GIAP złotym partnerem QGIS

GIAP złotym partnerem QGIS

Firma planuje ekspansję na rynki zagraniczne

GIAP
Sławomir Hemerling-Kowalczyk, prezes GIAP, członek zarządu Sputnik Software
  • Pierwsza polska firma zdobyła status złotego partnera QGIS – wieloplatformowego, otwartego oprogramowania geoinformacyjnego wykorzystywanego na całym świecie.
  • Dane przestrzenne, których opracowanie jest możliwe dzięki takiemu oprogramowaniu jak QGIS, są wykorzystywane przez takie aplikacje jak Uber, Booking.com lub Pyszne.pl.
  • GIAP rozwija i adaptuje Geograficzne Systemy Informacji Przestrzennej (GIS) do realizacji zadań i celów administracji publicznej i obecnie jest jednym z głównych dostawców technologii GIS dla samorządów w Polsce.
  • Obecność w gronie prestiżowych partnerów QGIS otwiera przed GIAP drogę do ekspansji na rynki zagraniczne.

GIAP, polski dostawca usług technologicznych dla sektora publicznego, dołączył z początkiem roku do wąskiego grona złotych sponsorów QGIS. Należą do niego tylko trzy firmy; poza GIAP jest to niemiecka firma Nordhessischer VerkehrsVerbund oraz rosyjska NextGIS. Spółka od lat wspiera QGIS i pracuje nad rozwojem oprogramowania modyfikując i uzupełniając podstawową wersję o funkcjonalności przydatne dla jednostek administracji centralnej i samorządów.

Od początku wiążemy naszą działalność z QGIS i jesteśmy dumni, że staliśmy się ich złotym partnerem. Obecnie jesteśmy jednym z głównych dostawców oprogramowania wykorzystującego GIS dla samorządów w Polsce i mamy nadzieję, że uzyskany status pomoże nam w szybszej cyfryzacji sektora publicznego nie tylko w Polsce, ale i poza granicami kraju. Tworząc produkty cyfrowe na bazie GIS budujemy narzędzia usprawniające pracę administracji lokalnej. Nasze produkty cyfrowe umożliwiają np. automatyzację wydawania wypisów i wyrysów z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy też publikację online map i innych danych przestrzennych w różnych formatach  – komentuje Sławomir Hemerling-Kowalczyk, prezes GIAP, członek zarządu Sputnik Software.

Test Navitel T505 PRO – tablet i nawigacja w jednym urządzeniu

Wśród Geograficznych Systemów Informacji Przestrzennej rozpowszechnione są  dwie podstawowe technologie: komercyjna platforma ESRI oraz ogólnodostępna – QGIS. Ostatnia funkcjonuje jako Free and Open Source Software (FOSS), a jej infrastruktura na bazie pluginów pozwala na integrację z innymi projektami. W ten sposób nadbudowując dodatkowe funkcjonalności aplikacji GIS programiści na całym świecie przyczyniają się do rozwoju tego oprogramowania. Podstawowa wersja GIS umożliwia zarządzanie danymi geograficznymi, wykonywanie analiz przestrzennych oraz tworzenie map. Wewnątrz aplikacji stosując współrzędne GPS można także tworzyć własne dane przestrzenne. Na bazie oprogramowania GIS powstały takie powszechnie wykorzystywane aplikacje jak Uber, Booking.com czy Pyszne.pl. Oprogramowanie GIS ma szerokie zastosowanie również w administracji publicznej.

Jesteśmy gotowi na to żeby rozszerzyć naszą działalność poza Polskę i ubiegać się o klientów zagranicznych. Prestiżowa rola złotego partnera oprogramowania, które od lat wykorzystujemy jest dla nas pierwszym krokiem w tym kierunku. Planujemy w 2022 roku debiut na jednym z zachodnioeuropejskich rynków – zapowiada Sławomir Hemerling-Kowalczyk.

GIAP to polski dostawca rozwiązań technologicznych dla sektora publicznego. Podstawową specjalizacją spółki jest tworzenie oprogramowania GIS, a głównym produktem jest Samorządowa Platforma Danych Przestrzennych (SPDP) wspierająca realizację zadań administracji samorządowej. W jej skład wchodzą aplikacje dedykowane poszczególnym dziedzinom, portale mapowe, aplikacje mobile, e-usługi oraz przetwarzanie danych przestrzennych.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: