Nokia obejmuje przywództwo nad unijnym programem rozwoju 6G Hexa-X

Nokia liderem unijnego projektu 6G Hexa-X, flagowej inicjatywy Komisji Europejskiej w zakresie badań nad nową generacją sieci bezprzewodowych

Nokia, jako lider projektu Hexa-X, odgrywa wiodącą rolę w tworzeniu sieci bezprzewodowych nowej generacji, flagowej inicjatywy badawczej Komisji Europejskiej w zakresie 6G. Cele projektu obejmują między innymi opracowanie unikalnych przypadków i scenariuszy wykorzystania sieci 6G, stworzenie podstawowych technologii, na których będzie się ona opierać oraz zaprojektowanie nowej architektury dla inteligentnej struktury integrującej kluczowe elementy technologii 6G.

 Test Nokia 6.2 – potrójny aparat i skandynawski design za mniej niż myślisz

Projekt Hexa-X otrzymał dofinansowanie Komisji Europejskiej w ramach unijnego programu badań i innowacji „Horyzont 2020”. Stanowi on istotny krok w kierunku zbliżenia kluczowych zainteresowanych z różnych branż w Europie w celu przejęcia inicjatywy w zakresie rozwoju 6G. Reprezentują oni pełny łańcuch wartości przyszłych rozwiązań w zakresie łączności, począwszy od dostawców sieci czy też technologii, jak i usług komunikacyjnych, a skończywszy na najbardziej znaczących europejskich instytutach badawczych w dziedzinie łączności.

Projekt Hexa-X, którego liderem jest firma Nokia, ma na celu połączenie dwóch, mocno zakorzenionych w przyszłej technologii bezprzewodowej i badaniach związanych z architekturą światów: fizycznego i cyfrowego. Technologie bezprzewodowe mają dziś kluczowe znaczenie dla społeczeństwa i gospodarki ibędzie ono stale wzrastać wraz z rozwojem i ewolucją sieci 5G, która umożliwi tworzenie nowych ekosystemów oraz usług.

Nokia jest wiodącą firmą w zakresie komercjalizacji technologii bezprzewodowych wszystkich generacji, od pierwszych połączeń GSM po najlepiej działające sieci 4G i najszybsze na świecie sieci 5G. Nokia Bell Labs, światowej sławy przemysłowe centrum badawcze, jest pionierem wielu innowacji technologicznych, kluczowych do opracowywania standardów 5G. Należą do nich m.in. Massive MIMO, dostęp mmWave, kodowanie oraz projekt radiowej struktury danych (stack) 5G, co umożliwiło wstępne wdrożenia standardów 5G opartych na Release 15, inicjatywy nad którą pieczę sprawuje 3GPP. Centrum badawcze Nokii opracowuje również rozwiązania dla nadchodzących wersji 16 i 17, kluczowych dla cyfrowej transformacji branży przemysłowej, takich jak 5G New Radio (NR) w pasmach, które nie wymagają licencji czy technologia NR-light z czujnikami (m.in) lokalizacji, wspierająca masowy internet rzeczy (mIoT).

Test klasycznych telefonów – Nokia 2720 Flip oraz Nokia 800 Tough

Bazując na tak dużym doświadczeniu, Nokia przeprowadza proces wstępnej standaryzacji 6G. Natomiast Nokia Bell Labs już na tym etapie prowadzi badania nad podstawowymi technologiami, na których będzie opierać się sieć nowej generacji. Patrząc na dotyczasowe, dziesięcoletnie cykle między kolejnymi generacjami, spoecjaliści z Nokii zakładają, ze systemy 6G zostaną wprowadzone na rynek do 2030 roku.

Mimo, że w sieci 5G jest sporo miejsca na nowe usługi oraz scenariusze jej wykorzystania, już teraz pracujemy w naszym laboratorium badawczym nad siecią kolejnej generacji. W erze 6G pojawią się aplikacje, które nie tylko zbliżą do siebie ludzi i maszyny, ale także mocniej połączą nas z cyfrowym światem. Takie bezpieczne i prywatne połączenia mogą być użyte np. w profilaktyce zdrowotnej, a nawet jako jako swego rodzaju szósty zmysł, który automatycznie zrozumie nasze intencje, w efekcie czyniąc interakcję człowieka ze światem fizycznym bardziej efektywną, a tym samym zwiększay naszą produktywność – mówi Peter Vetter, szef działu Access and Devices Research w firmie Nokia Bell Labs.

Nokia Bell Labs, wraz z konsorcjum Hexa-X, określiła sześć wyzwań badawczych, które należy podjąć, aby stworzyć techniczne podstawy dla systemów bezprzewodowych 6G:

  • Łączenie inteligencji: Sztuczna inteligencja oraz uczenie maszynowe muszą być istotnym i godnym zaufania narzędziem, znacznie poprawiającym wydajność i jakość usług, a przede wszystkim służącym ludziom.
  • „Sieć sieci”: aby stworzyć cyfrowy ekosystem, który będzie coraz bardziej wydajny, inteligentny i zróżnicowany, należy połączyć wiele rodzajów zasobów, tworząc ostatecznie jedną sieć.
  • Zrównoważony rozwój: zoptymalizowana energetycznie infrastruktura cyfrowa służąca zmniejszeniu globalnego śladu ekologicznego, a także dostarczająca skuteczne i zrównoważone narzędzia cyfryzacji dla światowego przemysłu, społeczeństwa i rządów.
  • Globalny zasięg usług: wydajne i przystępne cenowo rozwiązania łączące ze sobą odległe miejsca.
  • Uzyskanie skrajnych osiągów: bardzo wysoka przepływność sieci (bitrate), niezauważalne opóźnienia, pozornie nieskończona pojemność oraz precyzyjna lokalizacja i detekcja.
  • Wiarygodność: zapewnienie poufności i integralności komunikacji oraz zagwarantowanie prywatności danych, odporności operacyjnej i odpowiedniego bezpieczeństwa.

Oprócz Hexa-X, Nokia jest aktywnie zaangażowana w inne europejskie inicjatywy badawcze 6G, takie jak 6Genesis, krajowy program 6G finansowany przez Akademię Fińską i prowadzony przez Uniwersytet w Oulu, oraz Smart Networks and Services w ramach programu Horyzont, którego celem jest zapewnienie wiodącej roli Europy w rozwoju i wdrażaniu technologii i usług sieciowych nowej generacji, przy jednoczesnym przyspieszeniu cyfryzacji przemysłu europejskiego.

Projekt Hexa-X rusza 1 stycznia 2021 r., a jego planowany czas trwania wynosi 2,5 roku. Nokia jest liderem projektu Hexa-X, ściśle współpracującym z silnym konsorcjum europejskich partnerów.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: