Branża IT coraz istotniejsza na rynku pracy

Branża IT coraz istotniejsza na rynku pracy – potwierdza to najnowszy raport OLX Praca

 Ponad 80 proc. respondentów uznało, że cyfryzacja, digitalizacja i automatyzacja procesów przybiorą na sile i będą się rozwijać na rynku pracy po pandemii – wynika z najnowszego raportu „Prognozy przyszłości – OLX Praca. Know How 2021”.

OLX Praca

Raport ukazał się z inicjatywy serwisu OLX, największego job boardu w Polsce. Jego premiera  miała miejsce podczas eventu OLX Praca. Know How 2021, który w tym roku odbywał się online i przyjął formę branżowej telewizji śniadaniowej.

Już w pierwszej części raportu możemy zapoznać się z krótką analizą głównych trendów, które pojawiły się jeszcze przed okresem pandemii. Z analizy wynika, że najistotniejsze były cztery obszary: technologia, kreatywność, rynek specjalisty oraz rozwój wiedzy. Niewątpliwie technologia cyfrowa była, jest i będzie jednym z dominujących trendów, które rodzą pytania o przyszłość, nie tylko niektórych stanowisk, lecz także o relację na linii człowiek–technologia.

Postrzeganie rozwoju technologii poprzez redukcję miejsc pracy za sprawą większego zastosowania sztucznej inteligencji czy automatyzacji stało się już stereotypem. Rodzi się natomiast nowa narracja, w której technologia zamiast „zastąpić człowieka”, ma odciążyć go z prac powtarzalnych i monotonnych.

Test Lenovo ThinkBook Plus – laptop z dodatkowym ekranem e-link

Rynek specjalisty

Jedną z tendencji, która wyłania się z analizy, jest rynek specjalisty. Coraz częściej na rynku pojawiają się tzw. giggersi, czyli osoby, którzy dzięki umiejętnościom technologicznym pracują w trybie zdalnym z więcej niż jednym usługobiorcą. Cenią oni niezależność i są specjalistami w swoich dziedzinach. Ich obecność wpływa na zmianę układu sił na rynku pracy z pracownik–pracodawca na pracownik–klient.

Jeszcze przed okresem pandemii mówiło się dużo o rynku pracownika, podając przykład branży IT. Jak wynika z najnowszego raportu OLX, obecnie w branży IT brakuje 50 tysięcy specjalistów. To nie jest luka, która szybko się zapełni. Powoduje to także otwartość branży IT i gotowość do zatrudniania osób o  wysokim potencjale czy umiejętnościach, ale bez doświadczenia czy wykształcenia.

Test Microsoft Surface Book 3 – odłączany 2 w 1 laptop

Praca zdalna podczas pandemii

Raport porusza też kwestię korzystania z pracy zdalnej. Praca w trybie home office funkcjonowała w wielu branżach jeszcze przed wybuchem pandemii, ale tak naprawdę dopiero za jej sprawą wiele firm przekonało się do jej wprowadzenia.

Jak wynika z przeprowadzonych badań, ponad połowa firm korzystała lub wciąż korzysta z rozwiązań pracy zdalnej. W większości organizacji nie zaburzyła ona funkcjonowania najważniejszych procesów.

Raport przedstawia również podejście firm z branży IT do trybu home office. Wykorzystując model pracy zdalnej, organizacje – nie zważając na lokalizację – zatrudniają uzdolnionych pracowników z wielu krajów, co daje dostęp do kompetencji i pozwala na redukcję kosztów. Dla wielu firm z tego obszaru praca zdalna nie była także czymś nowym.

Test Acer Extensa 15 – niedrogi laptop, który sprawdzi się też podczas pracy zdalnej

Branża IT ważnym ogniwem w przyszłości

Zdaniem pracodawców, którzy wzięli udział w badaniu, za sprawą pandemii zmienią się oczekiwania względem kandydatów. Pracodawcy przewidują, że transformacji ulegnie sylwetka idealnego pracownika. Na pytanie: Jakie zjawiska przybiorą na sile i będą się rozwijać na rynku pracy po pandemii, aż 82 proc. respondentów odpowiedziało, że nastąpi cyfryzacja, digitalizacja i automatyzacja procesów, 81 proc. odpowiedziało, że obserwowany będzie rozwój adaptacyjności przedsiębiorstwa, 80 proc. wskazało na tworzenie warunków do ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników, a 77 proc. uważa, że nastąpi rozwój pracy zdalnej i zwiększy się elastyczność związana z miejscem i godzinami pracy.

Za sprawą tych zjawisk wzrośnie znaczenie takich umiejętności, jak: umiejętność współpracy, odporność na stres, umiejętność zarządzania czasem, chęć ciągłego rozwoju, kreatywność, zdolności interpersonalne, empatia i zdolności adaptacyjne.

Według raportu ważną rolę po pandemii będą odgrywać zawody związane z tworzeniem i obsługą rozwiązań IT, a więc: testowanie, programowanie i obsługa narzędzi informatycznych. Wzrośnie również zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników i rzemieślników, czyli absolwentów szkół zawodowych.

OLX Praca

Praca to jedna z największych kategorii na OLX. W maju 2020 kategorię Praca odwiedziło ponad 2,3 mln użytkowników, wg danych PBI/Gemius. Użytkownicy OLX szukają pracy w 30 kategoriach, w których miesięcznie pojawia się nawet 100 tys. ogłoszeń. OLX Praca to wymarzone miejsce, by znaleźć pracownika… i pracę.

 

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: