CES 2021: TCL CSOT – dwa nowatorskie rozsuwane ekrany

TCL CSOT zapowiada na targach CES 2021 wprowadzenie na rynek dwóch przełomowych produktów: 17-calowego, rozwijanego wyświetlacza OLED wykonanego technologią druku oraz 6,7-calowego wysuwanego wyświetlacza AMOLED.

TCL CSOT jest spółką zależną TCL Technology, której zadaniem są innowacje w dziedzinie wyświetlaczy półprzewodnikowych.

Elastyczny, 17-calowy rozwijany wyświetlacz OLED, o grubości zaledwie 0,18 mm, jest unikalnym przykładem wykorzystania technologii flexible display w urządzeniu wieloskalowym. Zwijany i przenośny, może z łatwością zmieścić się w dowolnym miejscu, niczym zwijany w rulon obraz.

TCL - elastyczny ekran OLED
Zwijany wyświetlacz OLED wykonany technologią druku

Wykorzystanie możliwości, jakie daje najnowocześniejsza technologia druku atramentowego TCL CSOT, oferująca 100% gamę kolorów, znacząco poprawia jakość wyświetlanego obrazu. Nowy wyświetlacz może być szeroko stosowany w elastycznych telewizorach, zakrzywionych
i składanych ekranach oraz transparentnych wyświetlaczach komercyjnych.

Jego samoświecące piksele OLED RGB są wykonane w technologii druku atramentowego o wysokiej precyzji, bez konieczności stosowania masek metalowych. W rezultacie jego koszt jest o 20% niższy niż w przypadku tradycyjnych technologii produkcji wyświetlaczy i ma w oryginale większe zastosowanie w ekranach o dużych rozmiarach i w przypadku masowej produkcji.

Drugim ekranem zaprezentowanym przez koncern, jest przenośny, 6,7-calowy panel rozsuwany AMOLED, który na nowo definiuje standardową formę smartfona. Dzięki powiększającemu się wyświetlaczowi AMOLED można go rozszerzyć z 6,7 cala do 7,8 cala jednym dotknięciem palca, zamieniając go ze smartfona w tablet. Dzięki interfejsowi, który łatwo dostosowuje się do zmiany wielkości ekranu, stwarza on przed użytkownikiem całkiem nowe możliwości. Grubość rozciąganego telefonu nie przekracza 10 mm, dzięki czemu jest on znacznie cieńszy niż składany smartfon.

Test OnePlus Nord N10 5G – telefon 5G w rozsądnej cenie

Dzięki ulepszonej konstrukcji elastycznego wyświetlacza smartfona, w połączeniu ze specjalnym mechanizmem rozsuwania, promień zwijania ekranu może mieć zaledwie 3 mm. Proste przejechanie palcem po ekranie rozciąga schowany w obudowie zwinięty wyświetlacz, pozwalając tym samym na zwiększanie i zmniejszanie przekątnej ekranu. Żywotność mechanizmu odpowiadającego za wysuwanie ekranu szacowana jest na 100 000 cykli. Interfejs użytkownika może być odpowiednio dostosowany do trybu obsługi jedną ręką lub do pracy wielozadaniowej.

Wysuwany ekran AMOLED
TCL – wysuwany ekran AMOLED

W tym roku raporty1, opublikowane przez Display Supply Chain Consultants (DSCC), podkreśliły ogromny potencjał rynku wyświetlaczy. W raporcie dotyczącym prognoz rynku materiałów OLED, DSCC przewidywało, że rynek AMOLED wzrośnie z 951 mln USD w 2019 r. do 2,69 mld USD w 2024 r. przy skumulowanym rocznym wskaźniku wzrostu (CAGR) na poziomie 23%. W innym raporcie na temat dostaw i technologii ekranów DSCC przewidziało 80% wzrost przychodów (CAGR) ze sprzedaży składanych/rozwijanych smartfonów w latach 2020-2025, który docelowo ma osiągnąć poziom 105 mld dolarów.

Test TCL 10 Plus – świetny średniopółkowy smartfon

TCL CSOT koncentruje się na technologiach wyświetlania, takich jak mini-LED, micro-LED i OLED/QLED. Portfolio produktów firmy swoim zakresem obejmuje duże, małe i średnie wyświetlacze, moduły dotykowe, tablice interaktywne, ściany wideo, monitory samochodowe
i monitory do gier, które wnoszą dalszy wkład w postęp światowego rynku wyświetlaczy. Po 11 latach rozwoju, firma TCL CSOT przeszła od nadrabiania zaległości technologicznych do stania się jednym z kluczowych graczy rozwijających  technologie wyświetlaczy półprzewodnikowych.

 

W przyszłości TCL CSOT będzie w dalszym ciągu poszukiwać nowych zastosowań dla technologii wyświetlaczy. Firma będzie nadal zacieśniać współpracę z partnerami z branży, koncentrując się na mikrosystemach paneli, nowych materiałach i kluczowych komponentach. TCL CSOT dąży do wspólnych wysiłków na rzecz budowy przemysłowego ekosystemu wyświetlaczy półprzewodnikowych.

źródło: TCL Electronics

________________—————————

1) https://www.displaysupplychain.com/press-release/dscc-forecasts-foldable-and-rollable-smartphone-revenues-to-exceed-100b-in-2025

 

 

 

 

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: