Nowy deszyfrator dla ransomware’u DarkSide

Bitdefender udostępnił darmowe narzędzie (deszyfrator) do odzyskiwania plików zaszyfrowanych przez ransomware DarkSide. Firmy poszkodowane w wyniku działania tego złośliwego oprogramowania nie muszą płacić przestępcom wysokich okupów za odszyfrowanie dokumentów.

DarkSid

Pierwsze ataki, w których wykorzystano ransomware DarkSide, miały miejsce w sierpniu ubiegłego roku. Gang przestępczy DarkSide działa w modelu Ransomware as a Service i tworzą go doświadczeni hakerzy, wcześniej związani z innymi znanymi organizacjami przestępczymi. Według informacji przekazanych przez serwis BleepingComputer gang żąda okupów od 200 000 do 2 000 000 dolarów. Ich wysokość zależy od wielkości zaatakowanych organizacji. Grupa była szczególnie aktywna pomiędzy październikiem a grudniem 2020 roku. W tym okresie liczba zgłoszeń próbek DarkSide na platformie ID-Ransomware wzrosła ponad czterokrotnie.

Test Realme 7i – smartfon pełen energii

Narzędzie deszyfrujące ransomware DarkSide można pobrać ze strony Bitdefender . Deszyfrator pozwala przeskanować cały system lub tylko pojedynczy folder w poszukiwaniu zaszyfrowanych plików. Oprogramowanie automatycznie odszyfruje dokumenty, które znajdzie na komputerze, a po zakończeniu operacji przypomni o konieczności utworzenia backupu.

Warto dodać, iż DarkSide poinformował w listopadzie, ze buduje rozproszony i zrównoważony system przechowywania danych hostowany między innymi w Iranie. To pokazuje, że gang zamierza rozszerzać swoją działalności i wprowadzić dodatkowe przeszkody, z którymi muszą się mierzyć firmy rozważające opłacenie okupu.

źródło: Bitdefender

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: