Najważniejsze trendy sieciowe w 2021 roku

Sieci oparte na chmurze, 5G, praca hybrydowa? Jakich trendów technologicznych możemy się spodziewać? Najważniejsze trendy sieciowe w 2021 roku

trendy sieciowe

Recenzja Archer T3U Plus – zwiększ możliwości laptopa lub komputera

 

Eksperci Zyxela przewidują trendy sieciowe na przyszły rok.

Rok 2020 był rokiem znaczących zmian, zarówno pod względem zmienności rynku, jak i masowej transformacji cyfrowej wykorzystującej przejście na pracę zdalną jako okazję do zwiększania asortymentu oferowanych przez firmy produktów czy usług i utrzymania ciągłości biznesowej.

Pandemia nie spowolniła innowacji. Branża sieciowa jest stosunkowo odporna, ale także pomysłowa. Dostawcy usług zarządzanych (MSP) i integratorzy (VAR) odgrywają kluczową rolę w pomaganiu firmom w utrzymaniu ciągłości biznesowej i dostosowaniu się do nowych wyzwań. Wyzwaniem dla wielu firm jest obecnie napływ nowych urządzeń i potrzeba wdrażania powszechnych operacji zdalnych.

Transmiter FM Feegar Q100 PRO – niezbędnik każdego kierowcy – recenzja

Jakich trendów technologicznych z tym związanych możemy się spodziewać w 2021 roku?

  1. Wi-Fi 6 dla środowisk z dużą liczbą urządzeń

Wprowadzanie standardu Wi-Fi 6 pozwala uzyskać odczuwalną poprawę wydajności sieci. Wszystko poprzez zwiększenie ogólnej przepustowości przy jednoczesnym zmniejszeniu opóźnień w sieci.
Wi-Fi 6 pomaga również w zapewnieniu szybszych połączeń dla każdego użytkownika – nawet w środowiskach, gdzie jest wiele podłączonych urządzeń. Oznacza to, że więcej użytkowników i urządzeń może się podłączyć do sieci bez pogorszenia wydajności lub czasu odpowiedzi.

  1. Sieci oparte na chmurze – rozwiązanie i sposób myślenia w jednym

Wprowadzenie chmury zrewolucjonizowało sposób działania firm, zapewniając im nowy poziom elastyczności i dostępu do zasobów w sytuacji pracy zdalnej. Praca w chmurze może umożliwić firmom zdalne zarządzanie usługami IT, zwiększając wydajność przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Oferuje również bezpieczniejsze rozwiązanie – hosting systemów na zdalnych serwerach chroni informacje i zapobiega utracie danych. Ponieważ nadal pracujemy z domu, jest to doskonała okazja dla usługodawców MSP do zdalnej obsługi klientów.

 Potrzebna tu jest zmiana sposobu myślenia. Przeniesienie infrastruktury sieciowej do chmury jest czasochłonne i wymaga dostosowania się osób na wszystkich poziomach w firmie. Organizacje dowolnej wielkości muszą mieć jasno określoną strategię i cele biznesowe stojące za ich przejściem do chmury. Zarówno dostawcy VAR, jak i MSP muszą ściśle współpracować ze swoimi klientami końcowymi, aby zapewnić im płynne przejście do chmury– mówi Aleksander Styś, VAR Account Manager w Zyxel Networks.

Test Motorola moto g 5g plus – moc technologi 5G dla wszystkich

  1. 5G – najszybsza autostrada danych

5G ma również zrewolucjonizować sieci dla firm i będzie idealnym rozwiązaniem dla dostawców usług, ponieważ zapewnia szybsze prędkości w porównaniu do sieci światłowodowych. Pracując ze średnią szybkością 150-200 Mb/s, 5G zapewnia też mniejsze opóźnienia, większą pojemność, lepszą elastyczność i usługi w czasie rzeczywistym, które mogą zrewolucjonizować biznes dowolnej wielkości.
Rozprzestrzenianie się sieci 5G o zwiększonej przepustowości ułatwi przesyłanie dużych ilości danych w firmie, otwierając tym samym większe możliwości dla  nowoczesnych sieci. Przy wkraczaniu w erę 5G, zmieni się sposób, w jaki dane są przejmowane, przetwarzane i dostarczane do milionów urządzeń. Jest to szczególnie korzystne dla firm, ponieważ zmniejsza się ilość danych przesyłanych do serwerów w chmurze i na odwrót.

  1. Sieć hybrydowa jako złoty środek w obliczu pracy zdalnej

Zmienia się rola sieci IT. Tradycyjne modele trzeba dostosowywać i zmieniać wraz ze zmieniającymi się potrzebami organizacji i nowymi technologiami. Przy większej liczbie rozproszonych pracowników niektórzy będą łączyć się przez sieć Ethernet, niektórzy za pomocą Wi-Fi a ci, pracujący z domu – przez Internet lub bezprzewodowo 4G / 5G. Korzystając z technologii, takich jak Cloud Managed Networking lub SD-WAN, firmy mogą z łatwością zarządzać ruchem z różnych połączeń i kierować go do sieci centralnej.

Wdrożenie zróżnicowanej infrastruktury sieciowej zmniejsza ryzyko awarii sieci. Sieci hybrydowe oferują również większą elastyczność, pojemność, większą wydajność aplikacji i niższe ceny. MSP muszą być ekspertami branżowymi i zaufanymi doradcami, pomagając klientom w planowaniu i zarządzaniu tymi środowiskami hybrydowymi.

  1. Bezpieczeństwo i prywatność danych pozostaną priorytetem

W 2021 roku dla małych i średnich firm bezpieczeństwo musi pozostać najwyższym priorytetem. Cyberprzestępcy stają się coraz bardziej wyrafinowani, a ich metody ataków bardziej złożone. To oznacza, że nadal będzie potrzeba zwracania szczególnej uwagi na bezpieczeństwo sieciowe. Może to być też coraz trudniejsze w przypadku rozproszonych pracowników, łączących się z siecią z różnych lokalizacji i urządzeń.
W czasie pandemii wiedza, doświadczenie i zestaw umiejętności MSP mają kluczowe znaczenie. Według statystyk 59% dostawców usług zarządzanych oferuje więcej ofert w zakresie zabezpieczeń niż jakikolwiek inny model biznesowy. 

Test Teufel Supreme ON – z funkcją współdzielenia muzyki

Przyszłość branży

Obecnie jest duże zapotrzebowanie na technologie sieciowe, do których wielu klientów odnosiło się wcześniej ambiwalentnie. Według statystyk 41% pracowników prawdopodobnie będzie dalej pracować zdalnie, przynajmniej przez część etatu po pandemii. Zapotrzebowanie na dostęp do sieci będzie nadal ewoluować, a MSP będą nadal odgrywać kluczową rolę w utrzymaniu jej ciągłości w zmieniającym się środowisku.

Coraz więcej firm będzie polegać na zewnętrznych ekspertach w zakresie wiedzy informatycznej. Trzeba zaspokoić tę potrzebę i dlatego sprzedawcy VAR i MSP powinni inwestować w szkolenia i podnoszenie kwalifikacji swoich zespołów, aby dostarczać klientom cennych porad i wiedzy w zakresie nowych trendów i technologii.
MSP, którzy dobrze prosperują, w 2021 roku będą inwestować w szkolenia a znajomość nowych technologii stanowić będzie ich wyróżnik. Oznacza to jednak wyjście poza strefę komfortu i dostosowanie się do aktualnych trendów, zanim będzie za późno.

źródło: Zyxel

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: