SMSy o dopłacie – nie daj się nabrać! To oszustwo

CyberRescue ostrzega! Fałszywe SMSy o zadłużeniu rachunku telefonicznego

Fałszywe SMSy

Oszuści po raz kolejny próbują wyłudzić pieniądze z kont bankowych. Tym razem masowo rozsyłają wiadomości SMS, informując o dopłacie za rachunek telefoniczny. Nie daj się nabrać! To oszustwo.

Test Huawei x Gentle Monster Eyewear II – inteligentne okulary – czy warto je mieć?

W wiadomości znajduje się link, który prowadzi do fałszywej strony internetowej. Jeżeli podasz swoje dane do logowania do bankowości, przestępca w łatwy sposób będzie mógł wyczyścić konto ze wszystkich oszczędności.

SMS wyglądał jak oszustwo

Monika od razu zorientowała się, że jest to próba wyłudzenia danych do logowania do bankowości. Napisała do CyberRescue, by potwierdzić swoje wątpliwości.

  • Ostatnio otrzymałam alert od CyberRescue, który informował o SMS z dopłatą za paczkę. Od razu skojarzyłam tą wiadomość z tamtym oszustwem – tłumaczy Monika.

Przestępcy korzystają z podobnego schematu działania. Wysyłają wiadomości SMS z linkiem do fałszywej strony i informują ofiarę o dopłacie lub zadłużeniu.

Test Mi Watch Lite vs Mi Band 5

Dlaczego otrzymuję takie wiadomości? 

  • Najprawdopodobniej Twój numer telefonu został sprzedany w celach marketingowych i potem trafił w niepowołane ręce. Możliwe także, że ktoś uzyskał go np. w związku z wyciekiem danych z jakiejś strony. Dodatkowo ostatnio obserwujemy wykorzystywanie numerów telefonów publicznie dostępnych, np. z ogłoszeń na OLX – tłumaczy Weronika Bartczak z CyberRescue.

Dlatego tak ważne jest, by uważać, gdzie podajemy swój numer. Należy zastanowić się, czy nie korzystać z drugiego numeru, który będzie wykorzystywany tylko do celów telemarketingowych, konkursów czy podawania go publicznie w sieci. Dzięki temu na nasz prywatny numer nie będą przychodziły fałszywe wiadomości. Jeżeli kiedykolwiek otrzymasz podejrzaną wiadomość, zgłoś się do CyberRescue. Specjaliści z chęcią przeprowadzą weryfikację takiego SMS.

źródło: CyberRescue

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: