TikTok „Family Pairing”- ochrona rodzicielska

TikTok „Family Pairing”- ochrona rodzicielska

TikTok, wiodąca platforma krótkich filmów wideo, od początku swojej działalności podkreśla, że jednym z jej głównych priorytetów jest troska o bezpieczeństwo swojej społeczności i pomoc młodym ludziom w tworzeniu ich tożsamości w Internecie. Dzień Bezpiecznego Internetu, który obchodzony jest w całej Europie 9 lutego, to moment, w którym TikTok chce radzić rodzicom, w jaki sposób skutecznie chronić nastolatków w sieci, za pomocą dostępnych na TikToku narzędzi.

Tiktok Family Pairing

Jak wynika z najnowszych badań Urzędu Komunikacji Elektronicznej opublikowanych w grudniu 2020 r., 2/3 rodziców deklaruje, że sprawdza w jaki sposób ich dziecko korzysta z telefonu, najczęściej wspólnie ustalając zasady jego użytkowania. Jednak zdecydowanie mniejsza grupa respondentów wykorzystuje w tym celu specjalne aplikacje służące do ochrony rodzicielskiej. Aż 80% przebadanych wskazuje, że ich dziecko samodzielnie instaluje aplikacje na swoim telefonie[1].

Test Huawei x Gentle Monster Eyewear II – inteligentne okulary – czy warto je mieć?

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, którzy chcą jak najlepiej zatroszczyć się o prywatność swoich dzieci, a przy tym zadbać o ich edukację w zakresie bezpieczeństwa online, TikTok wprowadził funkcję „Family Pairing”, którą stale rozbudowuje o nowe ustawienia ochrony rodzicielskiej. „Family Pairing” umożliwia rodzicom połączenie swojego konta TikTok z kontem nastolatka i wybranie odpowiednich zabezpieczeń. Mogą oni między innymi zarządzać ustawieniami dotyczącymi wyszukiwania i treści, decydować o grupie odbiorców komentujących posty dziecka (wszyscy, znajomi bądź nikt) czy oglądających jego materiały video oraz ustawić profil jako prywatny.

Ponadto narzędzie pozwala na zarządzanie czasem korzystania z aplikacji czy ustawieniami skrzynki odbiorczej. Przesyłanie wiadomości prywatnych w aplikacji jest automatycznie wyłączane w przypadku użytkowników poniżej 16 roku życia. Tylko zaakceptowane osoby obserwujące mogą wysyłać wiadomości prywatne, ale wiadomości nie mogą zawierać zdjęć ani filmów.

Naszym celem jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla młodych ludzi, którzy bez obaw mogą wyrażać siebie i kreować swoją tożsamość w Internecie. Dzięki funkcji „Family Pairing” pomagamy rodzicom w edukacji swoich dzieci i rozwijaniu ich świadomości cyfrowego obywatela. Każda rodzina jest inna, każdy rodzic inaczej podchodzi do obecności swojego dziecka w Internecie. My dajemy możliwość wyboru ustawień stosownych do preferencji opiekunów. Chcemy, by była dla nich narzędziem do ochrony dziecka i zadbania o jego dobre samopoczucie w sieci” – mówi Alexandra Evans, Head of Child Safety Public Policy, Europe w TikTok.

Test vivo Wireless Sport Earphone – słuchawki z pałąkiem dla aktywnych

Nie tylko ochrona rodzicielska

Oprócz funkcji „Family Pairing” TikTok oferuje wiele innych narzędzi i sposobów poprawiających bezpieczeństwo swoich użytkowników. Wśród nich znajdują się między innymi filmy edukacyjne oraz przewodniki dla rodziców („Top Ten Tips for Parents”) czy ogłoszone w styczniu tego roku nowe wytyczne dotyczące prywatności osób poniżej 16 roku życia, których profile będą domyślnie ustawione jako profile prywatne. Tylko osoby zatwierdzone przez takiego użytkownika jako osoby obserwujące będą mogły oglądać jego filmy.

Ponadto ustawienie „Zasugeruj swoje konto innym” będzie domyślnie wyłączone. Kolejnym przykładem wprowadzanych przez platformę zmian jest zezwalanie na pobieranie jedynie filmów utworzonych przez użytkowników powyżej 16 roku życia. Inni użytkownicy mogą zdecydować, czy chcą zezwolić na pobieranie swoich filmów, a w przypadku użytkowników w wieku 16–17 lat domyślnie ta możliwość będzie zablokowana, dopóki sami nie zmienią tego ustawienia.

źródło: TikTok

_________________————————-

[1] https://cik.uke.gov.pl/aktualnosci-cik/badanie-konsumenckie-dzieci-i-rodzicow-oraz-nauczycieli-2020,14.html

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Discover more from TECHNOSenior

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading