SpeedTest.pl A.D.2020 – prędkość Internetu w Polsce oraz ranking dostawców

W 2020 roku użytkownicy platformy SpeedTest.pl wykonali w Polsce rekordowe 47,5 mln testów prędkości Internetu. To o 45% więcej niż w roku poprzednim. W porównaniu do 2019 roku, Internet stacjonarny przyspieszył o 23% (do 78,8 Mb/s). Prędkość Internetu mobilnego wzrosła o 27% (do 26,3 Mb/s), przy czym raczkujące w Polsce 5G było prawie czterokrotnie szybsze (100 Mb/s).

Platforma pomiarowa SpeedTest.pl to aplikacje:

Rok 2020 również w branży telekomunikacyjnej upłynął m.in. pod znakiem zmagania się z ogromnym wzrostem ruchu wywołanym restrykcjami „covidowymi”. Wymusiły one przeniesienie nauki, a także w dużym stopniu pracy do domów, obciążając tym samym prywatne łącza. Operatorzy całkiem nieźle poradzili sobie z tym dzięki utylizacji lub rozbudowie pojemności. Nie obyło się jednak bez problemów, gdyż znaczny wzrost wolumenu testów na SpeedTest.pl wskazuje, że wielu klientów bacznie sprawdzało jakość swojego połączenia i że nie zawsze była ona zadowalająca.

Kolejnym ważnym wydarzeniem był start pierwszych sieci 5G. Z powodu odwołania aukcji dotyczącej nowych zasobów radiowych dla 5G, technologia została uruchomiona na częstotliwościach wykorzystywanych w LTE. Trudno więc było spodziewać się wysokich prędkości kojarzonych z sieciami piątej generacji. Niewielki wolumen ruchu oraz średnie prędkości pobierania dla testów 5G w Polsce na poziomie 100 Mb/s nie mogły istotnie wpłynąć na rankingi prędkości w 2020 roku. Pierwsze wyniki 5G Plusa, który jako jedyny uruchomił tą nową technologię na paśmie oddzielonym od sieci LTE, wskazują jednak, że o 5G będzie na pewno głośno po rozstrzygnięciu aukcji na nowe częstotliwości. Zapewne zobaczymy to również w statystykach SpeedTest.pl.

Trzecim, w zasadzie stałym już trendem w przypadku operatorów stacjonarnych jest z jednej strony modernizacja sieci w kolejnych miastach, a z drugiej migracja klientów do wyższych przepustowości oraz popularność i rosnące udziały dostępów światłowodowych. Trendy te będzie wspierać rosnące zaangażowanie operatorów mobilnych, którzy w 2020 znacznie śmielej – dzięki umowom hurtowym i doświadczeniu związanym z COVID-19 – weszli na rynek Internetu stacjonarnego.

W ramach raportu przygotowaliśmy trzy rankingi – ogólny, światłowodowy (FTTH) oraz mobilny. O kwalifikacji danego ISP do rankingu decyduje minimum 0,5% udziału w całkowitej liczbie testów w danej kategorii, a o miejscu w rankingu średni wynik dla prędkości pobierania danych (download) za cały 2020 rok.

INEA najszybszym operatorem w rankingu ogólnym

Ranking ogólny oparty jest na testach wykonywanych w aplikacji webowej na stronie SpeedTest.pl. To najpopularniejsza metoda pomiaru w 2020 roku. Wykonano w ten sposób blisko 37 mln testów.

SpeedTest 2020 ogólny
Operator Pobieranie [Mb/s] Wysyłanie [Mb/s] Ping [ms] Liczba testów
INEA 144,8 145,5 11 1,05 mln
UPC 137,0 20,3 18 2,28 mln
Toya 121,8 29,4 13 0,38 mln
Vectra 107,8 26,3 20 1,82 mln

 

INEA, zwycięzca rankingu ze średnią prędkością pobierania danych na poziomie 144,8 Mb/s wyprzedza UPC, który z wynikiem 137 Mb/s jest jednocześnie najszybszą spośród sieci ogólnopolskich. Podium zamyka łódzka TOYA z downloadem bliskim 122 Mb/s, a tuż za podium plasuje się Vectra z wynikiem prawie 108 Mb/s. Miesięczne statystyki prędkości pobierania danych dla 4 najszybszych operatorów w 2020 roku przedstawia poniższy wykres.

SpeedTest.pl 2020 ogólny miesiące

Najwyższą prędkość wysyłania danych (upload) również osiągnęła INEA (145,5 Mb/s). Prędkość ta jest nie tylko bezkonkurencyjna, ale nawet wyższa od prędkości pobierania tego operatora. Wynika to z dużego udziału klientów korzystających z symetrycznych łączy światłowodowych. Wśród operatorów z największymi prędkościami wysyłania danych znajdują się również TOYA, Vectra oraz Orange.

Testowaliśmy 5G w Orange w Warszawie

Kolejność operatorów dla opóźnień (ping) jest nieco inna, z wiodącą INEĄ (11 ms), następnie TOYĄ (13 ms) i UPC (18 ms). Wybór dostawcy, którego sieć zapewnia niskie opóźnienia przy przesyłaniu danych jest istotny zarówno dla osób, które w związku z przejściem na pracę i naukę zdalną często korzystają z wideokonferencji, jak i graczy, którzy oprócz standardowej rozgrywki multiplayer zainteresowali się dostępnymi usługami cloud gamingu, czyli tzw. grania w chmurze.

Największymi przyrostami procentowymi prędkości pobierania względem 2019 roku mogą pochwalić się kolejno: Netia (+64%, do 61,9 Mb/s), Multimedia (+49%, do 69,2 Mb/s) i Orange (+39%, do 70,2 Mb/s). W przypadku prędkości wysyłania – Orange (prawie dwukrotne przyspieszenie, do 26,1 Mb/s), Vectra (+72%, do 26,3 Mb/s) oraz Netia i Multimedia (w obu przypadkach ok. +50%, odpowiednio do 23,4 i 13,6 Mb/s).

INEA najszybszym operatorem w rankingu światłowodowym

Częścią rankingu ogólnego jest ranking dostawców światłowodu (FTTH), który po raz pierwszy opublikowany został w sierpniu 2020 na zasadzie dobrowolnych zgłoszeń operatorów. Wydzielenie rankingu związane było z rosnącą popularnością i wysoką jakością tej technologii, co ma potwierdzenie nie tylko w wynikach testów, ale także badaniach rynkowych SpeedTest.pl, według których użytkownicy światłowodu deklarują najwyższy poziom zadowolenia w porównaniu z użytkownikami innych rodzajów dostępów do Internetu na polskim rynku.

SpeedTest 2020 FTTH
Operator Pobieranie [Mb/s] Wysyłanie [Mb/s] Ping [ms] Liczba testów
INEA 179,4 198,1 10 0,40 mln
Netia 163,4 49,3 14 0,13 mln
Orange 160,5 65,8 12 1,20 mln

 

Ranking FTTH za 2020 rok powstał na podstawie blisko 1,9 mln testów zrealizowanych w II półroczu 2020 roku za pomocą aplikacji webowej SpeedTest.pl. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła INEA, której klienci FTTH pobierali dane ze średnią prędkością na poziomie 179,4 Mb/s. Kolejne miejsca należą do Netii (163,4 Mb/s) i Orange (160,5 Mb/s). Generalnie wyniki w trójce ISP, którzy tworzą ten ranking, są bardzo zbliżone do siebie, łącznie z bardzo niskim opóźnieniem na poziomie 10-14 ms. Jedyną znaczną różnicą jest kilkakrotnie wyższy upload w przypadku INEI w stosunku do pozostałych ISP.

Jak działa 5G w T-Mobile w Warszawie? Sprawdziliśmy to.

T-Mobile najszybszym operatorem mobilnym

Ranking mobilny bazuje na blisko 3 mln pomiarów w sieciach 3G, 4G LTE i 5G, wykonanych w aplikacjach mobilnych. Pomimo pandemii i związanego z tym wzrostu ruchu, w całej kategorii widoczny jest przyrost prędkości pobierania i wysyłania danych oraz zmniejszenie opóźnień. Ostatni czynnik wynika m.in. z faktu wdrażania przez operatorów funkcjonalności zmniejszających opóźnienia w sieciach LTE. Dzięki temu posiadacze nowych urządzeń, które są zgodne z ostatnimi standardami 3GPP, mogą uzyskać ping nawet na poziomie 20 ms.

SpeedTest 2020 mobilny
Operator Pobieranie [Mb/s] Wysyłanie [Mb/s] Ping [ms] Liczba testów
T-Mobile 30,5 8,5 35 0,60 mln
Orange 29,6 8,6 33 0,77 mln
Play 23,8 7,6 39 0,86 mln
Plus 22,5 8,2 42 0,69 mln

 

Rok 2020 nie przyniósł zmian w pozycjach poszczególnych operatorów. Koszulkę lidera – dostawcy najszybszego Internetu mobilnego za 2020 rok utrzymał T-Mobile ze średnią prędkością pobierania danych na poziomie 30,5 Mb/s, choć depcze mu po „piętach” Orange z wynikiem 29,6 Mb/s, który przez 3 miesiące wyprzedzał T-Mobile. To zapowiedź interesującej rywalizacji w roku bieżącym.

SpeedTest.pl 2020 mobilny miesiące

Kolejne pozycje zajmują Play i Plus. Poza wieloma innymi czynnikami takimi jak wielkość sieci czy liczba klientów, na pozycję Plus-a i Play-a bez wątpienia miał wpływ największy obsługiwany wolumen ruchu wśród sieci mobilnych.

Plus – nie testy, ale komercyjna sieć 5G w IQ2020

Z kolei przy uwzględnieniu wyłącznie sieci własnej, wynik Play-a zwiększa się do 25,3 Mb/s. Porównanie wyników za 2020 w stosunku do 2019 przedstawiają poniższe grafiki.

W połowie 2020 roku odnotowaliśmy pierwsze testy 5G w Polsce w sieciach komercyjnych. Stanowią one jeszcze niewielki udział w całości testów mobilnych, jednak już teraz warto zaznaczyć, że liderem w tej kategorii jest Plus ze średnią prędkością pobierania 199 Mb/s, co daje wynik ponad 7-krotnie wyższy od średniej w kategorii mobilnej. Są to oczywiście wyniki dla nieobciążonego pasma TDD 2600 MHz i jak to zwykle bywa w sieciach mobilnych, parametry te będą spadać wraz ze wzrastającą liczbą klientów. Jednak z drugiej strony, z uwagi na wysoki punkt wyjścia i prowadzoną z coraz szerszym rozmachem rozbudową sieci, 5G w Plusie może sporo namieszać na rynku w 2021 roku.

Play startuje z pierwszą w Polsce komercyjną swoją siecią 5G

Jednocześnie informujemy, że rozpoczęliśmy prace nad nowym podejściem do rankingu, które będzie bardziej intuicyjnie odpowiadało sposobowi korzystania z Internetu.

Dodatkowe informacje

  1. Przed wyznaczeniem średnich wartości w publikowanych rankingach i statystykach, agregujemy surowe wyniki dla operatora, użytkownika, lokalizacji i technologii połączenia w ustalonym czasie. Dzięki temu uśredniamy nadmiarowe wyniki pomiarów, wykonane przez pojedynczych użytkowników, które mogłyby wpłynąć na wyniki rankingów.
  2. Zasady i warunki komercyjnego wykorzystania wyników powyższego rankingu w kontekście znaku handlowego SPEED TEST określa każdorazowo V-SPEED Sp. z o.o. Komercyjne wykorzystywanie wyników powyższego rankingu bez zgody V-SPEED Sp. z o.o. jest zabronione. Wyjątek stanowi cytowanie wyników w portalach informacyjnych i prasie.

źródło: SpeedTest.pl

One thought on “SpeedTest.pl A.D.2020 – prędkość Internetu w Polsce oraz ranking dostawców

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: