Samsung 5G RAN – przyspieszanie 5G

Firma Samsung zaprezentowała swoje najnowsze osiągnięcie w dziedzinie 5G. To wprowadzone niedawno na rynek rozwiązanie vRAN 2.0, czyli pierwsza w pełni zwirtualizowana komercyjna sieć 5G RAN dostarczona w całości przez jednego dostawcę. Pomoże ona w tworzeniu bardziej programowalnych sieci, które dynamicznie i sprawnie udostępnią odpowiednie zasoby sieciowe klientom korzystającym z wielu różnych zaawansowanych, bezprzewodowych usług i aplikacji.

Samsung 5G RAN

Verizon jest pierwszym operatorem telefonii komórkowej, który komercjalizuje w pełni zwirtualizowane rozwiązanie sieci 5G firmy Samsung. W niedawnym komunikacie firma Verizon przekazała szczegóły dotyczące nowej zwirtualizowanej technologii sieciowej, poinformowała także o rozszerzeniu swojej sieci 5G obejmującej miliony użytkowników w dużych miastach i mniejszych miejscowościach w wielu regionach USA.

Test Samsung Galaxy M51 i M31s – dobre i niedrogie smartfony z potężną baterią

Przyspieszanie 5G

Dzięki tej współpracy Samsung i Verizon umożliwiają korzystanie z ultraszybkich sieci bezprzewodowych 5G większej liczbie użytkowników. Także więcej klientów korporacyjnych będzie mogło skorzystać z technologii niezbędnych do przeprowadzenia cyfrowej transformacji. Oprócz wykorzystania vRAN do rozszerzenia możliwości 5G Verizon i Samsung wprowadziły technologię Dynamic Spectrum Sharing (DSS) (link), którą Verizon wykorzystuje w swojej sieci 5G Nationwide. DSS umożliwia jednoczesne korzystanie z usług 4G LTE i 5G w tym samym paśmie, zapewniając jego większą wydajność i bezproblemową ścieżkę migracji klientów do sieci 5G.

Samsung vRAN 2.0 oferuje opartą na oprogramowaniu architekturę, która umożliwia prostsze, a także bardziej elastyczne i skalowalne wdrożenia sieci. Za sprawą w pełni zwirtualizowanej technologii 5G RAN (wprowadzonej na rynek w lipcu 2020 r.) rozwiązania vRAN 2.0 firmy Samsung wyzwolą w sieci 5G potencjał nowej generacji, w tym możliwość szybkiego osiągnięcia wymaganej przepustowości tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Będą również wspierać operatorów w rozpowszechnianiu stosowania prywatnych sieci 5G, aby zapewnić bezpieczne 5G w pomieszczeniach.

– Firma Verizon dokłada wszelkich starań, aby dostarczać swoim klientom najbardziej zaawansowanych technologii w branży – powiedział Bill Stone, wiceprezes ds. planowania i technologii w Verizon. – Nadal przekraczamy granice innowacji w zakresie 5G, a wdrażanie wirtualizacji w całej naszej sieci jest kolejnym sposobem zapewnienia, że będzie ona bardziej skalowalna i programowalna, a tym samym, że spełni pokładane w niej oczekiwania.

Test Samsung Galaxy A51 5G na tle Galaxy A71 5G – który wybrać?

Następny etap 5G: vRAN 2.0

W pełni zwirtualizowane rozwiązanie 5G RAN firmy Samsung wykorzystuje wszystkie funkcje sieci radiowej, które mogą być włączane programowo, i dzieli je na zwirtualizowaną jednostkę centralną (vCU), jednostkę rozproszoną (vDU) oraz szereg jednostek radiowych. Za sprawą architektury opartej na kontenerach i stworzonej z myślą o eksploatacji w chmurze 5G vRAN zastępuje dedykowany sprzęt pasma podstawowego elementami oprogramowania, które mogą być obsługiwane na zwykłych, ogólnie dostępnych serwerach. To niewątpliwy postęp, który decyduje o przewadze nad statycznymi sieciami opartymi na rozwiązaniach sprzętowych.

Dzięki podejściu vRAN operatorzy są w stanie szybko zmieniać przepustowość, aby zaspokajać potrzeby użytkowników. Z kolei klientom biznesowym vRAN może zapewnić bardziej efektywny dostęp do prywatnych sieci 5G poprzez łatwe wdrożenie oprogramowania pasma podstawowego w obiektach Mobile Edge Computing (MEC).

– Nie ustajemy w wysiłkach mających na celu dostarczanie niezawodnych, bezpiecznych i elastycznych rozwiązań sieciowych, które zapewniają moc 5G na całym świecie – powiedział Magnus Ojert, Vice President, Networks Division, Samsung Electronics America. – Jesteśmy przekonani, że kolejna faza innowacji vRAN przyspieszy wdrożenie rozwiązania, z którego będzie mogło korzystać całe społeczeństwo. Cieszymy się też na współpracę z liderem branży, jakim jest Verizon, dzięki której w tym roku 5G stanie się rzeczywistością dla milionów użytkowników.

 Firma Samsung jest pionierem w pomyślnym dostarczaniu kompleksowych rozwiązań 5G, w tym chipsetów, odbiorników i nadajników radiowych oraz technologii sieci szkieletowej. Samsung obsługuje komercyjne usługi 5G na przodujących pod tym względem rynkach, m.in. w Korei, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Ponadto firma szybko rozszerza swój globalny zasięg na nowe rynki, w tym Kanadę i Nową Zelandię.

źródło: Samsung

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: