TrickBot powraca – za wcześnie na radość

Microsoft niespełna dwa miesiącu temu ogłosił zwycięstwo w walce ze złośliwym oprogramowaniem TrickBot. Za  wcześnie na radość, botnet się odradza – twierdzą specjaliści Bitdefendera.

TrickBot / botnet

Grupa ekspertów od cyberbezpieczeństwa, zrzeszająca ekspertów ESET, Microsoftu, NTT, Black Lotus Labs i kilku innych firm, podjęła działania mające na celu unieszkodliwienie groźnego malware’u, stojącego za wieloma atakami ransomware. W październiku koalicja zawiązana przeciwko TrickBotowi ogłosiła zwycięstwo. Data w tym przypadku odgrywała istotną rolę, bowiem istniały uzasadnione obawy, że niebezpieczny botnet będzie wykorzystany do zakłócenia procesu głosowania w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

Reklamy

Wprawdzie cel ten udało się osiągnąć, aczkolwiek w pierwszej połowie listopada analitycy Bitdefendera wykryli nową próbkę TrickBota oznaczoną numerem 2000016.  Ostatnia wersja, która pojawiła się przed opublikowaniem komunikatu o unieruchomieniu kluczowej infrastruktury botneta, była oznaczona symbolem 1000513. Bitdefender porównuje działania Microsoftu oraz jego partnerów do strzelania przeciwnikowi w kolana, a w tym przypadku jedynym wyjściem jest zastosowanie strategii polegającej na ścinaniu głów Hydrze. Eksperci wyrażają też zaniepokojenie zmianami wprowadzonymi przez hakerów do  najnowszej odsłony TrickBota.

Operatorzy botneta wykorzystują jako infrastrukturę Command and Control routery Mikrotik, zaś serwer backupu używa domeny EmerDNS.  Bitdefender dostrzega wyraźne analogie z innym, znanym backdoorem o nazwie Bazar.  Nastąpiły też zmiany w konfiguracji pluginów na serwerze – zniknęła wtyczka Tor i pojawiły się nowe tagi <psrva>, wszystko wskazuje na to, że są zakamuflowanie adresy IP. Ta technika została wcześniej zaimplementowana przez twórców trojana Bazar.

Test vivo X51 5G – kamera z gimbalem, czyli fotografia telefonem zdefiniowana na nowo

Telemetria Bitdefendera pokazuje, iż większość raportów z systemów, które natrafiły na nową wersję TrickBota dotyczy Malezji, a następnie ze Stanów Zjednoczonych, Rumunii, Rosji i Malty.  Jak widać całkowite wyeliminowanie TrickBota okazało się bardzo trudne. Niestety, przykłady z przeszłości pokazują, że działania przeciwko popularnym trojanom bardzo często kończą się fiaskiem. Cyberprzestępcy niemal zawsze dążą do tego, aby przywrócić do działania dochodowe, wszechstronne i popularne narzędzia. Choć TrickBot otrzymał poważny cios, jego operatorzy starają się go reanimować. Niewykluczone, że operacja się powiedzie, a botnet stanie się jeszcze bardziej odporny i trudniejszy do pokonania niż wcześniej. Szacuje się, że TrickBot od końca 2016 roku zainfekował oprogramowaniem ransomware już ponad milion urządzeń na całym świecie.

źródło: Bitdefender

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: