Awaria sieci ciepłowniczej w Szczecinie – czy można jej było zapobiec?

Awaria sieci ciepłowniczej w Szczecinie – czy można jej było zapobiec?

  W środę, 13 stycznia, doszło do awarii sieci ciepłowniczej w Szczecinie. W najzimniejszym dotychczas okresie tej zimy, ponad 100 tys. mieszkańców zostało bez dostępu do ogrzewania i ciepłej wody. Co więcej, kłęby pary wydobywające się ze studzienek, spowodowały znaczne ograniczenie widoczności zarówno dla kierowców, jak i pieszych. Stan infrastruktury wodnej i ciepłowniczej w polskich miastach powoduje, że na podobne sytuacje narażeni mogą być również mieszkańcy innych miast. Są jednak wyjątki.

Awaria sieci

Synoptycy ostrzegają przed mocnym pogorszeniem pogody od połowy stycznia, możemy spodziewać się mrozów nawet do -18 stopni Celsjusza, a na wybrzeżu może dojść do niezwykle rzadkiego zjawiska: burz śnieżnych. W okresie załamania pogody nikt nie chciałby zostać
bez dostępu do ciepłej wody czy ogrzewania. Awarie sieci ciepłowniczych zimą w Polsce zdarzają się coraz częściej, bo infrastruktura jest przestarzała i od lat nie była wymieniana. Stan głównych sieci ciepłowniczych w wielu miastach nie jest kontrolowany. Jednocześnie mówimy
o infrastrukturze, która często nie była remontowana od kilkudziesięciu lat i jest narażona na niekorzystne czynniki, np. duże skoki ciśnienia i spadki temperatury.

Nieinwazyjna kontrola

Na rynku istnieją rozwiązania, które umożliwiają stosunkowo łatwą weryfikację stanu infrastruktury ciepłowniczej i wodnej. Jedną z innowacyjnych technologii jest akustyczna metoda Smartball firmy Xylem, z której z powodzeniem skorzystały już takie miasta, jak Wrocław (badanie sieci ciepłowniczej) oraz Łodź, Kraków czy Poznań (badanie sieci wodociągowej).

To z wyglądu mała metalowa piłka w otulinie z gąbki, którą można łatwo wprowadzić do rurociągu (króciec DN100). W rzeczywistości jest to naszpikowane technologią nowoczesne urządzenie, które skutecznie i bez konieczności wyłączenia sieci z eksploatacji, bada lokalizację nieszczelności. Smartball pracuje w rurociągach pod ciśnieniem i pozwala wykryć nawet małe nieszczelności (powyżej 150 ml/minutę), w długich odcinkach sieci. Zastosowanie tej technologii może ochronić miasta przed wystąpieniem takich awarii, jak ta w Szczecińskiej Energetyce Cieplnej.

Działo się… co przypadło nam do gustu w 2020r. – podsumowanie

Zasięg jednego badania Smartball obejmuje do 24 km. Cały odcinek jest skanowany z rejestracją wszystkich anomalii akustycznych w sieci, które odpowiadają wyciekom. Są one następnie kategoryzowane przez Xylem i pozwalają określić wielkość wycieku oraz jego lokalizację (z dokładnością do 1,6m). Technologia Smartball® umożliwia także mapowanie przebiegu sieci w terenie. Średnica powyżej wartości DN250 oraz materiał rurociągu, nie stanowią praktycznie żadnego ograniczenia dla tej metody, która znajduje zastosowanie dla rurociągów transportujących wodę zimną i gorącą oraz ścieki.

Mądre miasto przed szkodą

Przykład awarii w Szczecinie dobrze pokazuje, jak bardzo polskie miasta potrzebują regularnych przeglądów sieci i innowacyjnych technologii, które potrafią zapobiegać awariom. Zaplanowanie z wyprzedzeniem naprawy zapewnia zarówno ochronę dla mieszkańców miasta, jak i oszczędności – nieszczelności sieci powodują duże utraty wody i w konsekwencji straty finansowe. Aktualnie Xylem prowadzi rozmowy z wodociągami i przedsiębiorstwami energetyki  cieplnej (PEC) w Polsce na temat badania nieszczelności sieci. W kilku miastach Polski takie badania zostały już przeprowadzone. Technologia Smartball® jest opatentowana w Europie
i Stanach Zjednoczonych.

źródło: Xylem (XYL)

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: