spędzania czasu wolnego pokazują, że nowoczesny system operacyjny wiele potrafi. Jego funkcje mogą wydatnie pomóc i przyspieszyć wiele codziennych obowiązków. Dzięki narzędziom, w które wyposażono na przykład Windows 10, praca, niezależnie czy wykonywana w biurze czy domu, staje się bardziej efektywna. System wspiera użytkowników również w sprawach osobistych, rodzinnych, w zakupach czy w wolnym czasie, pozwalając im relaksować się podczas ulubionego filmu czy gry.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: