CES 2021: IX Exchange – współpraca człowiek-maszyna czy różnorodność

Firmy LG i Element AI zaprezentują dokument AIX Exchange: The Future of AI and Human Experience („Przyszłość AI a ludzkie doświadczenia”).

IX Exchange

Światowa czołówka badaczy, decydentów, projektantów i firm dzieli się odmiennymi spojrzeniami na takie zagadnienia, jak współpraca człowiek-maszyna czy różnorodność.

Podczas targów CES 2021 dr I.P. Park, prezes oraz dyrektor ds. technologii firmy LG Electronics, oraz Jean-François Gagné, dyrektor generalny firmy Element AI, zaprezentują dokument AIX Exchange: The Future of AI and Human Experience („Przyszłość AI a ludzkie doświadczenia”). To wielopłaszczyznowy, cyfrowy raport zawierający pogłębione wywiady z czołowymi ekspertami w dziedzinach: sztucznej inteligencji (AI), ochrony konsumentów, projektowania oraz biznesu. Dokument AIX Exchange jest oparty na ramowej koncepcji poziomów doświadczeń AI (Levels of Artificial Intelligence Experience – AIX), przedstawionej na targach CES w roku 2020. Propozycja ta dotyczy wspólnego zdefiniowania postępów w dziedzinie konsumenckich zastosowań AI przy zachowaniu podejścia skoncentrowanego na potrzebach użytkowników.
Multimedialne opracowanie prezentuje projekt AIX ze szczegółowym omówieniem sześciu kluczowych kwestii zatytułowanych: Percepcja społeczna, Etyka, Transparentność, Doświadczenia użytkownika, Kontekst oraz Relacje. Każdy z tych tematów zawiera wzajemnie powiązane zagadnienia cząstkowe, np. wpływ interfejsu użytkownika na budowanie transparentności czy zależność między sprecyzowanym przeznaczeniem produktów z AI a stosowaniem ich przez użytkowników. Z myślą o dotarciu do wszystkich zainteresowanych w raporcie zamieszczono też rozdział „Zrozumieć sztuczną inteligencję”. Przybliża on szerszej grupie odbiorców niektóre z technicznych aspektów dyskusji.

Mieliśmy odczucie, że przedstawiciele różnych środowisk prowadzą oddzielne dyskusje, korzystając z różnorodnych platform. Dlatego chcieliśmy zapewnić całej branży możliwość łatwego zapoznania się z tymi ważnymi zagadnieniami w jednym miejscu. Celem tego przedsięwzięcia nie jest odpowiadanie na pytania, lecz zadawanie ich z uwzględnieniem perspektywy użytkownika końcowego. Mamy nadzieję, że poruszając kwestie związane ze sztuczną inteligencją oraz jej możliwościami, lepiej zrozumiemy pojawiające się zagrożenia, z kolei współpracując z nią – będziemy kształtować przyszłość – powiedział dr Park z firmy LG.

Raport pojawia się w momencie ważnym dla technologii, która znajduje coraz szersze zastosowanie w naszych domach, samochodach i kieszeniach. Firma McKinsey ocenia, że rozwiązania oparte na AI mogą przyczynić się do wytworzenia wartości wynoszącej od 3,5 do 5,8 bln USD rocznie1, podczas gdy PwC szacuje, iż w połowie lat trzydziestych automatyzacja może stanowić zagrożenie dla 30 proc. miejsc pracy2.

Raport AIX Exchange powstał, aby połączyć szeroki wachlarz eksperckich spojrzeń na przyszłość sztucznej inteligencji oraz jej zastosowań w otoczeniu ludzi, np. w domu, samochodzie, w miejscu pracy czy przestrzeni publicznej. Wiele osób z branży dostrzega zarówno ogromny potencjał tej technologii, jak i związane z nią zagrożenia oraz potrzebę połączenia sił, aby kształtować bezpieczną przyszłość – powiedział Gagné.

Test OnePlus Nord N10 5G – telefon 5G w rozsądnej cenie

Wywiady przeprowadzone i zarejestrowane zostały przy użyciu oprogramowania Zoom, od września do listopada 2020 r. Swoje opinie przedstawili między innymi:
 • Yoshua Bengio, dyrektor naukowy firmy Mila oraz niedawny zdobywca nagrody Turinga,
 • Rodney Brooks, przedsiębiorca z branży robotycznej, założyciel firmy iRobot Corp. i wynalazca robota odkurzającego Roomba,
 • dr Christina J. Colclough, działaczka związkowa koncentrująca się na prawach pracowniczych oraz wpływie technologii,
 • David Foster, szef Lyft Transit, Bikes and Scooters,
 • Dr Yuko Harayama, która w ramach japońskiej rady ds. nauki, technologii i innowacji uczestniczyła w pracach nad krajowym planem działań „Społeczeństwo 5.0”,
 • Charles Lee Isbell Jr., dziekan Wydziału Informatyki Georgia Institute of Technology,
 • Helena Leurent, dyrektor generalna ogólnoświatowej organizacji konsumenckiej Consumers International,
 • Bo Peng, dyrektor ds. portfolio w słynnej agencji projektowej IDEO,
 • Jeff Poggi, jeden z dyrektorów generalnych w McIntosh Group,
 • Sri Shivananda, starszy wiceprezes i dyrektor ds. technologii w firmie PayPal,
 • dr Max Welling, wiceprezes ds. technologii w firmie Qualcomm Netherlands, szef katedry uczenia maszynowego Uniwersytetu Amsterdamskiego,
 • Alex Zafiroglu, zastępca dyrektora 3A Institute (3AI, Australian National University).
Wywiady są udostępnione na kanale AIX Exchange w serwisie YouTube, a także bezpośrednio w raporcie. Opracowanie zawiera ponadto odniesienia do najnowszych wydarzeń w branży oraz łatwych w odbiorze treści udostępnianych konsumentom, np. infografikę o historii sztucznej inteligencji. Przygotowano również raport wygenerowany przez AI z badań konwersacyjnych, w których wykorzystując metody przetwarzania języka naturalnego oraz uczenia głębokiego, dokonano analizy rozmów różnych grup ludzi na temat sztucznej inteligencji.
Do odwiedzenia strony www.AIXexchange.com zachęcamy klientów oraz badaczy, którzy chcą poznać różnorodne spojrzenia ekspertów i liderów w dziedzinie sztucznej inteligencji reprezentujących obszary: od projektowania, antropologii, po tworzenie przepisów prawa konsumentów i pracowników.
źródło: LG Electronics

1. http://www.mckinsey.com/featured-insights/artificial-intelligence/notes-from-the-ai-frontier-applications-and-value-of-deep-learning

2. http://www.pwc.co.uk/services/economics/insights/the-impact-of-automation-on-jobs.html

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: